Dlaczego kwiaty petunii są dobre i jak prawidłowo je uprawiać

Nie sposób wyobrazić sobie działki ogrodowej bez kwiatów - uwagę przyciągają kolorowe i pachnące pąki. Petunia zdobi domki letniskowe i domki letniskowe na całym świecie. Przyjechała do Rosji z Brazylii. Istnieją odmiany duże i wielokwiatowe. W artykule opowiemy o znaczeniu petunii w życiu człowieka, właściwościach użytkowych i przeciwwskazaniach, jak wyglądają kwiaty petunii i jakie zasady należy przestrzegać podczas uprawy.

Co to jest Petunia

Dlaczego kwiaty petunii są dobre i jak prawidłowo je uprawiać

Ta jedna lub wieloletnia roślina ogrodowa należy do rodziny Solanaceae. System korzeniowy jest słabo rozgałęziony, łodygi są okrągłe, zielone. W zależności od odmiany mogą być proste lub pełzające. Wysokość łodyg waha się od 20 cm (krótki) do 60 cm (wysoki). Pędy i liście lekko owłosione.

Kwiaty lejkowate, korony gładkie lub prążkowane. Ze względu na kształt kwiatu wyróżnia się kilka grup: wielkokwiatowe (od 7 do 13 cm średnicy) i wielkokwiatowe (od 5 do 8 cm). Kolory petunii to biały, różowy, czerwony, jasnoniebieski, niebieski, fioletowy. W zależności od kształtu rośliny rozróżnia się ampel, krzew i kaskadę.

Gatunki petunii

Aby wyhodować piękną i zdrową petunie w ogrodzie, zaleca się zbadanie głównych cech odmiany, cech jej uprawy, nazw popularnych gatunków. Rozważymy dalej strukturę kwiatów różnych odmian.

Sofistyka

Dlaczego kwiaty petunii są dobre i jak prawidłowo je uprawiać

Różnorodność amerykańskiej selekcji szybko zakorzeniła się w Rosji. Roślina jednoroczna, wysokość łodyg zielnych 30-35 cm, liście drobne, owalne, owłosione. Średnica krzewów kwiatowych nie przekracza 28 cm, kwiaty są proste, z falistym brzegiem.

Korona ma średnicę ok. 1 cm, może być malowana na blady róż, jasnoniebieski, fioletowy - w zależności od odmiany. Również te kolory towarzyszą różnym odcieniom, smugom i przelewom, dzięki czemu Sophistika jest jeszcze piękniejsza i bardziej oryginalna. Odcień petunii może się różnić w zależności od oświetlenia. Kwitnienie Sophistiki rozpoczyna się pod koniec czerwca i trwa do pierwszych mrozów.

Anastazja

Dlaczego kwiaty petunii są dobre i jak prawidłowo je uprawiać

Roślina ozdobna, jednoroczna, niska, kwiat zaczyna się w czerwcu. Płatki są cienkie i delikatne, pomalowane na jasnofioletowy kolor. Na powierzchni widoczne są fioletowe żyłki, dzięki czemu Anastasia jest łatwa do odróżnienia od innych odmian. Wielkość kwiatka około 6 cm, wysokość krzewu 30 cm.

Gęsta korona nie jest uszkadzana przez deszcz i wiatr, co sprawia, że ​​odmiana nadaje się do uprawy w regionach o niekorzystnych warunkach klimatycznych. Anastasia nadaje się do uprawy w pojemnikach ogrodowych i balkonowych oraz rabatach kwiatowych, rzadko choruje.

Grandiflora

Dlaczego kwiaty petunii są dobre i jak prawidłowo je uprawiać

Roczna odmiana petunii ma ponad 30 odmian. Roślina jest niewymiarowa, wysokość waha się od 25 do 50 cm, średnica olbrzymich kwiatów ok. 10 cm, liście są bogato zielone, kwiaty mają kolor biały, szkarłatny, różowy, niebieski, fioletowy. Powierzchnia kwiatu może być gładka lub frotte.

Okres wegetacyjny rozpoczyna się wczesnym latem i trwa do pierwszych przymrozków. Uprawiaj petunie na rabaty, rabaty, konstrukcje ogrodowe. Grandiflora jest wrażliwa na zmiany pogody i nie toleruje deszczu.Ze względu na zwiększoną wilgotność kwiaty kruszą się, na pędach pojawia się zgnilizna.

Opera Supreme

Dlaczego kwiaty petunii są dobre i jak prawidłowo je uprawiać

Długość pędów około 1 m, wielkość kwiatów 6 cm, kształt lejkowaty. Kolor jest inny: biały, niebieski, niebieski, fioletowy. Krzewy są gęste, rozgałęzione, ogrodnicy nadają im kulisty lub zwisający kształt - w zależności od upodobań i warunków wzrostu. Na przykład roślina kulista nadaje się do ziemi, a roślina wisząca do sadzarki. Do długiego kwitnienia domowej roboty ampeliczna petunia Opera Supreme potrzebuje regularnych nawozów i dressingu. Ważne jest również, aby szybko usunąć zwiędłe pędy i kwiaty.

