Jakie zboża są wytwarzane z jęczmienia i korzystne właściwości zbóż

Jęczmień był uprawiany przez starożytnych Egipcjan, Żydów i Rzymian. Płatki te używali nie tylko do mielenia na mąkę czy słód piwny, ale także do przygotowania smacznych i zdrowych płatków śniadaniowych. Powiemy Ci, czym jest ziarno jęczmienia, jakie rodzaje zbóż są z niego produkowane i do czego służy to ziarno.

Opis i właściwości zboża

Jęczmień - jedno z najstarszych zbóż uprawianych przez ludzkość... Ślady jego dzikiego ziarna znaleziono w wykopaliskach osad sprzed ponad 17 tysięcy lat. Około 10 tysięcy lat temu uprawiano jęczmień i zaczął go celowo wysiewać.

W starożytnym Egipcie zamiast waluty używano jęczmienia. Wiadomo, że robotnicy przy budowie piramid otrzymywali jako zapłatę chleb zbożowy lub jęczmienny oraz piwo. Biblia wspomina, że ​​starożytni Żydzi składali Bogu w ofierze ziarna jęczmienia. To zboże było jednym z siedmiu owoców Ziemi Obiecanej.

W starożytnym Rzymie gladiatorów karmiono jęczmieniem: wierzono, że mięśnie rosną z niego szybciej na owsiance, a sami wojownicy stają się silniejsi. W Rosji od dawna znany był również jęczmień: ze względu na swoją bezpretensjonalność uprawiano go tam, gdzie nie dojrzewała pszenica lub żyto.

Jakie zboża są wytwarzane z jęczmienia i korzystne właściwości zbóżJęczmień pospolity sam w sobie jest jednorocznym ziołem z rodzaju Jęczmień z rodziny Zboża. Jej łodygi są proste, nagie, u jęczmienia dzikiego o wysokości 30-60 cm, u odmian uprawnych do 90 cm.Liście o długości ok. 30 cm, proste, gładkie i równe.

Kłoski są sześciokątne z długim (do 10 cm) kłosem, składającym się z kilku kłosków, pogrupowanych po trzy. W lipcu-sierpniu dojrzewają w nich ziarniaki, które są używane przez ludzi.

Początkowo uprawiano tylko odmiany jęczmienia jarego... Z pochodzenia roślina ta pochodzi z południa, gdzie udaje jej się osiągnąć pełną dojrzałość podczas długiego i ciepłego lata. Jednak 2 tysiące lat po rozpoczęciu uprawa rozpoczęto eksperymenty z siewem jesiennym.

Obecnie udział jęczmienia ozimego stanowi około 10% całości. W niektórych krajach (na przykład w Rumunii i Bułgarii) wiosna praktycznie nie rośnie, po całkowitym przestawieniu się na siew zimowy.

Skład chemiczny, pierwiastki śladowe i korzystne właściwości jęczmienia

Ziarno jęczmienia zawiera:

 • białko - do 16%;
 • węglowodany - około 75%;
 • tłuszcze roślinne - 3-5%;
 • błonnik - do 10%.

W ziarnach jęczmienia jest sporo witamin z grup A, B, D, E. Kaloryczność porcji 100 g pełnego ziarna wynosi około 288 kcal. To około 18% zalecanej dawki dziennej dla osoby dorosłej. W zależności od regionu, gleby i warunków uprawy jęczmień zawiera również pierwiastki śladowe - miedź, żelazo, potas, selen, cynk itp.

Jęczmień ma wiele korzystnych właściwości:

 1. Ze względu na bogactwo błonnika normalizuje pracę przewodu pokarmowego, stabilizuje masę ciała, zapobiega rozwojowi raka okrężnicy.
 2. Normalizuje poziom cukru we krwi.
 3. Zapobiega rozwojowi zapalenia stawów. Ziarno zawiera miedź, która bierze udział w syntezie kolagenu niezbędnego do odbudowy tkanki chrzęstnej.
 4. Zwiększa odporność i stabilizuje układ hormonalny.

