Jak stosować serum na zarazę pomidorów: zwalczamy chorobę skutecznie, szybko i tanio

Pomidory (pomidory) to jedne z najpopularniejszych upraw rolniczych w naszym kraju. Te warzywa są bezpretensjonalne w pielęgnacji, ale jednocześnie są okresowo dotknięte różnymi chorobami.

Jedną z najczęstszych chorób „pomidora” jest zaraza późna, którą leczy się specjalnym serum mlecznym. W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie z niego korzystać.

Jak serwatka pomaga w phytophthora na pomidorach

Phytophthora To choroba grzybicza, która dotyka nie tylko pomidory, ale także inne rośliny z rodziny psiankowatych. Jak wszystkie choroby grzybowe, szybko niszczy roślinę, nieodwracalnie psuje miazgę. Dlatego pierwszą rzeczą, jaką robią ogrodnicy, gdy znajdą phytophthora na pomidorach, jest usunięcie zakażonych roślin i spalenie ich.

Ale jeśli jest więcej niż jedna taka roślina, aby zapobiec dalszej infekcji, jest to konieczne przetwarzać nasadzenia środkami chemicznymi. Najskuteczniejszym sposobem leczenia zarazy pomidorów jest serwatka. Wytwarzany jest z domowego twarożku: płynem pozostałym po wyciśnięciu jest serwatka.

Uwaga! Najlepszy efekt daje zsiadłe mleko krowie pełne. Dobry proszek nie zadziała.

Jak stosować serum na zarazę pomidorów: zwalczamy chorobę skutecznie, szybko i tanio

Zasada działania

Mleko ma w swoim składzie tłuszcz, a nawet dużo z niego pozostaje w serwatce mlecznej. Kiedy spryskują ją pomidory, cienka warstwa tłuszczu zapobiega przedostawaniu się zarodników grzybów do roślin.

Serwatka ma kwaśne środowisko, które zapobiega rozwojowi zarodników grzybów. To podstawa jego korzystnego działania w leczeniu phytophthora.

Wydajność

Środek zaradczy jest uważany za skuteczny, ponieważ zarodniki grzybów, nie znajdując pożywienia dla siebie, wysychają, a roślina regeneruje się... Ponieważ serwatka jest produktem naturalnym, nie ma dodatkowego szkodliwego wpływu na same pomidory ani na środowisko.

Jak przygotować rozwiązanie

Przygotowanie roztworu serum jest łatwe. Wypij mleko i odstaw na jeden dzień w ciepłe miejsce... Zacznie robić się kwaśny. Następnie podgrzewa się kwaśne mleko, płatki twarogowe zaczynają oddzielać się od płynu. Oddzielony płyn jest odsączany - to jest serum.

Jak stosować serum na zarazę pomidorów: zwalczamy chorobę skutecznie, szybko i tanio

Proporcje i instrukcje przygotowania

Aby spryskać nasadzenia pomidorów, serum jest filtrowane przez gazę i rozcieńczane wodą: 1 litr serwatki wystarczy na 9 litrów wody. Gotową mieszankę wlewa się do pojemników za pomocą opryskiwacza i zużywa natychmiast. W żadnym wypadku nie należy gotować gotowej serwatki - znacznie zmniejszy to jej efekt terapeutyczny.

Ważny! Aby zrobić 1 litr serwatki, potrzebujesz co najmniej 3 litry tłustego mleka.

Serwatka z kwasu mlekowego z różnymi dodatkami

Aby wzmocnić efekt i szybko pokonać phytophthora, do gotowego roztworu dodaje się różne substancje. Szczególnie dobrze na chorobę działa płyn z siarczanem miedzi lub z jodem.

Z jodem

Jak stosować serum na zarazę pomidorów: zwalczamy chorobę skutecznie, szybko i tanioUważa się, że jedną z przyczyn pojawienia się zarazy jest nadmiar azotu w glebie... Nawozy azotowe stosowane są w celu ograniczenia utleniania gleby, które jest charakterystyczne dla dużej części terytorium naszego kraju.

Jod poprawia metabolizm azotu i zmniejsza kwasowość ziemi. Dodatkowo działa przeciwbakteryjnie i poprawia ogólną odporność roślin.Dlatego do gotowego roztworu serwatki mlecznej dodaje się dwadzieścia kropli nalewki jodowej.

Z siarczanem miedzi

Siarczan miedzi to sól siarczanu miedzi. Jego szeroko stosowany w leczeniu grzybów roślinpoprzez rozpuszczenie kryształków soli w wodzie. Sprzedawany jest w aptece lub sklepach ogrodniczych.

Podczas przygotowywania serwatki z witriolem ważne jest przestrzeganie dawkowania, w przeciwnym razie roślina zostanie poparzona lub zabieg nie będzie miał żadnego efektu. Na 1 litr surowicy weź 8 g roztworu witriolu.

