Ratowanie pomidorów drutem miedzianym przed zarazą pomidorów - mit czy rzeczywistość: pełna analiza

Zaraza późna to choroba, która co roku niszczy uprawy w setkach miejsc. Choroba jest szczególnie niebezpieczna w przypadku upraw psiankowatych, w tym pomidorów. Aby ratować pomidory, ogrodnicy stosują wiele metod, a nawet tak egzotycznych, jak użycie drutu miedzianego.

Ale czy ta metoda działa w praktyce? A jeśli tak, to jak prawidłowo używać drutu, aby chronić plony przed zarazą? Szczegółowe odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Jaka jest natura choroby

Przede wszystkim zastanówmy się, czym jest zaraza późna. Czynnikiem wywołującym chorobę jest organizm grzybowy phytophthora tego samego rodzaju... Istnieje wiele odmian tych grzybów, ale najbardziej niebezpiecznym i najpowszechniejszym jest Phytophthora infestans.

Phytophthora jest w stanie zniszczyć plony wszystkich upraw psiankowatych na miejscu w ciągu jednego sezonu - ziemniaków, pomidorów, bakłażanów, papryki. Czasami przenosi się do truskawek, a jeśli ma szczególne pecha, nawet do drzew ogrodowych, w szczególności do jabłoni.

Ratowanie pomidorów drutem miedzianym przed zarazą pomidorów - mit czy rzeczywistość: pełna analiza

Phytophthora wpływa na absolutnie wszystkie organy roślin - od kwiatów po korzenie... Tworzą się na nich pęknięcia, plamy czarnej zgnilizny. Przez pęknięcia dochodzi do wtórnego zakażenia innymi rodzajami grzybów i bakterii chorobotwórczych.

Owoce zarażone zarazą tracą wygląd, szybko gniją, mają nieprzyjemny smak i nie są przechowywane. Zaniedbane formy zarazy kończą się całkowitą śmiercią roślin na korzeniu.

Wpływ miedzi

Wiadomo, że miedź i większość grzybów nie są ze sobą kompatybilne... Związki miedzi szybko i skutecznie niszczą komórki grzybni, niszcząc całą kolonię. Na tym opiera się działanie tak sprawdzonych leków przeciwgrzybiczych, jak roztwór siarczanu miedzi (siarczanu miedzi) i płynu Bordeaux (siarczan z dodatkiem zawiesiny wapna).

I w rezultacie wielu ogrodników wpadło na pomysł: jeśli miedź zabija grzyby - może warto zastosować „ciężką artylerię”, czyli czystą miedź? A eksperymenty rozpoczęły się od kawałków drutu miedzianego.

Może się przydać:

Jak leczyć pomidory jodem z zarazy

Jak stosować serum phytophthora na pomidorach

Siarczan miedzi z zarazy pomidorów

Drut miedziany z zarazy - mit czy rzeczywistość

Powiedzmy wprost: agronomia obawia się stosowania drutu miedzianego... Ta metoda zwalczania grzybów nie jest oficjalnie uznana za skuteczną. Co więcej, w niektórych przypadkach nakłucie drutem liści i łodyg może prowadzić do śmierci rośliny lub przedostania się do rany patogenów niegrzybiczych.

Po raz pierwszy taka metoda walki została opisana w popularnej książce „Rady dla ogrodników” autorstwa AI Spiridonovej i EA Chenykaeva w 1974 roku. W ZSRR i Rosji nie przeprowadzono żadnych poważnych eksperymentów, a zagraniczne dały wyniki, które nie pozwalają na jednoznaczne uznanie metody za użyteczną lub nieskuteczną.

Ratowanie pomidorów drutem miedzianym przed zarazą pomidorów - mit czy rzeczywistość: pełna analiza

Jednocześnie miedzi nie można nazwać całkowicie bezużyteczną.... W powietrzu utlenia się stopniowo, a jego związki i jony wraz z ruchem soków są przenoszone przez krzew pomidora. W rezultacie komórki zarazy późnej przenikające do pomidorów mogą umrzeć.

Inna sprawa w tym przypadku niemożliwe jest nawet przybliżone obliczenie ilości miedzi wprowadzanej do instalacji, co oznacza, że ​​przypadki przedawkowania są dość prawdopodobne.I miedź - nie wolno nam o tym zapomnieć! - dla człowieka jest dość trujący, a roślina jest z niego mało przydatna w takiej ilości.

