Uczymy się od doświadczonych letnich mieszkańców, jak prawidłowo uszczypnąć pomidory: analiza niuansów i opis procesu krok po kroku

Terminowe i kompetentne usuwanie pasierbów z pomidorów pomoże uzyskać mocne rośliny i bogate zbiory. Podczas przycinania pędów należy wziąć pod uwagę wysokość odmiany, specyfikę rozwoju łodyg i warunki sadzenia. Oferujemy technologię krok po kroku ze zdjęciem, jak prawidłowo uszczypnąć pomidory różnych typów - od odmian wysokich po standardowe.

Co się przypina i jak wygląda pasierb

Grasshopping to usuwanie procesów bocznych, które pojawiają się w kątach liści na głównej łodydze rośliny. Początkujący ogrodnicy czasami mylą pasierbów z liśćmi lub pędzlami kwiatowymi.

Uczymy się od doświadczonych letnich mieszkańców, jak prawidłowo uszczypnąć pomidory: analiza niuansów i opis procesu krok po kroku

Jak odróżnić pasierba od szczotki owocowej i liścia

Aby nie przypadkowo zerwać pędzla, dokładnie rozważ roślinę:

 • pasierb zawsze wyrasta z piersi - pogłębiony obszar między liściem a główną łodygą pomidora;
 • na łodydze tworzy się grono kwiatowe, nie ma nawet początków liści - widoczne są tylko tworzące się małe pąki.

Niektóre pasierbów również mają pąki. W takim przypadku czekają kilka dni, aż pęd wyrośnie, aby nie pomylić go z pędzelkiem do owoców.

Aby odróżnić wyrostek boczny od liścia, przyjrzyj się bliżej rzęsowi. Pasierb zawsze wyrasta z piersi dużego, rozwiniętego liścia; z czasem ma kilka własnych małych liści.

Pasierb czy nie

Aby dowiedzieć się, czy musisz uszczypnąć pewne odmiana pomidora, sprawdź informacje na opakowaniu nasion lub znajdź opis odmiany w Internecie.

Czy to możliwe i co się stanie, jeśli nie uszczypiesz pomidorów

Konik polny przeprowadza się tak, aby roślina całą swoją siłę przeznaczała na tworzenie owoców i nie wydawała ich na karmienie dodatkowych pędów.

Uwaga! Jeśli pasierbowie nie zostaną usunięte w odpowiednim czasie, zielona masa krzewu wzrośnie, z powodu słabej wentylacji wzrośnie ryzyko chorób. Roślina tworzy na zaroślach kilka jajników, a uformowane owoce będą małe.

Mając to na uwadze, hodowcy wyhodowali wiele odmian, które nie wymagają uszczypnięcia.

Jakich odmian nie możesz uszczypnąć

Uczymy się od doświadczonych letnich mieszkańców, jak prawidłowo uszczypnąć pomidory: analiza niuansów i opis procesu krok po kroku

Niewymiarowi nie pasierbowie determinujące pomidory odmian standardowych. Ich wzrost jest ograniczony, a pędy boczne rosną słabo. Dlatego roślina ma wystarczającą siłę, aby zapewnić pożywienie dla dodatkowych łodyg i Jajników.

Na obszarach o ciepłym klimacie na otwartym terenie zgrubienie nie szkodzi roślinom, ale w regionach o niskich temperaturach letnich i wysokiej wilgotności przyczynia się do pojawienia się chorób bakteryjnych, zarazy. W takim przypadku zaleca się przypięcie niewymiarowych pomidorów.

Jak odciąć pasierbów

Niedoświadczone lub przedwczesne usunięcie pasierbów prowadzi do choroby sadzi, zatrzymuje jego rozwój i zmniejsza produktywność.

Podstawowe zasady

Aby uzyskać zdrowy, optymalnie rozwijający się krzew, przestrzegaj następujących zasad przypinania:

 1. Zabieg przeprowadzany jest regularnie, przynajmniej raz w tygodniu. Przy takiej częstotliwości będzie można w odpowiednim czasie zauważyć pojawiające się procesy w zatokach.
 2. Nie podlewaj ziemi przed uszczypnięciem.
 3. Pędy o długości 3-5 cm są usuwane.Przy wycinaniu pędów większych niż 5 cm roślina doświadcza stresu, rany gorzej się goją.
 4. Mali pasierbowie łatwo się odrywają i chrupią. Jeśli wyrosły z fazy formowania pierwszego arkusza, do przycinania używa się ostrego narzędzia.
 5. Wszystkie instrumenty są wstępnie dezynfekowane roztworem nadmanganianu potasu lub chlorheksydyny. Zapobiegnie to przenoszeniu chorób z jednego krzaka na drugi.
 6. Mały "kikut" pozostaje na piersi, aby nowy dodatkowy pęd nie uformował się w miejsce starego.