Jakie rodzaje zbóż uzyskuje się z jęczmienia

Zjada się całe ziarno jęczmienia. Wystarczy go obrać, nawinąć i włożyć do ognia. Jednak jęczmień przekształcony w zboża jest produktem rafinowanego i rozdrobnionego ziarna, który przynosi więcej korzyści ludziom. Następnie zastanówmy się, jakie to płatki i co jeszcze jest zrobione z jęczmienia.

Kasza jęczmienna

Jakie zboża są wytwarzane z jęczmienia i korzystne właściwości zbóż

Najbardziej znaną kaszą jęczmienną jest jęczmień. Otrzymuje się go z ziaren nasion w następujący sposób:

 1. Niełupki odmian szklistych i półszklistych (o wysokiej zawartości białka) są dokładnie obrane.
 2. Następnie jest miażdżony, tak że jądra pozostają w rzeczywistości tylko bielmem (białkiem nasion) z nieznacznymi pozostałościami błon.
 3. Są polerowane względem siebie, na wyjściu uzyskują gładkie, zaokrąglone granulki o barwie białej lub żółtawej.

Kasza jęczmienna otrzymała swoją nazwę, ponieważ ziarna w kolorze i połysku są podobne do małych pereł - pereł.

Gotowy produkt jest sortowany za pomocą sita. Za najcenniejsze uważa się zboża o ziarnach od 1,5 do 2,5 mm. Im większa wielkość ziarna, tym tańszy jęczmień perłowy.

Kasza jęczmienna to tradycyjne rosyjskie danie. W związku z tym, że w ZSRR w latach 30. ubiegłego wieku powstała przemysłowa produkcja tanich i długo przechowywanych zbóż, jęczmień był aktywnie wykorzystywany w stołówkach szkół, jednostek wojskowych i zakładów poprawczych. Z tego powodu jęczmień perłowy jest często postrzegany jako produkt o niewielkiej wartości. Oczywiście tak nie jest: odpowiednio przygotowany jęczmień jest zarówno smaczny, jak i zdrowy.

Oprócz krajów byłego ZSRR jęczmień perłowy jest aktywnie wykorzystywany we Włoszech do przyrządzania ordzotto (analogicznie do risotto ryżowego), w Szwecji, Danii i Finlandii. Tam z niego przygotowuje się kaszki, przystawki, a także wlewa się je do zup zbożowych.

Ważny! Podczas gotowania ziarna jęczmienia perłowego tylko pęcznieją, ale nie gotują się w jednorodną masę, jak jaka.

Kasza jęczmienna

Jakie zboża są wytwarzane z jęczmienia i korzystne właściwości zbóż

Innym rodzajem kaszy jęczmiennej jest jęczmień. Jest produkowany w następujący sposób:

 1. Ziarna jęczmienia dowolnego odmiany oczyszczone z gruzu i przewietrzone.
 2. Następnie są kruszone za pomocą młynka.

W przeciwieństwie do jęczmienia perłowego pestka nie jest mielona ani polerowana, więc:

 • ma nieregularny kształt i ostre krawędzie;
 • składa się z całego ziarna jako całości - nie tylko bielma, ale także łupin.

Yachka służy do gotowania zbóż, rzadziej jako składnik budyniów i zapiekanek. W kuchni skandynawskiej i fińskiej dodawany jest do zup.

Ze względu na dużą zawartość skrobi, ugotowanej na pastę, owsianka jęczmienna okazuje się zbrylona, ​​jednorodna, a po ochłodzeniu szybko twardnieje i traci smak. Do tego jachka jest jeszcze tańsza od jęczmienia perłowego, a stosunek większości Rosjan do niej jest jeszcze bardziej negatywny. Jeśli jęczmień jest uważany za niesmaczną żywność wojskową, to jęczmień jest uważany za kleik dla więźniów.

Inni

Jęczmień i jęczmień stanowią większość przetwórstwa jęczmienia na produkty spożywcze.