Ważny. Zastosowanie drutu miedzianego można uznać jedynie za eksperymentalną pomocniczą metodę ochrony przed zarazą. Banalne rozwiązanie witriolu będzie znacznie bardziej przydatne, a nawet nowoczesne fungicydy zapewnią drutowi sto punktów do przodu.

Zastosowanie drutu miedzianego w praktyce

Przede wszystkim warto pamiętać: drut jest używany tylko do dojrzałych roślin, na których uformowały się już wszystkie jajniki... Urazy młodych krzewów są absolutnie niedopuszczalne: straty plonów będą porównywalne do strat spowodowanych samą zarazą zarazy.

Aby chronić przed zarazą drut miedziany jest używany na kilka sposobów:

 1. Jak podwiązka na łodygi. Nawet jeśli korzyść zapobiegawcza jest wątpliwa, znacznie wygodniej jest związać drut miedziany niż na przykład z materiałem syntetycznym: drut łatwo się wygina, mocno mocuje roślinę, nie uszkadzając jej ponownie, a jednocześnie nie rozkłada się latem, jak na przykład sznurek jutowy - dlatego jeden i ta sama podwiązka może być używana przez wiele lat z rzędu.
 2. Wykrawanie spodów pni kawałkami grubego drutu. Najbardziej wątpliwy przypadek użycia, którego skuteczność nie została udowodniona.
 3. Wiązanie korzeni. Ta metoda została opracowana w Niemczech. W tym przypadku podczas sadzenia sadzonek z drutu miedzianego w ziemi powstaje pierścień, w którym sadzi się krzew. Zastosowano drut o przekroju około pół milimetra i długości około 50 cm.
 4. Umieszczanie kawałka miedzi w otworze podczas sadzenia sadzonek. W teorii powinno działać, w praktyce ogrodnicy diametralnie nie zgadzają się w ocenie skuteczności tej metody.

Ratowanie pomidorów drutem miedzianym przed zarazą pomidorów - mit czy rzeczywistość: pełna analiza

Jak prawidłowo używać drutu miedzianego

Aby drut miedziany miał maksymalny efekt prewencyjny, przestrzegaj kilku prostych zasad:

 1. Ekspozycja na drut powinna być jak najmniej traumatyczna dla roślin. Najlepszą opcją jest związanie drutem, związanie korzeni i ułożenie w otworach. Lepiej jest powstrzymać się od nakłuć.
 2. Wybierając przekłuwanie łodygi, wybieraj tylko dojrzałe krzewy. Przebicie na etapie sadzonek, jak wielu praktyków, prowadzi w najlepszym przypadku do zahamowania rozwoju rośliny.
 3. Podczas przekłuwania końce drutu nie powinny być owijane wokół łodygi - zakłóci to jego wzrost. Jeśli drut przeszkadza w pielęgnacji rośliny, lepiej go skrócić i zgiąć końce w dół.
 4. Używać drutu wolnego od warstwy tlenków powierzchni i izolacji. Usuń izolację, a same „szaszłyki” do nakłucia - wyczyść papierem ściernym lub kamieniem do ostrzenia na połysk.

Przeczytaj także:

Jak uratować pomidory przed zarazą, jeśli są już chore

Jak i co leczyć pomidory z zarazy na otwartym polu

Zapobieganie zarazy za pomocą drutu miedzianego

Ratowanie pomidorów drutem miedzianym przed zarazą pomidorów - mit czy rzeczywistość: pełna analizaW teorii, zapobieganie zarazy za pomocą drutu miedzianego jest następujące:

 1. Pod wpływem soku zawartego w łodygach miedź wchodzi w reakcje chemiczne ze składnikami roślin.
 2. Związki i jony miedzi wraz z prądem składników odżywczych są rozprowadzane po całym krzaku pomidora.
 3. Kiedy grzyb próbuje rozpocząć tworzenie kolonii, związki miedzi hamują wzrost jego komórek, a zaraza późna umiera.

Ta metoda sama w sobie wydaje się dość wątpliwa.... Film tlenkowy, który tworzy się na powierzchni miedzi, dość dobrze izoluje większość metalu przed kontaktem z komórkami krzewu pomidora - w wyniku czego bardzo mało miedzi dostaje się do rośliny.

Ponadto fungicydy zawierające miedź działają kontaktowo - nie wnikają w roślinę, ale tworzą na jej powierzchni film.

