Jak i co leczyć pomidory z zarazy na otwartym polu: najlepsze najlepsze środki i zasady opryskiwania pomidorów

Zaraza późna jest jedną z najczęstszych chorób pomidorów. Jest to spowodowane grzybem zarazy. Cała naziemna część chorych roślin, w tym owoce, pokryta jest brązowymi plamami. Liście zaczynają więdnąć, a jagody gniją. Ostatecznie prowadzi to do śmierci roślin i uszkodzenia plonów.

Wyleczenie zarazy jest prawie niemożliwe. Istnieje jednak wiele sposobów zapobiegania tej chorobie. Hodowcy warzyw stosują zarówno preparaty zakupione, jak i domowe. Jak przetwarzać pomidory z zarazy na otwartym polu - czytaj dalej.

Funkcje zapobiegania i leczenia phytophthora

Phytophthora jest groźnym grzybem, który jest główną przyczyną śmierci roślin psiankowatych... Zaraża pomidory w chłodne, wilgotne dni i powoduje śmierć roślin. Jeśli choroba zdążyła wpłynąć na jajniki i owoce, uratowanie roślin nie będzie możliwe.

Jak i co leczyć pomidory z zarazy na otwartym polu: najlepsze najlepsze środki i zasady opryskiwania pomidorówWe wczesnych stadiach choroby istnieje szansa na uratowanie dotkniętych roślin. Aby chronić łóżka przed zarazą, musisz znać jej oznaki:

 1. Na liściach i łodygach tworzy się białawy nalot, który później ciemnieje i zmienia się w brązowe lub czarne suche plamy. Część naziemna roślin zaczyna więdnąć.
 2. Owoce pokryte są małymi czarnymi plamkami. Z biegiem czasu rosną, nabierają brązowawego odcienia i zaczynają gnić.

Takie objawy pojawiają się w ciągu kilku dni po zakażeniu. Ich wygląd jest łatwy do przewidzenia, znając przyczyny choroby:

 1. Wilgotność i temperatura... W czasie upalnej i suchej pogody zarodniki grzyba są w stanie „uśpienia”, więc w takich warunkach pomidory nie chorują. Po długotrwałych deszczach, zimnych trzaskach lub zmianach temperatury aktywuje się zaraza późna, a prawdopodobieństwo infekcji roślin wzrasta do 100%. Oznacza to, że zaraza późna występuje w wilgotną chłodną pogodę.
 2. Słaba wymiana powietrza i naruszenie zasad podlewania... Stojąca wilgoć i brak powietrza to idealne warunki do rozwoju zarazy.
 3. Bliskość nasadzeń ziemniaczanych... Grzyb hibernuje w bulwach ziemniaka. Ta kultura jest nosicielem zarazy.
 4. Nieodpowiednie wskaźniki kwasowości gleby... Gleby silnie zasadowe są optymalne dla rozwoju zarazy.
 5. Brak mikroelementów... Wpływa to negatywnie na odporność pomidorów i czyni je bardziej podatnymi na choroby.
 6. Wprowadzenie nadmierne nawożenie azotem... Nadmiar tej substancji w glebie stymuluje rozwój grzyba. Również ten czynnik powoduje powstawanie dużej ilości zieleni, co uniemożliwia normalną wymianę powietrza.

Jak i co leczyć pomidory z zarazy na otwartym polu: najlepsze najlepsze środki i zasady opryskiwania pomidorów

Im mniej czynników opisanych wokół pomidorów, tym mniejsze prawdopodobieństwo zarażenie zarazą. Dlatego głównym zadaniem profilaktyki jest zapewnienie roślinom optymalnych warunków do rozwoju.

Leczenie roślin jest możliwe tylko we wczesnych etapach. rozwój chorób. Jeśli na roślinie jest wiele zmian, takie krzewy będą musiały zostać całkowicie usunięte i spalone.

Metody radzenia sobie z zarazą

Do zapobiegania zarazy użyj trzech rodzajów funduszy:

 1. Środki ludowe... Są uważane za najbezpieczniejsze. Nadają się do opryskiwania roślin nawet w okresie zawiązywania i dojrzewania owoców. Są skuteczne w zapobieganiu chorobom, ale nie będą już ratować chorych roślin.
 2. Preparaty apteczne... Mniej bezpieczne niż środki ludowe, ale nie szkodzą środowisku i nie prowadzą do poważnych zatruć. Są używane do tworzenia jajników. Stosowane są głównie w profilaktyce chorób. Na początkowych etapach rozwoju chorób można pozbyć się grzyba.
 3. Chemikalia... Wiele z nich jest toksycznych dla ludzi, dlatego przed pojawieniem się kwiatostanów opryskuje się je roślinami. Są rzadko stosowane w profilaktyce, ale są skuteczne na początkowych etapach rozwoju choroby.