Najlepszą porą na usuwanie pędów bocznych jest poranek. W tych godzinach ruch soków i składników odżywczych jest mniej aktywny niż w ciągu dnia. Pędy są bardziej kruche i łatwiejsze do wyrwania. W ciągu dnia rany będą miały czas na zagojenie, a wieczorem rośliny są podlewane.

Kradzież: technologia i funkcje

Podczas formowania krzewów bierze się pod uwagę rodzaj wzrostu pomidora, warunki wzrostu i metody szczypania.

W otwartym polu

Uczymy się od doświadczonych letnich mieszkańców, jak prawidłowo uszczypnąć pomidory: analiza niuansów i opis procesu krok po kroku

Podczas uprawy pomidorów na otwartym polu usuwa się dodatkowe pędy, przestrzegając podstawowych zasad szczypania. Zabieg nie jest przeprowadzany w okresie deszczowym - wypełnione wilgocią łodygi stają się bardziej elastyczne i gęste, słabo się łamią. Istnieje duże ryzyko rozwoju chorób. Lepiej jest poczekać na suchą pogodę i usunąć przerośnięte pędy niż stracić plony z powodu choroby.

W przypadku standardowych odmian krótkolufowych na otwartym polu nie jest wymagane cięcie pasierbów.

W szklarni

W szklarniach Tradycyjnie uprawia się odmiany wysokie i średniej wielkości o dużej intensywności formowania pasierbów. Podczas przetwarzania raz w tygodniu pędy boczne wyrastają. Łamie się co najmniej 2 razy w tygodniu, unikając zgrubienia roślin.

Rada! W przeddzień uszczypnięcia nie podlewaj gruntu w szklarni, aby uzyskać suche powietrze. Zapewnij dobrą wentylację po przycięciu przy słonecznej pogodzie.

Ogrodnicy spierają się, która metoda usuwania bocznych pędów w szklarni jest bardziej racjonalna w użyciu - przycinanie lub wyrywanie piersi. Wybór metody zależy od konkretnych warunków uprawy. Jeśli nasadzenia są zgrubiałe, szklarnia ma wysoką wilgotność powietrza i zwiększone zakaźne tło, przycinanie doprowadzi do pojawienia się szarej zgnilizny na „konopiach” pozostawionych w zatokach. W tym przypadku procesy są przerywane.

Uczymy się od doświadczonych letnich mieszkańców, jak prawidłowo uszczypnąć pomidory: analiza niuansów i opis procesu krok po kroku

Jak procedura różni się w zależności od rodzaju pomidora

Aby zrozumieć, jak prawidłowo uszczypnąć roślinę, ważne jest, aby wiedzieć z wyprzedzeniem, do jakiego rodzaju należy, w zależności od cech wzrostu. Przed zakupem i uprawą zaleca się zapoznanie się z opisem odmianowym pomidora na stronie internetowej lub w materiałach informacyjnych szkółki, w której zakupiono sadzonki.

Istnieją 2 główne rodzaje pomidorów:

 • odmiany nieokreślone - wyróżniają się nieograniczonym wzrostem łodygi;
 • wyznacznik - rosną do wysokości określonej przez cechy odmianowe, a następnie wyginają się.

Wyznaczniki dzielą się na podtypy:

 • pół-determinanta - średniej wielkości;
 • superdeterminate - niewymiarowe, standardowe.

Ta wiedza w przyszłości pomoże ci nie popełniać błędów podczas usuwania pasierbów i formowania krzaka.

Schemat uszczypnięcia odmian nieokreślonych i determinujących

Nieokreślony odmiany bardzo aktywnie uwalniają dodatkowe pędy, a pędzle z jajnikami powstają dopiero po 3 liściach. Dlatego trzymanie takich pomidorów w 1 łodydze i terminowe przycinanie pasierbów są warunkami wstępnymi do uzyskania dobrych zbiorów w przyszłości.

