Jak prawidłowo nakładać siarczan miedzi z zarazy na pomidory: instrukcje krok po kroku i przydatne zalecenia

Utrata plonu pomidora w przypadku zarazy wynosi 70% lub więcej. Istnieją jednak skuteczne leki zwalczające tak groźną chorobę. Jednym z nich jest siarczan miedzi.

Zastanów się, jak przygotować rozwiązanie i przetworzyć nim pomidory, aby praca w uprawie nie zakończyła się śmiercią roślin, ale została nagrodzona bogatymi zbiorami.

Co to jest zaraza późna

Phytophthora (łac. Phytophthora) to rodzaj grzybów oomycete, które powodują zarazę późną... Znanych jest ponad sto gatunków tego patogenu, atakującego drzewa iglaste i liściaste, maliny i truskawki. Mieszkańcy lata znają zarazę pomidorów i ziemniaków.

Jak prawidłowo nakładać siarczan miedzi z zarazy na pomidory: instrukcje krok po kroku i przydatne zalecenia

Zarodniki grzybów pozostają w glebie, na wierzchołkach i chwastach, w nasionach i zachowują żywotność przez 3-4 lata, nawet w trudnych warunkach klimatycznych. Phytophthora rozprzestrzenia się z miejsca na miejsce na podeszwach butów, przenoszona przez wiatr i deszcz przez kilka kilometrów od źródła infekcji. Zarodniki są aktywowane w umiarkowanych temperaturach (15–20 ° C) i przy wilgotności względnej powyżej 75%. Do kiełkowania phytophthora potrzebna jest wilgoć kroplowa.

W centralnej Rosji zaraza późna zaczyna się objawiać na przełomie lipca i sierpnia... Ułatwiają to zimne trzaski z długotrwałymi deszczami, nagłe zmiany temperatury w ciągu dnia, powodujące obfitą rosę i mgłę.

3-4 dni po infekcji rośliny pomidora wykazują oznaki choroby:

 • ciemne, bez wyraźnych granic plamy na liściach i łodygach, które szybko rosną i łączą się ze sobą;
 • przygnębione brązowe plamy o nieregularnym kształcie na owocach;
 • po 2-3 dniach na powierzchni plam pojawia się szary nalot - narządy zarodnikujące grzyba.

Uwaga. W przypadku zarazy późnej zgnilizna jest stała (sucha), w przeciwieństwie do zmian gnilnych wywołanych przez bakterie i inne grzyby.

Co jest niebezpieczne dla pomidorów

Szczególnym niebezpieczeństwem phytophthora jest jego szybkie rozmnażanie... Po 3-4 dniach dotyczy to wszystkich roślin w ogrodzie. Krzewy ciemnieją i więdną.

Straty plonów mogą być katastrofalne... Owoce zgnilizny nie są jadalne, ani świeże, ani do konserwacji.

Zarodniki patogenów gromadzą się w glebie, co zagraża przyszłemu sadzeniu pomidorów.

Jak prawidłowo nakładać siarczan miedzi z zarazy na pomidory: instrukcje krok po kroku i przydatne zalecenia

Siarczan miedzi z phytophthora

W walce z zarazą sprawdził się budżetowy siarczan miedzi (krystaliczny hydrat siarczanu miedzi). Jest produkowany w postaci niebieskiego, krystalicznego proszku, łatwo rozpuszczalnego w wodzie. Substancja należy do trzeciej klasy zagrożenia (średnio toksyczna) i jest dostępna w asortymencie każdego sklepu ogrodniczego.

Jak

Grzybobójcze działanie siarczanu miedzi opiera się na interakcji jony miedzi z kompleksami białkowymi i enzymatycznymi komórek. Te reakcje biochemiczne powodują nieodwracalne zmiany i denaturację białek, co prowadzi do śmierci zarodników grzybów.

Przeczytaj także:

Przetwarzanie pomidorów z zarazy w szklarni: przegląd najlepszych narzędzi

Jak radzić sobie z zarazą pomidorów w szklarni metodami ludowymi

Najlepsze odmiany pomidorów szklarniowych odporne na zarazę

Wydajność

Siarczan miedzi służy wyłącznie do zapobieganiado pełnego leczenia zarazy wymagane są specjalne leki o wąskim działaniu. Powodem jest to, że związki zawierające miedź wpływają tylko na zarodniki i nie wpływają na kiełkującą grzybnię.

Roztwory siarczanu miedzi:

 • zaprawianie nasion przed sadzeniem;
 • w okresie wegetacji opryskiwane są sadzonki i dorosłe krzewy;
 • zdezynfekować glebę i struktury szklarni.

2 godziny po aplikacji składniki leku zaczynają aktywnie działać... Efekt terapeutyczno-profilaktyczny utrzymuje się do 2 tygodni.

Jak przygotować rozwiązanie

Wymaganą ilość kryształów rozpuszcza się w 500-700 ml ciepłej (40-50 ° C) wody... Mieszając, doprowadź objętość do 10 litrów. Otrzymaną ciecz przefiltruj przed wlaniem do opryskiwacza.

Uwaga! Aby uniknąć utleniania, nie używaj metalowych przyborów do rozpuszczania.

Proporcje i instrukcje przygotowania

Do zaprawiania gleby, przygotowania nasion i opryskiwania na arkuszu stosuje się roztwory o różnych stężeniach.

Cel przetwarzania Stężenie roztworu Metoda gotowania
Dezynfekcja gleby 1% Rozpuścić 100 g leku w 10 litrach ciepłej wody.
Przygotowanie nasion 0,1% Rozpuścić 1 g (1/5 łyżeczki) substancji w 1 litrze wody.
Opryskiwanie pomidorów 0,2% Zetrzeć 200 g mydła do prania i rozpuścić w 1 litrze gorącej wody. W szklanym litrowym słoju oddziel oddzielnie 20 g (jedno pudełko zapałek bez szkiełka) siarczanu miedzi. Mieszając, wlej roztwór do wody z mydłem i dopełnij do 10 litrów zimną wodą.