Środki ludowe

Środki ludowe są najbezpieczniejsze i najtańsze... Są łatwe do wykonania z potraw znajdujących się w każdym domu. Dopuszcza się stosowanie takich preparatów nawet w okresie owocowania pomidorów, nie zatruwają one owoców i są bezpieczne dla środowiska.

Jak i co leczyć pomidory z zarazy na otwartym polu: najlepsze najlepsze środki i zasady opryskiwania pomidorów

Lista zawiera najskuteczniejsze przepisy na opryskiwanie nasadzeń:

 1. Roztwór soli... Aby go przygotować, rozpuść szklankę soli w 5 litrach wody. Powstały produkt spryskuje się krzewami pomidorów. Ta ochrona przed solą zapobiega rozwojowi zarodników grzybów.
 2. Popiół i roztwór mydła... Aby go przygotować, dodaj 2 łyżki do 5 litrowego wiadra wody. popiół. Kompozycja jest nalegana za trzy dni. Następnie wmasuj w miksturę pół kawałka mydła do prania. Rośliny opryskuje się tą mieszaniną co dwa tygodnie.
 3. Nabiał... Na 10 litrów wody weź 1,5 litra kefiru, kwaśnego mleka lub serwatki. Zmieloną część rośliny traktuje się tą mieszanką wieczorem.
 4. Napar czosnkowy... Dodaj 1,5 łyżki do wiadra z wodą. posiekane główki czosnku i strzały. Mieszaninę podaje się przez jeden dzień, a następnie dodaje się do niej 0,5 łyżeczki. nadmanganian potasu. Roślinę traktuje się środkiem po raz pierwszy przed utworzeniem jajników, drugi raz po pojawieniu się 1 jajnika. Następnie co dwa tygodnie.
 5. Rosół z krzesiwa... 100 g pieczarki sieka się w maszynce do mięsa i parzy w 1 litrze. wrzątek. Produkt parzy się przez 3-4 godziny, po czym jest filtrowany i używany do rozpylania.
 6. Kalcynacja miedzi... Drut miedziany kalcynuje się, kroi na kawałki o długości 3-4 cm, a łodygę przekłuwa się w odległości 10 cm od powierzchni gleby. Końce drutu są zagięte. Metoda jest odpowiednia tylko dla dorosłych roślin z owocami.
 7. Roztwór sody... Na 1 litr wody dodaj 1 łyżkę. l. Soda.

Domowe środki zaradcze są stosowane przede wszystkim w celach profilaktycznych przed zarazą. Można ich również użyć, jeśli grzyb zainfekował tylko kilka liści roślin. W takim przypadku dotknięte zieleniny są usuwane.

Uwaga! Wiele z opisanych środków pomaga zwalczać nie tylko zarazę, ale także inne choroby i szkodniki.

Chemikalia

Chemikalia zawierają wysokie stężenie substancji zabijających phytophthora... Ich stosowanie jest skuteczne nie tylko w profilaktyce, ale także w leczeniu choroby.

Skład takich produktów zawiera szkodliwe substancje, które wnikają do gleby i wód gruntowych. Gdy pomidory owocują, nie należy ich używać. Ogrodnicy starają się nie używać takich leków, chyba że jest to absolutnie konieczne i na wczesnym etapie.

Jak i co leczyć pomidory z zarazy na otwartym polu: najlepsze najlepsze środki i zasady opryskiwania pomidorówNajpopularniejsza chemia do walki z zarazą:

 1. Ecopin. 1 g preparatu nałożyć na wiadro z wodą.
 2. Infinito. W 10 litrach wody dodaj 5 łyżeczek. lek.
 3. „Metaxil”. W 5 litrach wody rozcieńcza się 40 g produktu.
 4. „Ditan M-45”. 16 g substancji dodaje się do 10 l wody.
 5. "Akrobata". W 10 l płynu rozpuszcza się 40 g substancji.
 6. Fitosporin. W 10 litrach wody rozcieńcza się 5 g proszku lub 15 kropli.
 7. „Metranidazol” lub „Trichopol”... Dodaj 20 pokruszonych tabletek do 10 l wody.

Te leki są używane nie tylko do opryskiwania pomidorów, ale także do nawadniania gleby skażonej zarazą.

