Co to jest suszarka do kukurydzy, jak działa i jak ją wykonać samodzielnie

Pomimo spadku cen skupu kukurydza jest nadal poszukiwana na rynku światowym. Ale jest jeden ważny niuans - wilgotność zebranego ziarna wynosi 35-40%. Długotrwałe przechowywanie wymaga 15% lub mniej. Dlatego stosuje się specjalne suszarki, aby zmniejszyć zawartość wilgoci w surowcach.

Co to jest suszarka do kukurydzy

Co to jest suszarka do kukurydzy, jak działa i jak ją wykonać samodzielnie

Suszarnie do ziarna pojawiły się dzięki pojawieniu się wysokowydajnych kombajnów. Zbieranie plonów w dużych ilościach skłoniło nas do myślenia o przyspieszonym sposobie prowadzenia prac przygotowawczych przed składowaniem.

W przeszłości zboża suszono na świeżym powietrzu na słońcu. To długi proces i nie gwarantuje wysokiej jakości suszenia. Oprócz dla wolumenów przemysłowych potrzebne były duże obszary. Dlatego powstały suszarnie do zboża.

Jednostki te są podzielone na mobilne i stacjonarne. Różnice tkwią w ich cechach konstrukcyjnych.

Istnieją następujące typy suszarek do kukurydzy:

 1. Kopalnia. Jest to jednostka stacjonarna osadzona na solidnym fundamencie. Posiada 2 pionowe szyby o tej samej objętości. Suszenie kukurydzy odbywa się za pomocą gorącego powietrza. W jednym przejściu ziarno traci nie więcej niż 6% wilgoci, dlatego w celu uzyskania wysokiej jakości suszenia wymagane jest kilka przejść. W zależności od wymiarów schną od 8 do 16 ton w jednym cyklu.
 2. Bęben. Są uważane za jednostki mobilne, ponieważ mają niewielkie rozmiary. Konstrukcja składa się z 3 głównych elementów: bębna, strefy grzewczej, komory chłodzącej. Chociaż małe, suszarki bębnowe są dość wydajne. W przypadku zmiany takie urządzenia są w stanie przetworzyć 10-600 ton kukurydzy, w zależności od modelu.Co to jest suszarka do kukurydzy, jak działa i jak ją wykonać samodzielnie
 3. Izba. Są to duże konstrukcje wykorzystywane na skalę przemysłową. Posiadają 2 komory z perforowanym dnem. Ziarno pokrywamy warstwami: każda następna po wyschnięciu poprzednia. Konstrukcja ma specjalne śruby, które są przeznaczone do mieszania warstw. Suszarki komorowe zapewniają wymagany procent wilgotności kukurydzy w jednym przejściu.
 4. Recyrkulacja. Suszarnie te działają na zasadzie podobnej do suszarni kopalnianych. Ziarno jest dzielone na 2 strumienie. Po wysuszeniu w pierwszym szybie niewielka ilość kukurydzy kierowana jest do drugiej. Tam jest mieszany z mokrymi surowcami. Dzięki temu schematowi uzyskuje się częściowo wysuszone ziarno. Następnie wraca do pierwszego szybu. Cykl powtarza się do całkowitego wyschnięcia.

Zasada działania

Suszenie ziarna odbywa się za pomocą gorącego powietrza. Istotą pracy jest obniżenie wilgotności kukurydzy do 15%. Bez tego zboża nie można długo przechowywać.

Równowaga jest ważna. Wzrost temperatury zwiększa produktywność instalacji, ale jeśli temperatura będzie zbyt wysoka, ziarno się spali. Dlatego projekt osuszacza zawsze obejmuje system kontroli temperatury.

Jak kukurydza jest suszona na skalę przemysłową

Najczęściej na skalę przemysłową kukurydza jest suszona na kolbie. W tym celu stosuje się suszarkę komorową do ziarna. Proces przebiega w temperaturach od +35 do + 50 ° C.

Usunięcie 1 kg wilgoci wymaga około 8,5 MJ energii cieplnej. Sprawność suszarek komorowych wynosi około 35%, a kopalnianych - 60%.

W pierwszym etapie rozpoczynają od wstępnego podgrzania surowca. Aby to zrobić, użyj podwyższonych temperatur, ponieważ zarodek nagrzewa się wolniej.Opierając się na doświadczeniu naukowym, ogrzewanie w temperaturze + 50 ° C skraca czas schnięcia surowców o 7 godzin i zwiększa uzysk wilgoci o prawie 11%. W rezultacie wydajność rośliny wzrasta o 22% w porównaniu z konwencjonalnym suszeniem.

Kukurydza jest najpierw suszona na kolbie, ponieważ mokre ziarna są trudne do oddzielenia bez uszkodzenia. Kłosy są suszone do 18-20% wilgotności, po czym ziarno jest młócone. Następnie jest wysyłany do końcowego suszenia.