Uwaga! Większość odmiany ampel są ciepłolubne, dlatego zaleca się sadzenie ich w ciepłych i dobrze ogrzanych miejscach. Odmiany Ampel są cenione za szybki wzrost pędów, bujny i długi okres kwitnienia, duże kwiaty, różne odcienie. Dla najlepszego rozwoju pędów zaleca się sadzenie takiej petunii na wzgórzu.

Ramblin

Petunia Ramblin jest uprawiana na miejscu, w doniczkach lub doniczki ogrodowe - wszędzie wygląda równie pięknie. Krzewy są kaskadowe, średniej wielkości, pędy rozwijają się nierównomiernie. Opcje kolorów są różne - od białego do czerwonego, od niebieskiego do ciemnoniebieskiego. Istnieją okazy w kolorze gwiaździstego nieba lub limonki, łososia, lawendy, brzoskwini, bordo.

Dlaczego kwiaty petunii są dobre i jak prawidłowo je uprawiać

Roślina jednoroczna, pąki są ułożone w solidnej ścianie. Krzew samodzielnie przybiera atrakcyjny kulisty kształt, bez udziału ogrodników. W trosce Ramblin jest kapryśny, musisz znać podstawowe zasady uprawy petunii.

Łatwa fala

Ampel Petunia jest idealna do uprawy w pojemnikach i warunkach zewnętrznych.

Dlaczego kwiaty petunii są dobre i jak prawidłowo je uprawiać

Łatwa fala kwitnie w roku siewu, cieszy ogrodników dużymi wielokolorowymi kwiatami. Roślina jednoroczna, kopulasta i kulista. Długość rzęsy do 1 m, kwiaty tworzą ciągłą podłogę. Inny kolor: fioletowy, czerwony, biały, różowy. Odmiana ma również przyjemny słodkawy aromat. Petunia jest bezpretensjonalna w wychodzeniu, nie wymaga regularnej konserwacji i nawozów.

Burgundia

Dlaczego kwiaty petunii są dobre i jak prawidłowo je uprawiać

Kaskada Bergundi pojawiła się na rynku stosunkowo niedawno. Wysokość krzewu ok. 30 cm, pędy mocne i długie - ok. 70 cm Wielkość kwiatu ok. 5 cm, barwa czerwono-fioletowa lub ciemnoniebieska. Burgundia kwitnie od maja do października, głównie uprawiana w otwartym polu... Kwiaty są wielopoziomowe, z falistymi brzegami. Corollas są małe, żółte.

Surfinia

Surfinia to odmiana petunii ogrodowej pochodząca od hodowców japońskich. Kwiaty dzwonkowate, wielkość ok. 9 cm, odcienie jasne, płatki delikatne, z wyraźnymi żyłkami. Surfinia jest uprawiana w centralnej Rosji, na glebach odżywczych i oddychających. Roślina posiada rozwinięty system korzeniowy, który wymaga regularnego nawożenia. Surfinia należy do petunii ampelous, daje dużą liczbę pędów bocznych i wiele kwiatów.

Dlaczego kwiaty petunii są dobre i jak prawidłowo je uprawiać

Uwaga! Oprócz powyższych odmian hodowcy kwiatów wyróżniają Tumbelina, Cascadis, Kreizitunia, Priscilla, Spherica, Typhoon, Tornado, Fanfara, Silver. Kwiaty dobrze rosną na świeżym powietrzu, wykorzystywane w projektowaniu krajobrazu.

Optymalne warunki wzrostu

Dlaczego kwiaty petunii są dobre i jak prawidłowo je uprawiać

Większość odmian petunii preferuje ciepłe, suche lata. W celu obfitego kwitnienia sadzi się je na luźnej i żyznej glebie piaszczysto-gliniastej lub gliniastej. Ziemia musi być dobrze nawożona. Roślinność wymaga również światła słonecznego, w cieniu lub półcieniu petunie rosną słabo. Roślina preferuje obszary południowe lub południowo-wschodnie. Nie zaleca się uprawy petunii w pobliżu wód gruntowych, mokradeł i zbiorników wodnych - ze względu na wilgotne środowisko roślina często choruje.

Uwaga! Jeśli uprawiać petunie na balkonie lub w szklarniach ważne jest zapewnienie regularnego dopływu świeżego powietrza. W przeciwnym razie pędy i kwiaty rozwijają się powoli, słabną i wysychają, szybko się kruszą.

Ogólne zasady lądowania

Aby wyhodować piękną petunie w kwietniku ogrodowym, zaleca się zwrócenie uwagi na wybór nasion i pojemność, przestrzeganie dat sadzenia i innych zaleceń.

