Jak uprawiać i kiedy zbierać nasiona buraków: przewodnik krok po kroku i ważne wskazówki

Dla większości początkujących i doświadczonych ogrodników wybór nasion do określonej uprawy może być problematyczny. I chociaż dla wielu letnich mieszkańców zdobycie własnych nasion wydaje się stratą czasu i wysiłku, tak się składa, że ​​odmiana, którą lubisz, po prostu znika ze sprzedaży. Większość upraw, na przykład buraki, marchew, pomidory, ma różne odmiany.

Słodko rośnie w ciągu jednego sezonu zbiory burakówtakie warzywo będziesz chciał mieć cały czas z ogrodu. Ale co, jeśli zapomniałeś nazwy odmiany lub opakowanie nie różni się od tego kupionego w zeszłym sezonie, a samo warzywo nie wyrosło tak dobrze? W takich przypadkach twój własny materiał do sadzenia będzie zbawieniem, zwłaszcza, że ​​nawet początkujący hodowcy warzyw mogą go zdobyć. W tym artykule dowiesz się, jak samodzielnie uprawiać nasiona buraków.

Jak uprawiać buraki na nasiona

Twoje własne nasiona buraków gwarantują zdrowe plony. Rośliny rosnące na Twojej glebie dostosowały się do rodzaju gleby i warunków klimatycznych, a także uzyskały odporność - najlepsza opcja do ich trwałej uprawy.

Grzyby i inne choroby omijają twoje buraki. Z nasion tych wydadzą duże i zdrowe owoce. Ponadto, miło będzie zaoszczędzić pieniądze i czas na poszukiwanie nasion, uprawiając je na swojej stronie.

Uwaga! Burak jest rośliną dwuletnią, więc nasiona zebrane w pierwszym sezonie wegetacyjnym uprawy na miejscu będą wadliwe. Nasiona mogą po prostu nie kiełkować lub przynosić dobrych zbiorów.

Sadzenie mateczników i opieka nad nimi

Zorganizuj osobne łóżko na wiosnę. Burak nasienny pogłębia się do samego wierzchołka, obszar normalnego rozwoju wynosi 20 na 20 cm. Opiekę przeprowadza się jak w przypadku konwencjonalnej uprawy - podlewanie, spulchnianie, usuwanie chwastów, karmienie na czas.Jak uprawiać i kiedy zbierać nasiona buraków: przewodnik krok po kroku i ważne wskazówki

Pole buraków powinno być żyzne i równe. Najlepszą glebą dla roślin matecznych jest czarna gleba na lekkiej lub średniej glinie; ciężka glina nie jest odpowiednia. Nie zaleca się uprawy jąder na glinach piaszczystych i lizawkach solnych.

Sadzenie odbywa się na początku maja. Gleba powinna być lekka, luźna, nasycona fosforem, azotem i potasem. Do sadzenia wykop dołki i umieść w nich ługi macierzyste, a następnie przykryj je glebą 2-3 cm nad roślinami okopowymi. W okresach suchych konieczne jest podlewanie.

Jądra buraków sadzi się w odległości 70 × 70 cm, do uprawy domowej wystarczy posadzić 4 rośliny okopowe. Buraki są rośliną zapylaną krzyżowo, dlatego przy sadzeniu różnych odmian, aby uniknąć nadmiernego zapylenia i degeneracji gatunkowej, zaleca się umieszczenie ich po różnych stronach stanowiska.

Uwaga. Ważne jest, aby świeżo posadzone rośliny okopowe były zaopatrywane w pożywne nawozy, a mianowicie azot i potas, w pierwszym sezonie wegetacyjnym, od pojawienia się rozet do szypułek.

Nawozy stosuje się z uwzględnieniem gleb i warunków klimatycznych terenu.

Jeśli buraki ważą więcej niż 200 g, można je przeciąć na pół wzdłuż warzywa korzeniowego, przez środek centralnego pąka. Możesz więc przeprowadzić dokładne badanie ługów macierzystych i usunąć chory materiał nasadzeniowy. Ponadto liczba jąder podwoi się.

Materiał sadzi się w luźnej glebie w sposób kwadratowy, to znaczy rozstaw rzędów powinien być równy odległości między otworami w łóżku.Połówki buraków sadzi się w gnieździe po dwie naraz, po jednej całej główce. Gleba wokół jąder jest ściskana, a głowy posypywane luźną ziemią 2-3 cm.

Zbiór nasion

Oczywiście nasiona warzyw korzeniowych nie są trudne do kupienia w sklepie, ale lepiej jest je zbierać samodzielnie, zachowując klasę i siać w przyszłym roku - tak właśnie zrobiły nasze babcie.