Aby uformować 1 łodygę, gdy tylko roślina zacznie uwalniać dodatkowe pędy, są one natychmiast usuwane. Główna i jedyna łodyga jest przywiązana sznurkiem, jak liana, do kratki.

Wyznacznik pomidory formuje się według wzorów 2 lub 3 łodyg. Wzrost pędu głównego w tych roślinach jest ograniczony.W każdej chwili może przestać się rozwijać, nawet jeśli do końca lata jest jeszcze daleko. Aby przedłużyć wzrost i uzyskać dobry plon w odmianach pomidorów determinujących, na krzaku pozostawia się dodatkowe łodygi.

Schemat 2-trzpieniowy: najsilniejszy i najzdrowszy pęd jest wybierany na głównej łodydze i uprawiany jako równoważna druga łodyga. Wiążą go i pasierbem w taki sam sposób, jak głównego.

Schemat 3-trzpieniowy: oprócz głównego pędu pozostawia się 2 mocniejsze pędy w dolnej części rośliny. To jest najczęstsza opcja. Jeśli na szczycie jest potężny pasierb, wolno mu wyrosnąć jako trzecia łodyga.

Pół-determinujący typ pomidora

Pomidory pół-determinujące dorastają do 150-180 cm. Główna łodyga takiej rośliny zawsze się kończy - kończy wzrost, tworząc na końcu szypułkę. Wysokość głównego pędu i liczba na nim jajników zależą od cech odmianowych.

Jeśli trzymasz takiego pomidora w 1 łodydze, plon będzie bardzo niski. Dlatego na głównej łodydze pozostają 2 dodatkowe dobrze rozwinięte pasierbice, na nich wyrosną 3-4 pędzle. Aby ocenić, jak silny będzie pęd, czekają, aż wyrośnie do 5 cm, jeśli pęd jest słaby i wyrzuci kilka kwiatostanów, jest uszczypnięty i zaczyna się formować nowy.

Konik polny standardowych pomidorów

Standardowe odmiany i hybrydy wyróżniają się mocnymi, gęstymi łodygami i liśćmi. Najczęściej są to kompaktowe, słabo rosnące, determinujące pomidory o wysokości do 70–90 cm, które nie wypuszczają pędów tak aktywnie, dlatego nie wymagają uszczypnięcia.

Odniesienie. Aby uzyskać wcześniejszy i bardziej harmonijny zbiór z dużymi owocami z niskiego wzrostu pomidora standardowego, na łodydze pozostawia się 2-3 pasierbice i nie więcej niż 6-8 kwiatostanów.

Doświadczeni ogrodnicy wolą szczypać nawet takie odmiany, aby zwiększyć plon i wagę owoców. W przeciwnym razie krzaki będą zbyt grube, co będzie zakłócać dobrą wentylację i zwiększać ryzyko zarazy. Aby uzyskać optymalny wzrost i plon, zostaw 3-4 łodygi na roślinę.

Wypas pomidorów wielkoowocowych

Podczas szczypania pomidorów o dużych owocach występują niuanse. Pasierbów usuwa się w pachwinie liścia bezpośrednio pod rozwijającą się szczoteczką, w przeciwnym razie trudno będzie osiągnąć deklarowane cechy odmianowe pod względem masy owoców. Faktem jest, że liście pomidorów gromadzą składniki odżywcze i stopniowo nadają im rosnące i wylewane owoce. Pod pędzlem pasierb zabierze wszystkie minerały z liścia dla własnego rozwoju.

Jak uszczypnąć wysokie odmiany

Wysokie pomidory o nieograniczonym wzroście najczęściej prowadzi się według schematu 1-łodygowego, odcinając absolutnie wszystkie pojawiające się procesy. Więc rośliny nie tracą siły na rozwój dodatkowych pędów i liści, ale kierują je do tworzenia jajników i owoców. Kwiatostany tworzą 3 liście, na jednej łodydze tworzy się 6–8 gron, w zależności od odmiany.

W warunkach, gdy wysokość szklarni jest niewielka, a potencjał tworzenia się liczby szczotek w odmianie nie jest wyczerpany, jeden z pasierbów pozostaje do prowadzenia drugiej łodygi. Aby to zrobić, wybierz najsilniejsze strzelanie pod pędzlem lub procesem podstawowym.

Czy muszę usunąć pierwszego pasierba?