Ważny: W większości przypadków nasycenie drutu w krzaku pomidora jonami miedzi jest podobne do leczenia anemii z niedoboru żelaza u ludzi z kolczykami paznokci. Medycyna nie uznaje takiego leczenia. Ale jest możliwe, że może pomóc niektórym osobom.

Opinie ogrodników

Jak w przypadku każdej kontrowersyjnej metody, opinie praktyków są diametralnie różne. Tutaj są po prostu kilka recenzji dotyczących stosowania drutu miedzianego jako środka zapobiegającego zarazie zarazy:

 • „Przekłuwam pomidory cienkimi drutami już od 12 lat, do tej pory nigdy nie miały one ani jednej ogniska phytophthora. Ale na krzakach ziemniaków rosnących w pobliżu, nie, nie, zdarza się.
 • „Używam drutu, ale to nie jest panaceum. Jeśli polegasz tylko na niej, plony umrą. Dodatkowo obserwuję płodozmian, co pięć lat zalewam działkę silnym roztworem witriolu, a do nawadniania latem stosuję Fitosporin. ”
 • „Phytophthora uderzył we wszystkie krzaki na otwartym polu. Aby zachować pomidory przynajmniej w szklarni, przebiłem wszystkie rośliny miedzianymi szaszłykami. Nie było ani jednego przypadku choroby ”.
 • „Używam drutu, ale nie wiem, czy jest z tego jakaś korzyść. Phytophthora jest nieobecna - ale sąsiedzi też jej nie mają, ale nie przebijają miedzi, podlewają ją fungicydami.
 • „Ta metoda nie działa! Czytałem o nim w czasopiśmie, próbowałem w szklarni - nadal musiałem zniszczyć wszystkie krzaki! ”
 • „Makaron na uszy ogrodników i obskurantyzm! Pomidory przyswajają miedź tylko w postaci rozpuszczalnej - aw łodygach nie ma kwasu, który rozpuszcza drut. Vitriol jest jeszcze bardziej bezużyteczny ”

Ważny... Celowo podano tutaj pełny zakres odpowiedzi na tę praktykę. Decyzja o zastosowaniu tej metody lub nie zależy od wszystkich.

Ratowanie pomidorów drutem miedzianym przed zarazą pomidorów - mit czy rzeczywistość: pełna analiza

Dodatkowe wskazówki dotyczące leczenia choroby

Leczenie phytophthora jest trudniejsze niż zapobieganie jej występowaniu.... Dlatego nawet w przypadkach, gdy używany jest drut, nakłucia lub podwiązka są wykonywane nie wtedy, gdy zaraza już się rozpoczęła, ale z wyprzedzeniem, nawet przed głównym wybuchem choroby.

Nie zapomnij o innych środkach:

 1. Nowoczesne preparaty mikrobiologiczne świetnie sprawdzają się jako środek ochrony pomidorów przed grzybami. Na przykład „Fitosporin” jest dobry w różnych formach. Jej zaletą jest to, że opiera się na hodowli żywych bakterii glebowych - co oznacza, że ​​przedawkowanie jest niezwykle mało prawdopodobne, nadmiar bakterii po prostu umrze.
 2. Skuteczne są również syntetyczne fungicydy „HOM”, „Ordan” itp.
 3. Unikaj zawilgocenia i zgrubienia łóżek. Żaden środek profilaktyczny nie pomoże, jeśli stworzone zostaną sprzyjające warunki do rozwoju zarazy.
 4. Użyj ściółki rabatowej ze zgniłą słomą. Zawiera pałeczki siana, pożyteczną bakterię, która hamuje rozwój grzybów i patogenów.
 5. Staranne przestrzeganie płodozmianu to najważniejszy warunek dobrych zbiorów!

Zapobieganie zarazie jest znacznie łatwiejsze niż jej leczenie. A drut miedziany to tylko część środków zapobiegawczych.

Wniosek

Stosowanie drutu miedzianego przeciwko zarazie pomidorów jest metodą niezwykle kontrowersyjną. W każdym razie nie może to być jedyny sposób walki: miedź nie znosi środków zapobiegawczych i stosowania nowoczesnych fungicydów.

To, czy w ogóle warto zawracać sobie głowę miedzianymi szaszłykami i paskami, zależy od samego każdego ogrodnika: opinie praktyków na ten temat są diametralnie różne.

Dodaj komentarz

Ogród

Kwiaty