Na roślinach okopowych najpierw rozwija się rozeta liści, a później - pędy kwiatowe. Kwitnienie jąder rozpoczyna się pod koniec czerwca i trwa 20-40 dni. Tworzenie się i dojrzewanie ziaren kończy się 25-30 dni po zapyleniu kwiatów. Dojrzałość i czas zbioru określa kolor.

Kiedy zbierać nasiona buraków

Gdy strąki nasion są brązowe i suche, materiał sadzeniowy jest gotowy do zbioru. Ale lepiej nie czekać na całkowite wyschnięcie: przejrzałe nasiona mogą same się kruszyć. Wszystkie gałęzie są odcinane, suszone w miejscu zamkniętym od wiatru, sortowane i wysyłane do przechowywania. Lepiej jest przechowywać nasiona w papierowych torebkach w suchym miejscu. Jedna roślina daje około 50-60 g nasion.

Jak prawidłowo zbierać nasiona? Ostrożnie odetnij jądra łodygą i zawieś je na poprzeczce, a spód przykryj papierem. Pozwól mu tak wisieć przez 2-3 tygodnie.

Ważny! Susz i zbieraj nasiona w ciepłym pomieszczeniu, z dala od wiatru i wilgoci.

Okresowo lekko stukaj w jądra, nasiona powinny same spaść. Po określonym czasie usuń kwiatostany, lekko je zapamiętaj i wstrząśnij.

W ten sposób możesz wybrać najlepsze nasiona:

 • rozcieńczyć łyżkę soli w 1 litrze wody,
 • umieść nasiona w wodzie na godzinę.

Nasiona pływające są bezużyteczne. Wybierz te, które spadają na dno pojemnika.

Nasiona opłucz i wysusz przez tydzień, a następnie umieść w papierowych torebkach.

Zasady i warunki przechowywania

Wielu ogrodników narzeka na niemożność przechowywania roślin okopowych, rzekomo często psują się jeszcze przed nadejściem zimy. Może to być spowodowane nieodpowiednimi warunkami pogodowymi podczas ich zbioru lub nieprzestrzeganiem technologii rolniczej w zakresie zbierania i przechowywania nasion do sadzenia.

Przeczytaj także:

Jak rozpoznać alergię na buraki i szybko pozbyć się jej objawów.

Zachowajmy smak i zalety: jak zamrażać świeżą cukinię na zimę.

15 najlepszych przepisów na marynowanie zielonych pomidorów instant.

Jak zbierać nasiona na zimę

Podczas dojrzewania nasiona tracą wilgotność i stopniowo wysychają. Cały rozwój fizjologiczny w materiale jest zawieszony z powodu braku wilgoci. Ziarna w spoczynku pod skórą zawierają zarodek i dostarczają składników odżywczych.

Nie naruszając w jakikolwiek sposób stanu uśpienia, nasiona nie będą się rozwijać. Jeśli wilgotność w pomieszczeniu przekroczy 12%, nasiona zaczną kiełkować. Utrzymanie suchego mikroklimatu w środowisku przechowywania jest głównym warunkiem, dzięki któremu nasiona zachowują żywotność.

bądź ostrożny! Nasiona słabo odzwierciedlają ich zawartość w ciepłym i wilgotnym środowisku.

Jeśli pomieszczenie, w którym przechowywane są nasiona, temperatura i wilgotność względna zostaną przekroczone, po kilku miesiącach stracą zdolność wspinania się. To samo stanie się ze zmianami temperatury. Optymalny poziom temperatury przechowywania materiału to 12-15 ° C, ale dostęp świeżego powietrza powinien być ograniczony.

W zimowym pomieszczeniu nieogrzewanym przechowywanie materiału jest niedopuszczalne. W niskich temperaturach nasiona stają się wilgotne i giną, zwłaszcza jeśli temperatura nie przekracza 0 ° C.

Przygotowanie do siewu

Sadzenie buraków dla początkujących ogrodników nie zawsze się udaje: nasiona nie kiełkują dobrze lub warzywo rośnie. Ale buraki są jednymi z pierwszych wśród roślin warzywnych pod względem plonu i obecności użytecznych właściwości. Kultura jest dobrze utrzymana przez prawie cały rok. Co się stało?

W uprawie roślin okopowych jednym z kluczowych punktów jest prawidłowe przygotowanie nasion.Jeśli zignorujesz technologię, pozwalając, by wszystko potoczyło się po toku, nie powinieneś być zaskoczony niepożądanym rezultatem pod koniec sezonu.

