Rozwiązujemy problemy ze zbiorami pomidorów: co zrobić, jeśli pomidory w szklarni nie zmieniają koloru na czerwony

Każdy hodowca warzyw chce uzyskać bogate zbiory, ale wysiłki nie zawsze się opłacają. Uprawa pomidorów w szklarni nie gwarantuje, że owoce będą soczyste i duże. W tym artykule dowiesz się, dlaczego pomidory nie czerwienieją w szklarni, co zrobić, aby były duże i jak przyspieszyć ich dojrzewanie.

Przyczyny problemów i sposoby ich rozwiązywania

Solanaceae dojrzewają w dwóch etapach. Pierwsza faza trwa 3-4 tygodnie i następuje po utworzeniu jajnika. Owoce w tym czasie nabierają objętości, stają się jędrne i zielone. Drugi etap trwa od 12 do 20 dni - pomidory są stopniowo napełniane sokiem i zmieniają kolor z jasnego na szkarłatny.

Jeśli owoce rozwijają się prawidłowo, nie są potrzebne żadne dodatkowe środki. Odchylenie to sytuacja, gdy po 7 tygodniach od powstania jajnika pomidory są nadal małe i zielone... Ważne jest, aby poprawnie zidentyfikować przyczynę problemu.Rozwiązujemy problemy ze zbiorami pomidorów: co zrobić, jeśli pomidory w szklarni nie zmieniają koloru na czerwony

Przyczyny opóźnionego dojrzewania pomidorów:

 1. Niewygodna temperatura. Owoce zawierają likopen, naturalny pigment, który nadaje im czerwony kolor. Produkcja tej substancji jest zahamowana, jeśli temperatura w szklarni spadnie poniżej + 15 ° С lub przekroczy + 35 ° С.
 2. Niewystarczający poziom oświetlenia. Pomidory mogą przestać się rumienić z powodu nadmiernego zgrubienia krzewów. Na obszarach o gęstej roślinności owoce na górnych gałęziach szybciej czerwienieją, podczas gdy pomidory poniżej mogą pozostać zielone przez długi czas.
 3. Używanie niewłaściwego nawozu... Nadmiar nawożenia azotem prowadzi do powstawania małych, zdeformowanych owoców, które długo nie czerwienieją.
 4. Nieprawidłowe krzewienie i przeciążenie owoców. Ze względu na dużą liczbę jajników łodyga, liście i owoce nie są odpowiednio odżywiane.

Metody przyspieszania dojrzewania

Aby uzyskać bogate zbiory, musisz zapewnić komfortowe warunki w szklarni lub szklarni. Wyeliminowanie dyskomfortu przyspieszy wzrost małych owoców.

Możesz przyspieszyć tempo dojrzewania pomidorów, stosując następujące metody:

 1. Wybór prawidłowego karmienia.
 2. Stworzenie sprzyjających warunków: odpowiedniej temperatury, wilgotności i poziomu światła.
 3. Obowiązkowe tworzenie krzewów: szczypanie, przycinanie liści i kwiatów.

Dlaczego pomidory nie są wylewane, ale rumiane są małe

Drobne owoce mogą być objawem niewłaściwego karmienia. Nadmiar azotu prowadzi do wzrostu masy zielonej, a brak fosforu i potasu zapobiega nabraniu objętości owoców.

Dlaczego pomidor zmienia kolor na czerwony z zielonymi plamami w pobliżu łodygi

Takie objawy mogą wskazywać na naruszenie reżimu temperatury. Opóźnienie w rozwoju owoców występuje, gdy wskaźniki temperatury spadną poniżej + 15 ° С lub przekroczą + 35 ° С.

Żółto-zielone obramowanie w pobliżu łodygi może być również wynikiem nagłych zmian temperatury w dzień iw nocy.

Jak przyspieszyć proces dojrzewania pomidorów

Kluczem do dużych i soczystych owoców jest top dressing. Wielu mieszkańców lata stara się, aby ich zbiory były jak najbardziej przyjazne dla środowiska, dlatego nie używają chemikaliów. Jak można karmić rośliny w tym przypadku?Rozwiązujemy problemy ze zbiorami pomidorów: co zrobić, jeśli pomidory w szklarni nie zmieniają koloru na czerwony

Skuteczny sos górny do pomidorów:

 1. Nawóz jodowo-popiołowy. Wlej 2 litry pokruszonego popiołu do wiadra i zalej 5 litrami wrzącej wody. Gdy mieszanina ostygnie, dodaj kolejne 5 litrów osiadłej wody do pojemnika. Wiadro jest przykryte i umieszczone w cieniu. Po tygodniu napar z popiołu wlewa się do innego pojemnika, do którego następnie dodaje się 20 ml 5% jodu i 10 g kwasu borowego. Powstały koncentrat należy rozcieńczyć osiadłą wodą w stosunku 1: 9. Jeden krzew będzie potrzebował 0,8-1 l roztworu.
 2. Ekstrakt z superfosfatu. Wlej 100 g granulowanego fosforanu do emaliowanej miski i zalej 5 filiżankami wrzącej wody. Odstawić na jeden dzień, od czasu do czasu mieszając, aby całkowicie rozpuścić granulki. Po dniu opróżnij kaptur, 20 łyżek. l. rozcieńczyć produkt 3 litrami wody. Powstały koncentrat rozcieńcza się w stosunku 3/4 szklanki do 1 wiadra wody. Jeden krzew będzie potrzebował 1 litra roztworu.

Jak zrobić rumieniec pomidorów

Po zidentyfikowaniu przyczyny opóźnienia rozwojowego możesz zacząć ją eliminować.

Prawidłowo tworzymy krzak

Ważnym warunkiem rozwoju psiankowatych jest ukształtowanie się krzewu. W przeciwnym razie całe odżywianie przeznaczane jest na rozwój i utrzymanie zielonej masy, dzięki czemu owoce pozostają małe i zielone.

Do prawidłowego uformowania buszu nieokreślony odmian, konieczne jest usuwanie bocznych procesów rośliny raz w tygodniu. Jeśli krzew jest bardzo silny, na głównej łodydze pozostaje boczny pasierb, który później jest ściskany, aby utworzyć pędzel kwiatowy. Również w pierwszej połowie sierpnia konieczne jest odcięcie wierzchołków roślin 3 liście powyżej kępy owoców. W takim przypadku konieczne jest oderwanie kwiatów i małych jajników.

Odmiany pół-determinujące i hybrydy rosną w dwóch łodygach, więc pasierb pozostaje na głównej łodydze pod początkową szczotką do kwitnienia. Procesy pojawiające się później są usuwane. Jeśli do połowy sierpnia krzew nie zostanie prawidłowo uformowany, jego wierzchołki zostaną odcięte.

Zdecydowane pomidory nie wymagają szczypania. Krzew tych odmian ma trzy pnie; pędy boczne należy usunąć.

Pomidory superokreślone i standardowe nie wymagają kształtowania i szczypania.

Ważny! Nadmiar masy roślin może pobierać składniki odżywcze, liście w kontakcie z glebą mogą stać się źródłem wielu chorób. Dlatego, jako środek zapobiegawczy i do szybkiego dojrzewania pomidorów, wielu odcina dolne liście roślin.

Utrzymywanie wilgotności w szklarni

Poziom wilgoci odgrywa ważną rolę w prawidłowym tworzeniu się owoców. Do szybkiego dojrzewania pomidorów można w szklarni urządzić coś w rodzaju sauny fińskiej.

 1. Przestań podlewać rośliny.
 2. Przewietrz pomieszczenie codziennie rano przez 1,5-2 godziny.
 3. Szklarnię warto zamknąć dopiero wtedy, gdy cały kondensat, który nagromadził się przez noc, jest całkowicie suchy.
 4. Zamykaj okna i drzwi szklarni przez cały dzień.
 5. W gorącym sezonie wieczorem okna można otworzyć na 1 godzinę.

Funkcja... Ta metoda, oprócz szybkiego dojrzewania, ochroni plony przed zarazą późną. Suche gorące powietrze zapobiega rozwojowi grzyba - czynnika wywołującego chorobę.

Rozwiązujemy problemy ze zbiorami pomidorów: co zrobić, jeśli pomidory w szklarni nie zmieniają koloru na czerwony

Używamy podpór, krat i podwiązek

Górne owoce często dojrzewają szybko, a dolne długo pozostają zielone. Problem ten można wyeliminować przerzedzając, a także stosując podpory i kraty.

Dodatkowe fundusze będą również potrzebne, jeśli krzew jest przeciążony owocami. Dziś podpory pomidorów można kupić w sklepie lub wykonać własnymi rękami. Pomagają roślinom uzyskać więcej słońca i szybciej dojrzeć.

Podwiązka pomaga roślinie nie pękać pod ciężarem dojrzałych pomidorów. Do tych celów możesz użyć miękkiej, ale wytrzymałej tkaniny, na przykład nylonu.

Zapewnienie roślinom wystarczającej ilości światła

Wczesne odmiany zwykle mają wystarczająco dużo światła słonecznego, aby dojrzeć.Jednak wraz z końcem lata i zbliżaniem się jesieni zmniejsza się światło dzienne, więc pomidory mogą odczuwać brak światła, co zapobiega rumienieniu się.