Istnieje zróżnicowane leczenie. Pozwala zwiększyć produktywność jednostek o 20-30%. Zasada polega na stopniowym zwiększaniu temperatury.

To interesujące:

Co to jest pług do kukurydzy i jak go wykonać samodzielnie

Jak czyścić kukurydzę ze zbóż w domu: najlepsze sposoby na szybkie przetworzenie warzyw

Jak odróżnić kukurydzę paszową od kukurydzy spożywczej i zastosowania obu rodzajów

Specyfikacje i wymiary suszarki

W ostatnich latach najczęściej stosuje się suszarnie do zboża kopalnianego. Charakterystyki techniczne jednostek przedstawiono w tabeli.

Charakterystyka Minimalna stawka Maksymalna stawka
Usuwanie wilgoci z kukurydzy od 25% do 15%, t / h 2,5 22
Pojemność, m³ 16 78
moc, kWt 12 60
Zużycie gazu ziemnego na tonę, m³ 1,1 1,1
Wysokość, m 10,5 24,9
Długość, m 5,35 6,5
Szerokość, m 5 5,7

Jak zrobić suszarkę do kukurydzy zrób to sam

Łatwo jest zrobić suszarkę do kukurydzy własnymi rękami. Jego wydajności nie można porównać z odpowiednikami fabrycznymi, ale koszt będzie minimalny.

Jakie materiały można wykonać

Aby zrobić suszarkę, będziesz potrzebować następujących materiałów i narzędzi:

 • metalowa beczka;
 • metalowa rura o średnicy 200 mm;
 • turbofan;
 • rura żaroodporna do turbofanu (zwykle jest to guma, ale są też metalowe);
 • palnik gazowy;
 • spawarka;
 • wiercić;
 • Bułgarski.

Instrukcja krok po kroku

Po przygotowaniu wszystkich materiałów przystępują do montażu:

 1. W rurze o przekroju 200 mm otwory wykonuje się wiertłem na całej powierzchni w odległości 20 mm od siebie. Średnica otworu - 2-3 mm. Górna część jest warzona.
 2. W tej samej rurze iw beczce wycina się po jednym otworze, każdy o średnicy pokrywającej się z rurą turbofanu.
 3. Po przeciwnej stronie w beczce na dole wycięte są drzwi. Będzie potrzebny do ekstrakcji ziarna.
 4. Duża rura jest wkładana do lufy, tak aby otwory się pokrywały. Następnie są spawane.
 5. Podłącz turbofan. Aby to zrobić, położyli na nim rurę i włożyli do rury w beczce.

To kończy produkcję. Kukurydza jest wlewana do beczki do użycia. Następnie palnik zostaje zapalony, a jego płomień kierowany jest na pracujący turbofan. Gorące powietrze dostanie się do rury wewnętrznej, a stamtąd przez otwory do wysuszonych surowców.

Jak suszyć ziarno bez suszarki

Małe ilości ziarna są najczęściej suszone na powietrzu. Aby to zrobić, weź jakiś arkusz materiału i umieść go w odległości kilku centymetrów od ziemi. Następnie rozprowadza się na nim kukurydzę. Słońce wysycha uszy.

Po tygodniu ziarna są usuwane z kolb i wysyłane do ostatecznego suszenia. Surowce przenoszone są pod baldachim i wylewane na tkaninę. Miejsce powinno być dobrze wentylowane. Aby surowiec nie zaczął gnić, jest codziennie mieszany.

Wielu używa również grzejników elektrycznych. Ziarno wsypuje się do niskich pojemników z warstwą do 2 cm i układa w pobliżu grzejnika. Aby zapewnić cyrkulację powietrza, dodatkowo zastosowano wentylator.

Kukurydza jest również suszona na piecu. Aby to zrobić, wlewa się go do sieci. Ciepłe powietrze będzie stopniowo usuwać wilgoć z fasoli podczas gotowania.

Nowoczesne suszarki do owoców również dobrze sobie radzą. W tym celu ziarna oddzielone od kolb są umieszczane na rusztach w jednej warstwie. Suszono w temperaturze + 40 ° C Co 1,5 godziny ziarna są mieszane, a tace wymieniane.

Co to jest suszarka do kukurydzy, jak działa i jak ją wykonać samodzielnie

To interesujące:

Co to jest siewnik do kukurydzy: zasada działania, przegląd najlepszych modeli

Co to jest odżywka do kukurydzy, jak działa i jak zrobić taką jednostkę własnymi rękami

Wniosek

Kukurydza jest suszona zarówno w domu, jak iw pracy. To prosty proces. Sprzęt fabryczny jest bardziej wyważony i wydajny, ale drogi. Dlatego wielu rolników woli zrobić własną suszarkę. Będzie to wymagało trochę materiału, którego połowę można znaleźć w każdym gospodarstwie domowym.

Dodaj komentarz

Ogród

Kwiaty