Zaprawianie nasion

Nasiona buraków kiełkują powoli. Do siewu lepiej jest użyć wyklutych nasion.

Aby przygotować ziarna buraków do sadzenia, są one przetwarzane na jeden z następujących sposobów:Jak uprawiać i kiedy zbierać nasiona buraków: przewodnik krok po kroku i ważne wskazówki

 1. Moczenie w roztworze superfosfatu. W 1 litrze ciepłej wody wymieszać 1 łyżeczkę substancji. W takim roztworze nasiona będą musiały być przechowywane przez 24 godziny, a następnie wysuszone.
 2. Bulgotanie. Nasiona umieszcza się w wodzie z dopływem powietrza. Czas takiego przetwarzania wynosi około 18-24 godzin.
 3. Starzenie w roztworze popiołu drzewnego. Wlej 1 łyżkę do 1 litra podgrzanej wody. l. popiół, zamieszaj. Nasiona w takim roztworze trzymamy co najmniej jeden dzień.

Po przetworzeniu nasiona opłucz ciepłą wodą, zawiń w wilgotną miękką szmatkę i trzymaj przez 2-3 dni w pomieszczeniu o temperaturze co najmniej 22 ° C. Jeśli tkanina wyschnie, należy ją zwilżyć.

Ważne wskazówki

Aby co roku wyhodować wysokiej jakości słodkie rośliny okopowe, będziesz potrzebować prawie doskonałych nasion.

Wskazówki od doświadczonych agronomów pomogą początkującym ogrodnikom nie popełniać błędów:Jak uprawiać i kiedy zbierać nasiona buraków: przewodnik krok po kroku i ważne wskazówki

 1. Odmiana korzeni wybrana do sadzenia nie może być hybrydą. Zwróć uwagę, w których regionach kraju zaleca się wzrost. Istnieje ryzyko, że wyhodowane nasiona buraków po prostu nie będą odpowiednie dla twojego klimatu.
 2. Nasiona są przechowywane tylko w papierowych torebkach, ponieważ nasiona muszą oddychać. W folii, celofanie lub grubym papierze ziarna ulegną po prostu zniszczeniu podczas okresu przechowywania.
 3. Nie zbieraj nasion w pierwszym roku uprawy. Faktem jest, że w najczęstszych przypadkach tendencja do kwitnienia buraków pojawia się, gdy sadzonki są zamrożone. Zachowanie gatunku jest biologicznie nieodłączne dla rośliny, dlatego w takich przypadkach jest zmuszone poświęcić całą swoją siłę nie owocowi, ale szypułce.

Wynik

Uzyskanie nasion z upraw, które lubisz, nie jest zbyt pracochłonne. Nie bój się poświęcić czasu na samodzielne przygotowanie nasion. Ich nasiona będą kilkakrotnie większe niż te ze sklepu, a co za tym idzie plony będą słodsze, zdrowsze, obfite i wysokiej jakości. Im lepiej wybierzesz roślinę do sadzenia nasion, tym lepsze będą powstałe kwiatostany.

Ciekawe informacje o tym, jak uzyskać zdrowe nasiona buraków w tym filmie:

4 komentarz
 1. Awatara
  Irina Viktorovna

  Jedna boltologia, bez czasu, bez rodzaju nasion przed zbiorem ...

  • Andrey Palych
   Andrey Palych

   Irina, dziękuję za twoją opinię, ale być może nie przeczytałaś tego artykułu zbyt uważnie. Informacja o czasie odbioru znajduje się w artykule pod odpowiednim nagłówkiem. Pamiętaj, że ramy czasowe różnią się w zależności od regionu:

   „Kwitnienie jąder rozpoczyna się pod koniec czerwca i trwa 20-40 dni. Tworzenie się i dojrzewanie ziaren kończy się 25-30 dni po zapyleniu kwiatów.
   Dojrzałość i czas zbioru określa kolor... Gdy strąki nasion są brązowe i suche, materiał sadzeniowy jest gotowy do zbioru. Ale lepiej nie czekać na całkowite wyschnięcie ”.

 2. Awatara
  Evgeniya

  Jak rozumieć to zdanie? „Nie zbieraj nasion w pierwszym roku uprawy”. Jesienią zbieram nasiona, ale czy nie mogą ich siać wiosną?

  • Andrey Palych
   Andrey Palych

   Autor uważa, że ​​lepiej zbierać w drugim roku. Ten pierwszy może być słabszy. Możesz oczywiście spróbować je zasadzić, ale małżeństw może być dużo.

Dodaj komentarz

Ogród

Kwiaty