Natychmiast po utworzeniu skupiska kwiatowego pasierbowie zaczynają rosnąć w kątach liści. Są usuwane, jeśli pomidor jest w 1 łodydze. Jeśli plany obejmują dwu- lub trzy-lufowy schemat uprawy pomidorów, pasierbom pozwala się dorastać do 5-7 cm i wybiera się najsilniejszego z nich. Najczęściej jest to pierwsza sesja pod pędzlem kwiatowym. Uzyskuje się z niego potężną dodatkową łodygę.

Jeśli pierwszy podcystyczny pasierb zostanie omyłkowo usunięty, pęd nad pędzlem kwiatowym jest używany do dodatkowej łodygi. W takim przypadku zbiory będą późniejsze, ponieważ jajniki na szczotce najpierw otrzymają pożywienie z korzenia.

Jak długo usuwać pasierbów z pomidorów

Pasierbowie pojawiają się na pomidorach od 2 tygodni po zejściu ze statku. Ich formacja trwa przez cały sezon wegetacyjny.Czasami dodatkowe procesy zaczynają ponownie narastać w tych zatokach, w których zostały wcześniej usunięte. To cecha odmianowa pomidorów. Dlatego dodatkowe pędy są usuwane aż do ostatecznych zbiorów.

Kiedy i jak uszczypnąć pomidory

Zdeterminowane pomidory same kończą swój wzrost, uwalniając skupisko kwiatów na łodydze. Wysokie indety rosną w nieskończoność, więc ogrodnicy szczypią lub obrzynają łodygę.

Wierzchołek łodygi jest odłamywany lub odcinany, tak że po krzewie kwiatowym pozostały 2 liście. W przyszłości będą karmić jajniki.

Odniesienie. Wzrost łodygi jest ograniczony pod koniec sezonu wegetacyjnego, aby owoce miały czas na wypełnienie i dojrzewanie. W zależności od regionu okres ten przypada na lipiec - sierpień.

Wierzchołek jest ściśnięty tuż przed tym, jak krzew osiągnie sufit szklarni. Na pędach bocznych usuwa się punkt wzrostu w celu przekierowania przepływu składników odżywczych na rozwój innej łodygi, a pomidory lepiej dojrzewają.

Kluczowe zalecenia

Uczymy się od doświadczonych letnich mieszkańców, jak prawidłowo uszczypnąć pomidory: analiza niuansów i opis procesu krok po kroku

Doświadczeni ogrodnicy, na własnych lub cudzych błędach, już zbadali wszystkie niuanse szczypania pomidorów. Wymieńmy ich główne zalecenia:

 1. Przed zdjęciem pasierbów przyjrzyj się im uważnie: nie myl pędzla kwiatowego z pędem bocznym.
 2. Regularnie i terminowo usuwaj pasierbów, nie pozwól, aby ich rozmiar był większy niż 5 cm.
 3. Dokładnie przestudiuj opis odmiany, aby prawidłowo uformować krzak. W zależności od tego, czy roślina należy do typu nieokreślonego, czy determinującego, a także miejsca uprawy (na otwartym polu lub w szklarni), wybierz schemat szczypania.
 4. Standardowe odmiany, które nie wymagają uszczypnięcia zgodnie z zaleceniami hodowców, na małych powierzchniach prowadzą 3-4 łodygi, aby nie powodować zgrubienia krzewów, pojawienia się zgnilizny i zarazy.
 5. W odpowiednim czasie uszczypnij boczne łodygi i wierzchołki nieokreślonych pomidorów.

Wniosek

Aby poprawnie przeprowadzić szczypanie, określa się rodzaj wzrostu pomidora: nieokreślone powstają w 1 łodydze, determinujące - w 2 i 3. W odmianach średniej wielkości pozostają 2 rozwinięte procesy boczne, niektórzy ogrodnicy zalecają formowanie standardowych roślin w 3-4 łodygi. Zbiory pomidorów są regularnie zbierane do końca sezonu owocowania. Nie dopuszczaj do zagęszczania lądowań.

2 komentarz
 1. Awatara
  Gelsirya

  Jestem początkującym ogrodnikiem, artykuł bardzo mi pomógł, dzięki!

  • Andrey Palych
   Andrey Palych

   W porządku! Jesteśmy przekonani, że odniesiesz sukces 🙂

Dodaj komentarz

Ogród

Kwiaty