Istnieje jednak kilka innych opcji dla zbóż:

 1. Jacht karbowany. Uzyskuje się go przez przepuszczanie ziaren nie przez kamienie młyńskie, ale przez parę szybko obracających się walców. Rezultatem jest płatki zbożowe o płaskich ziarnach, bardziej przypominające płatki.
 2. "Holenderski". W rzeczywistości jest to ten sam jęczmień perłowy, ale o szczególnie małych rozmiarach, który został starannie wyselekcjonowany. W przeciwieństwie do zwykłego jęczmienia uważany jest za elitarne ziarno do wykwintnej kuchni.

Jakie są inne sposoby wykorzystania jęczmienia

Z ziarna jęczmienia pozyskuje się nie tylko zboża, ale także inne produkty:

 1. Słód. Jego produkcja pod względem ilości nie ustępuje zbożom, a najlepsze odmiany tego ziarna, dostarczone do elewatorów, są po prostu określane mianem „jęczmienia browarnego”. W Wielkiej Brytanii, Irlandii, USA jest również używany do produkcji whisky.Jakie zboża są wytwarzane z jęczmienia i korzystne właściwości zbóż
 2. Mąka. Ciasto nie wychodzi z niego, najlepiej uzyskuje się płaskie, solidne ciasta. Dlatego dodaje się go do mąki pszennej lub żytniej. W Finlandii tradycyjny chleb Rieska wypiekany jest z mąki jęczmiennej.Jakie zboża są wytwarzane z jęczmienia i korzystne właściwości zbóż
 3. Surowce do produkcji kwasu chlebowego... Ze względu na wysoką zawartość węglowodanów ziarna jęczmienia dobrze fermentują.Jakie zboża są wytwarzane z jęczmienia i korzystne właściwości zbóż
 4. Jęczmień Kawa - prażony jęczmień w proszku. Po zaparzeniu uzyskuje się napój, który niejasno przypomina kawę. Nie ma pełnowartościowego smaku i jest uważany za substytut, ale często jest spożywany przez osoby, którym medycznie zabroniono kofeiny.Jakie zboża są wytwarzane z jęczmienia i korzystne właściwości zbóż
 5. Surowce do użytku w kosmetologii i medycynie. Otrzymywany jest z jęczmienia sadzonki i jest używany wewnętrznie i zewnętrznie.

Trafia do niego znaczna masa jęczmienia niskobiałkowego pasza.

Ziarna jęczmienia służą do karmienia zwierząt w następujących postaciach:

 • cały - gotowane lub gotowane na parze z wrzącą wodą;
 • jako surowiec do produkcji pasz dla zwierząt - następnie są mielone, mieszane z mąką innych kultur, wzbogacane premiksami i granulowane.

Możliwe szkody i przeciwwskazania jęczmienia

Kasza jęczmienna, wywary ze zbóż i inne produkty mogą być szkodliwe, gdy:

 1. Indywidualna nietolerancja. Nikt nie jest na to uodporniony, więc osoby z takimi wskazaniami mogą stosować tylko dietę bezbarwną.
 2. Choroby przewodu żołądkowo-jelitowego. W przypadku zapalenia żołądka, wrzodu dwunastnicy lub wrzodu żołądka, zapalenia pęcherzyka żółciowego z owsianki jęczmiennej lub bulionów, lepiej powstrzymać się. Stosuje się je wyłącznie po konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Według tradycyjnej medycyny napar z jęczmienia z miodem zmniejsza libido.

Wniosek

Teraz wiesz, jakie zboża są używane do produkcji jęczmienia perłowego i słodu piwnego. Jęczmień to starożytna uprawa zbóż. Zboża z niej pochodzące były używane przez ludzi od wielu tysiącleci.

W większości przypadków produkty jęczmienne są smaczne i zdrowe, ale czasami mogą być szkodliwe. Podczas ich stosowania uważnie monitoruj swoje samopoczucie iw razie wątpliwości udaj się do lekarza.

1 komentarz
 1. Awatara
  Balzhan Gomboev

  Z jęczmienia wytwarza się również Zamba (talkan, tsampa).

Dodaj komentarz

Ogród

Kwiaty