Możesz poprawić sytuację, odwracając owocujące gałęzie w kierunku słońca i ustawiając je w tej pozycji. Najlepiej jest unieść pędzle z owocami spod zielonej masy. Aby nie uszkodzić gałęzi, potrzebne będą rekwizyty.

Używamy nawozów prawidłowo

Zły dobór nawozów jest najczęstszą przyczyną zahamowania wzrostu pomidorów. Niedobór lub nadmiar użytecznych pierwiastków wpływa na wzrost i dojrzewanie owoców.

Jak określić nadmiar nawozów azotowych? Z tym problemem psiankowate mają grube, grube zielone pędy i małe owoce.

Ważny! W okresie wiązania, powstawania i dojrzewania owoców nie należy stosować azotanów. Do karmienia lepiej jest używać fosforu, jodu i potasu.

Problem nadmiaru nawozów można rozwiązać, rezygnując z opatrunków zawierających azot i przechodząc na napar z popiołu i ekstrakt superfosfatu.

Obserwujemy reżim temperaturowy w szklarni

W okresie zapylania i powstawania jajników wskaźniki w szklarni nie powinny przekraczać + 27 ° C. Gdy wszystkie owoce osiągną maksymalną objętość, nie boją się już ciepła. Wręcz przeciwnie, w czasie upałów następuje dwukrotne zaczerwienienie owoców.

Usuwanie nowych kwiatów

Jesienią na roślinach nadal tworzą się kwiaty, ale w tym czasie zakłócają dojrzewanie owoców. Dlatego musisz je usuwać, gdy rosną - możesz uszczypnąć lub odciąć wszystkie punkty wzrostu rośliny.

Zalecenia ogrodników

Rozwiązujemy problemy ze zbiorami pomidorów: co zrobić, jeśli pomidory w szklarni nie zmieniają koloru na czerwony

Szczypanie i przycinanie liści jest koniecznością w przypadku większości odmian pomidorów. Jednak początkujący ogrodnicy mogą uszkodzić roślinę swoimi działaniami, a nawet doprowadzić do jej śmierci.

Prawidłowe usuwanie pasierbów:

 • pędy boczne odłamuje się ręcznie bez użycia nożyczek;
 • zabieg przeprowadza się wczesnym rankiem w słoneczny dzień;
 • pierwsze usunięcie pędów odbywa się 2 tygodnie po przesadzeniu sadzonek;
 • częstotliwość zabiegu to 8-12 dni;
 • wszystkie procesy o długości 4-7 cm podlegają usunięciu;
 • nie wyrywaj pędu z korzenia, lepiej zostawić 2 cm pędu;
 • procedura nie powinna być przeprowadzana bezpośrednio po karmieniu lub Glazura;
 • do dezynfekcji miejsca uszkodzenia można użyć roztworu nadmanganianu potasu.

Prawidłowe przycinanie liści:

 • przycinanie liści rozpoczyna się w drugiej dekadzie czerwca;
 • procedura jest przeprowadzana co tydzień wraz z uszczypnięciem;
 • musisz odciąć 1-2 liście na raz, aż cała zielona masa poniżej pierwszego pędzla kwiatowego zostanie usunięta;
 • Nie usuwaj 2 liści przed jajnikiem, ponieważ odżywiają owoc.

Jeśli w szklarni zostaną ustalone sprzyjające warunki, a pomidory nie dojrzeją, możesz zastosować metody ludowe.

 1. Wbij wykałaczkę w każdy zielony owoc w pobliżu łodygi. Wystarczą 2-3 nakłucia na głębokość 2,5 cm.
 2. Zbierz dojrzałego pomidora i umieść go w plastikowej torbie. Torebkę kładzie się na szczotkę z zielonych pomidorów; można ją naprawić miękką szmatką. Wystarczająco 3 dni, aby wszystkie owoce dojrzewały.
 3. Wstrzyknąć 0,5 ml wódki do każdego pomidora za pomocą cienkoigłowej strzykawki.

Wniosek

Ogrodnicy stają przed wieloma wyzwaniami podczas uprawy pomidorów w szklarni. Zazwyczaj owoce czerwienieją w całym ogrodzie, ale są chwile, kiedy niektóre uparcie nie chcą dojrzewać. Ważne jest, aby poprawnie zidentyfikować przyczynę opóźnienia rozwojowego i go wyeliminować.

Nie musisz od razu zbierać zielonych owoców. Przy odrobinie wysiłku zbierzesz obfite zbiory dużych, soczystych pomidorów.

1 komentarz
 1. Awatara
  Vladislav

  Wydaje się, że coś jest nie tak z ekstraktem z superfosfatu. Na 10 litrów wody jest malutki nawóz.

Dodaj komentarz

Ogród

Kwiaty