Produkty apteczne

Produkty apteczne służą nie tylko leczeniu ludzi. one Pomogę też pomidorom z zarazą... Najważniejsze jest, aby używać ich poprawnie:

 1. Rozwiązanie kwas borowy... Do jego przygotowania 1 łyżeczka. kwas borowy rozpuszcza się w wiadrze z wodą.
 2. Jod... Dodaj 30 kropli jodu do wiadra z wodą.Aby zwiększyć skuteczność produktu, dodaje się do niego 1 litr mleka.
 3. Roztwór chlorku potasu. Na 10 litrów wody weź 10 g chlorku potasu.
 4. „Furacilin”... 20 tabletek „Furacilin” kruszy się i rozpuszcza w wiadrze z wodą.
 5. Nadmanganian potasu. Pomidory spryskuje się jasnoróżowym roztworem nadmanganianu potasu. Aby to zrobić, weź 10 g proszku na 10 litrów wody. Takie narzędzie służy również do dezynfekcji gleby, w tym przypadku przygotowuje się ciemnoróżowy roztwór.

Pod względem skuteczności preparaty farmaceutyczne są zbliżone do domowych środków.... Stosowane są przede wszystkim profilaktycznie.

Jak i co leczyć pomidory z zarazy na otwartym polu: najlepsze najlepsze środki i zasady opryskiwania pomidorów

Który środek wybrać w zależności od miesiąca

W różnych okresach rozwoju pomidora stosuje się różne środki.... Ważne jest, aby wziąć to pod uwagę przy wyborze leków:

 1. Chemikalia są używane przed kwitnieniem i utworzeniem pierwszych jajników. Są używane w maju i czerwcu. Podlewali także ziemię jesienią, po zbiorach w zagonach, na których rosły pomidory zarażone zarazą. Fitosporynę stosuje się również wiosną, przed osadami roślinnymi. Ten produkt nadaje się również do zaprawiania nasion.
 2. Jeśli rośliny nie chorują, lepiej jest stosować bezpieczniejsze domowe środki na wczesnych etapach ich rozwoju. Spryskuje się je roztworem nadmanganianu potasu, jodu, sfermentowanych produktów mlecznych itp. Na tym etapie nie stosuje się soli i drutu miedzianego.
 3. W lipcu i sierpniu, kiedy pomidory kwitną i tworzą pierwsze jajniki, lepiej odmówić chemikaliów. We wczesnych stadiach rozwoju chorób skuteczne będą przepisy ludowe. Szczególnie często w przypadku dorosłych pomidorów stosuje się nakłucia drutu miedzianego.
 4. Jeśli epidemia zarazy rozpoczęła się pod koniec lipca lub w sierpniu, rośliny opryskuje się silnym roztworem soli. Ta metoda pomoże zachować plony, ale doprowadzi do więdnięcia zieleni.

Jak leczyć pomidory z zarazy na otwartym polu

Jak i co leczyć pomidory z zarazy na otwartym polu: najlepsze najlepsze środki i zasady opryskiwania pomidorówAby chronić pomidory przed zarazą, ważne jest, aby przestrzegać harmonogramu zapobiegania... Minimalizuje to prawdopodobieństwo zanieczyszczenia roślin:

 1. Pierwszy zabieg przeprowadza się przed pojawieniem się kwiatostanów. Używają zarówno preparatów domowych, jak i chemicznych.
 2. Za drugim razem pomidory są spryskiwane po pojawieniu się pierwszego jajnika. Dozwolone jest używanie wyłącznie leków farmaceutycznych lub ludowych.
 3. Następnie opryskiwanie przeprowadza się co dwa tygodnie.

Ten harmonogram jest odpowiedni do zapobiegania zarazy... Jeśli rośliny są już chore, leczenie przeprowadza się częściej.

We wczesnych stadiach można zatrzymać rozwój zarazy... W tym celu rośliny są dokładnie badane, a dotknięte liście są usuwane. Miejsca nacięć posypuje się popiołem.

Krzewy z dotkniętą łodygą są całkowicie usuwane... Są wywożeni z terenu budowy i spalani. Następnie zdrowe nasadzenia są przetwarzane co tydzień. Gleba jest podlewana roztworem nadmanganianu potasu, "Fitosporin„Albo siarczan miedzi.

Przed uprawą Oznacza to, że w przypadku zarazy, gleba jest podlewana zwykłą ciepłą wodą. Zapobiegnie to gniciu korzeni.