Zasady przetwarzania

W kontakcie ze skórą i błonami śluzowymi siarczan miedzi powoduje oparzenia i podrażnienia, dlatego podczas jego stosowania używają ochrony oczu, dłoni i twarzy (okulary, rękawiczki, bandaż).

Przygotowanie gleby

Zdezynfekuj glebę 1% roztworem fungicydu... Gleba, zarówno w otwartych łóżkach, jak iw szklarniach, jest przygotowywana jesienią:

 • usunąć wszystkie pozostałości roślinne i chwasty;
 • wykopać i rozbić grudki.

Ziemię rozlewa się roztworem siarczanu miedzi, wydając nie więcej niż 2 litry na 1 m2... Gleba i pojemniki przeznaczone do uprawy sadzonek są obficie nawilżane z rozpylacza tym samym roztworem.

Uwaga! W przypadku stałych uszkodzeń masowych spowodowanych zarazą zarazy stosuje się 3-5% roztwór witriolu. Kultury traktowane takimi środkami nie są sadzone przez rok.

Zaprawianie nasion

Aby pozbyć się zarodników phytophthora i inne patogenne mikroorganizmy, nasiona pomidorów marynuje się słabym (0,1%) roztworem siarczanu miedzi.

Nasiona moczy się w roztworze przez jeden dzień. Następnie usuwa się je, dokładnie myje pod bieżącą wodą i suszy, upewniając się, że się nie sklejają.

I więcej o walce z zarazą pomidorów:

Kwas borowy z phytophthora na pomidorach

Genialna zieleń dla pomidorów pomoże od zarazy i jak jej używać

Przetwarzanie roślin

Krzewy pomidorów opryskuje się liście, aż pojawią się oznaki zarazy w ilości 1 l 0,2% roztworu na 10 m2... Roztwór o wyższym stężeniu spali tkankę roślinną.

Schemat pracy jest następujący:

 • pierwszy zabieg przeprowadza się tydzień po posadzeniu sadzonek w szklarni lub na otwartym terenie;
 • drugi oprysk - wraz z nadejściem nocnych mrozów w sierpniu;
 • jeśli lato jest deszczowe, roztwór fungicydu stosuje się co 2 tygodnie.

Rośliny są traktowane przy suchej, spokojnej pogodzie, zawsze zwilżając wewnętrzną stronę liści. Ostatnie opryskiwanie przeprowadza się co najmniej 7 dni przed zbiorem..

Uwaga! Siarczan miedzi nie jest wchłaniany przez roślinę, ale pozostaje na powierzchni liści i owoców. Dlatego pomidory są dokładnie myte pod bieżącą wodą przed użyciem.

Jak prawidłowo nakładać siarczan miedzi z zarazy na pomidory: instrukcje krok po kroku i przydatne zalecenia

Co robić w przypadku przedawkowania

Niekontrolowane użycie siarczanu miedzi a inne preparaty zawierające miedź prowadzą do gromadzenia się i nadmiaru miedzi w glebie.

Dochodzi do zatrucia pomidorów, które objawia się chlorozą liści:

 • procesy tworzenia chlorofilu są zakłócane, zmniejsza się aktywność fotosyntezy;
 • liście żółkną i przedwcześnie opadają.

Jeśli podobne objawy pojawiły się wkrótce po zabiegach plantacje z siarczanem miedzi:

 1. Zalej łóżka raz dużą ilością wody (10-12 litrów na 1 m)2).Pomoże to przenieść nadmiar minerałów do głębszych warstw gleby.
 2. Przestań używać leków zawierających miedź i używaj innych leków przeciwko zarazie (na przykład „Fitosporin”, „Planriz”, „Furacilin”).

Jak prawidłowo nakładać siarczan miedzi z zarazy na pomidory: instrukcje krok po kroku i przydatne zalecenia

Porady i wskazówki od doświadczonych rolników

Wielu letnich mieszkańców i rolników jest zaznajomionych z zarazą pomidorów. W walce z tą groźną chorobą przyda się kilka wskazówek od doświadczonych hodowców warzyw:

 1. Jako pierwsze zachorują krzewy obciążone owocami. Zostaw 3-4 pomidory na pierwszych trzech gronach, rozrzedź liście na dolnym i środkowym poziomie. Ważne jest, aby robić to na odmianach wysokich i dużych owocach.
 2. Nie używaj zraszaczy do podlewania. Kropelki wody na szczytach to przyjaciele phytophthora. Bardziej poprawne jest podlewanie korzeni (ręczne lub kroplowe).
 3. Częściej na phytophthora cierpią odmiany późne - ich owocowanie i masowe dojrzewanie następuje w okresie aktywności grzyba. Bezpieczniej jest sadzić odmiany wczesne lub w połowie sezonu.

Wniosek

Zaraza późna prowadzi do częściowej lub całkowitej utraty plonów. Choroba rozwija się w chłodne, deszczowe dni i atakuje rośliny zarówno w otwartych zagonach, jak iw szklarniach.

Aby zapobiec zakażeniu pomidorów zarazą, stosuje się roztwory siarczanu miedzi (siarczanu miedzi). Środek służy do dezynfekcji gleby, kiszenia nasion, opryskiwania roślin dorosłych w okresie wegetacji. Jednak lek zabija tylko zarodniki grzyba. Dlatego, gdy pojawiają się oznaki zarazy, stosuje się wąsko ukierunkowane fungicydy.

Dodaj komentarz

Ogród

Kwiaty