Ciekawe na stronie:

Po co spryskiwać pomidory serum z jodem

Korzyści z serwatki dla obfitych plonów pomidorów

Jak prawidłowo obsługiwać

Rośliny są przez cały sezon traktowane roztworem serwatki bez dodatków - jako środek zapobiegawczy. Roztwór mleka z jodem lub siarczanem miedzi stosuje się w okresie tworzenia się jajników lub w razie potrzeby, jeśli na już wyrosłych owocach pojawiła się zaraza późna.

Ważny! Cała roślina jest przetwarzana. Szczególną uwagę zwraca się na dolne liście, na których najczęściej obserwuje się duże nagromadzenie zarodników phytophthora.

Jak stosować serum na zarazę pomidorów: zwalczamy chorobę skutecznie, szybko i tanioRoztwór należy przefiltrować, najmniejsze kropelki płynu powinny pozostać na roślinie. Jeśli chodzi o zasady przetwarzania, są one takie same, jak w przypadku innych leków:

  • spryskać rośliny rano lub wieczorem, gdy nie ma gorącego słońca (wystarczy pochmurny dzień);
  • mieszanina powinna być ciepła, w temperaturze nie niższej niż + 20 ° С;
  • jeśli zastosowano serum z jodem, nie jest to niebezpieczne dla organizmu człowieka - przetworzone pomidory można zjeść następnego dnia;
  • jeśli z witriolem, są spożywane nie wcześniej niż tydzień po przetworzeniu.

Niuanse przetwarzania w szklarni i na otwartym polu

Pomidory rosnące w szklarniach zwykle rzadziej chorują na zarazę późną.... Dlatego warzywa szklarniowe muszą być przetwarzane mniej serwatką mleczną. Należy pamiętać, że mikroklimat szklarni zmienia się po opryskaniu, dlatego po zabiegu szklarnia jest natychmiast wentylowana, a oprysk odbywa się na mokrej glebie.

Przetwarzanie na zewnątrz odbywa się w ciepła i spokojna pogoda.

Stosowanie zapobiegawcze

Profilaktyczne leczenie serwatką mleczną przeprowadza się raz w tygodniu lub raz na 10 dni. Zabieg ten przeprowadza się cztery razy w sezonie, nawet jeśli na roślinach nie są widoczne żadne zauważalne oznaki choroby. Serum zapobiega jego pojawieniu się, dlatego nie należy lekceważyć profilaktyki.

Porady & Triki

Aby zapobiec zakłócaniu plonów przez zarazy, należy przestrzegać zasad płodozmianu: nie sadzić pomidorów obok ziemniaków i bakłażanów, nie używać tego samego miejsca do pomidorów przez dwa sezony z rzędu, sadzić te rabaty roślinami zielonego nawozu między sadzeniem pomidorów

Oprócz, Rozwój phytophthora jest ułatwiony przez nadmierne zawilgocenie gleby i brak równowagi w składnikach odżywczych. Dlatego kompetentne podejście do podlewania i terminowego nawożenia będzie doskonałym sposobem zapobiegania tej chorobie.

Przeczytaj także:

Jak przygotować roztwór kwasu borowego do jajnika pomidora

Jak karmić ogórki jesionowe na otwartym polu i w szklarni

Opinie

Przyjrzyjmy się bliżej, jak doświadczeni mieszkańcy lata reagują na serwatkę.

Jak stosować serum na zarazę pomidorów: zwalczamy chorobę skutecznie, szybko i tanioTatiana, 63 lata: „Bardzo boję się chemii w ogrodzie, więc serwatka jest najlepszym rozwiązaniem. Nie ma z tego nic złego i jedna korzyść. Używam go do pomidorów, ogórków i truskawek ”..

Nikolay, 47 lat: „Mam duży ogród i grządki warzywne. Przestrzegam zasad harmonijnej uprawy, staram się naprzemiennie nasadzać, regularnie wietrzę szklarnie. Dlatego moje rośliny rzadko chorują. Ale jeśli nagle pojawi się zaraza późna, serum jest dobrym lekarstwem. A jako nawóz pomaga również ”.

Masza, 30 lat: „Ogród dostałam od mamy, pomidory rosły raczej tłoczno, phytophthora została odkryta niedługo po zakończeniu kwitnienia. Sąsiad poradził mi spryskać mleczną serwatką. Pomogło serum z jodem, plamy choroby zniknęły.Na przyszłość będę pamiętać, że pomidory trzeba mocować w pewnej odległości od siebie. ".

Wniosek

Phytophthora to nieprzyjemna, ale pokonana choroba. Jednym z głównych zabiegów jest opryskiwanie roślin serwatką, która jest wytwarzana ze zwykłego mleka.

Dla większej skuteczności do serum dodaje się jod, który tworzy kwaśne i śmiercionośne środowisko dla zarodników grzybów lub roztwór siarczanu miedzi.

Dodaj komentarz

Ogród

Kwiaty