Środki zapobiegawcze

Jest wiele zasad, których należy przestrzegać, aby uniknąć infekcji roślin zarazą:

 1. Rośliny są odpowiednio podlewane. Woda nie powinna być zimna. Ważne jest, aby unikać stojącej wody. Glebę nawilża się 1-2 razy w tygodniu. Pomidory podlewa się tylko u nasady, woda dostająca się na liście zwiększa ryzyko rozwoju chorób.
 2. Gleba jest rozluźniona po opadach i podlewaniu. Jest to konieczne, aby przywrócić normalną wymianę powietrza w korzeniach i zapobiec stagnacji wilgoci.
 3. Jak i co leczyć pomidory z zarazy na otwartym polu: najlepsze najlepsze środki i zasady opryskiwania pomidorówŚciółkowanie. Łóżka przykryte są warstwą słomy, siana lub płótna. To ochroni rośliny przed infekcjami i zapewni optymalny poziom nawilżenia.
 4. W czasie mrozów, a także pod koniec lata z nocnymi trzaskami zimna, zaleca się przykryć łóżka na noc folią. To ochroni sadzonki przed zimną rosą.
 5. Utrzymanie płodozmianu to kolejny ważny krok. Pomidorów nie sadzi się w zagonach, na których w zeszłym roku rosły psianki. Nie zaleca się sadzenia ziemniaków w pobliżu nasadzeń pomidorów.
 6. Dezynfekcja.Przed sadzeniem glebę ogrodową i sadzonkę, pojemniki na sadzonki, materiał do sadzenia i narzędzia ogrodowe dezynfekuje się lekami przeciwgrzybiczymi. Wszystko to przenosi zarodniki grzyba.
 7. Po utrzymujących się zimnych deszczach rośliny należy spryskać środkami przeciwgrzybiczymi. Prawdopodobieństwo, że grzyb w takich warunkach zdążył już zainfekować krzaki, wynosi 100%.
 8. Ważne jest przestrzeganie zasad żywienia. Do gleby regularnie dodaje się potas i fosfor. Ilość nawożenia azotem jest zminimalizowana.

Przydatne wskazówki od doświadczonych letnich mieszkańców

Doświadczeni ogrodnicy znają kilka sekretów walki i zapobiegania zarazy. Lista zawiera najbardziej udane z nich:

 1. Aby uniknąć zanieczyszczenia pomidorów zarazą, upewnij się, że gleba wokół pomidorów jest tylko lekko nawilżona. Aby utrzymać optymalny poziom wilgotności w schronach foliowych, wykonuje się w nich kilka małych otworów.
 2. Niektórzy ogrodnicy, aby chronić pomidory przed zarazą, spryskują je wywar z piołunu, mniszka lekarskiego lub glistnika. Pomocne jest dodanie do tej mieszanki kilku kropli jodu. Taki preparat rozpyla się nie tylko na krzakach, ale także na glebie. Działa przeciwgrzybiczo i dodatkowo wzbogaca glebę.
 3. Zauważono, że jeśli posadzisz pszenicę, żyto, bazylię lub tytoń wokół zagonów pomidorów i między rzędami, to prawdopodobieństwo ich zarażenia zarazą znacznie się zmniejszy.

Opinie

Każdy hodowca wybiera dla siebie najlepszą opcję zwalczania zarazy... Niektórzy z nich zostawiają w recenzjach przydatne informacje.

Jak i co leczyć pomidory z zarazy na otwartym polu: najlepsze najlepsze środki i zasady opryskiwania pomidorówInna, Moskwa: „W naszym wilgotnym, chłodnym klimacie zaraza jest częstym problemem. Uprawiam głównie odmiany odporne na zimno, odporne na grzyby, ale to nie zawsze się sprawdza. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​nie ma sensu walczyć z zarazą, gdy jej objawy pojawiają się na roślinach. Maksymalną wagę przywiązuję do profilaktyki. Sadzę pomidory w najbardziej nasłonecznionych miejscach ogrodu, stosuję nawadnianie kroplowe. Po opadach i trzaskaniu przeziębienia muszę spryskać krzaki roztworem furacyliny lub jodu ”.

Andrey, Biełgorod: „Uprawiam pomidory tylko na zewnątrz. Zaraza późna dotyka je zwykle pod koniec sierpnia. Pamiętaj, aby przestrzegać zasad pielęgnacji i spryskać krzaki roztworem popiołu i mydłem. Jeśli podczas dojrzewania pojawi się zaraza późna, to usuwam niedojrzałe pomidory, myję je słabym roztworem nadmanganianu potasu, wycieram do sucha i zostawiam do wyschnięcia na słońcu. Dojrzałe owoce odcinam z plamami i używam ich do gotowania gorących dań ”.

Wniosek

Zaraza późna jest jedną z najniebezpieczniejszych chorób pomidorów. W późniejszych etapach nie ma sensu z nim walczyć. Istnieją jednak skuteczne metody zapobiegania. Aby to zrobić, wystarczy przestrzegać podstawowych zasad opieki i unikać czynników, które przyczyniają się do rozwoju infekcji grzybiczej.

Dodatkową pomocą w profilaktyce będą specjalne leki. Są sprzedawane w sklepie i łatwo je wykonać samodzielnie.

Dodaj komentarz

Ogród

Kwiaty