Wybór nasion, pojemników i gleby

Dlaczego kwiaty petunii są dobre i jak prawidłowo je uprawiać

Nasiona petunii są bardzo małe, więc ogrodnicy otrzymują je w specjalnych granulkach. Nasiona są ukryte w skorupce, taką petunie łatwo jest siać... Po zwilżeniu nasadzeń skorupa rozpuszcza się tylko nasionko... Nasiona są sprzedawane w wyspecjalizowanych sklepach. Doświadczeni ogrodnicy zalecają uważne przeczytanie daty ważności i informacji producenta na opakowaniu.

Gleba powinna być lekka, przepuszczalna dla wilgoci i pożywna. Większość ogrodników używa kupionej w sklepie uniwersalnej gleby ogrodowej. Dodaje się do niego piasek lub biohumus, aby był luźniejszy. Niektórzy mieszają glebę z wiórkami torfowymi, aby przyspieszyć rozwój systemu korzeniowego. Ponadto ziemia powinna być neutralna pod względem kwasowości.

Do sadzenia odpowiednie są specjalne pojemniki ogrodowe z otworami drenażowymi. Mogą to być kasety lub skrzynie paletowe. Są myte wodą, dezynfekowane słabym roztworem nadmanganianu potasu, spłukiwane i wycierane do sucha czystym ręcznikiem.

Daty lądowania

Czas sadzenia zależy od regionu uprawy. Na południu nasiona sadzi się od połowy stycznia do lutego, w regionie moskiewskim - w lutym. W regionie Wołgi petunie wysiewa się od końca lutego do kwietnia, na Uralu i Syberii - od początku marca do kwietnia. Podczas sadzenia ważne jest, aby zapewnić 10 godzin światła dziennego. Gdy brakuje światła, organizowane jest podświetlenie świetlówkami.

Instrukcje siewu

Gotową glebę wlewa się do pojemnika, pozostawiając po bokach około 1 cm Nasiona umieszcza się w glebie i spryskuje ciepłą wodą, następnie pojemnik przykrywa się szkłem, a ziemia nie jest posypywana na wierzchu. Zalecana temperatura powietrza do siewu to nie mniej niż + 20 ° С. Sadzonki pojawiają się 4-6 dni, a po miesiącu nurkują w większym pojemniku.

Dlaczego kwiaty petunii są dobre i jak prawidłowo je uprawiać

Jak właściwie dbać o petunie

Podczas rozwoju sadzonek ważne jest utrzymanie warunków wzrostu i przestrzeganie zasad pielęgnacji... 7-10 dni po zbiorze petunii nawozi się - stosuje się złożone opatrunki mineralne zawierające azot, fosfor, potas i żelazo. Podlewaj roślinę, gdy gleba wysycha u korzeni, omijając łodygi i liście. Używają ciepłej wody, zimna woda może wywołać rozwój niebezpiecznych drobnoustrojów. Aby roślina rosła rozgałęziona i schludna, sadzonki są ściskane.

Uwaga! Jeśli sadzonki są rozciągnięte, oznacza to, że nie mają wystarczającej ilości światła. Petunia nie jest uprawiana na parapetach północnych ani w cieniu. Przy braku oświetlenia ogrodnicy używają fitolampów.

Ochrona przed chorobami i szkodnikami

Dlaczego kwiaty petunii są dobre i jak prawidłowo je uprawiać

Jeśli spadną pędy petunii, najprawdopodobniej przyczyna leży w czarnej nodze... Choroba grzybicza aktywuje się w warunkach dużej wilgotności i braku światła słonecznego. Czynniki wywołujące chorobę są ukryte w glebie lub nasionach. W przypadku znalezienia czarnej nogi zaleca się natychmiastowe usunięcie dotkniętych łodyg i liści, a pozostałe rośliny i glebę potraktować roztworem formaliny.

Jeśli roślina zmieni kolor na żółty, jest dotknięta chlorozą. Przyczyną choroby jest brak składników odżywczych i substancji organicznych, kwaśna gleba, nawadnianie zimną wodą. Ferovit pomaga pozbyć się chlorozy.

Spośród szkodników stanowią zagrożenie dla sadzonek mszyca, przędziorków, wciornastków. Najczęściej wpływają na już dorosłe rośliny, ale można je również znaleźć w sadzonkach. Do walki z owadami hodowcy kwiatów stosują opryski środkami chemicznymi - „Intavir”, „Confidor”, „Aktara”.

Sadzenie petunii w otwartym terenie

Dlaczego kwiaty petunii są dobre i jak prawidłowo je uprawiać

Petunia sadzi się w otwartym terenie w drugiej połowie maja, po ostatnich przymrozkach. Do sadzenia wybierz rano lub wieczorem w pochmurny dzień, przygotuj wcześniej dołki w odległości 20 cm od siebie. Sadzonki są wstępnie podlewane, rośliny ostrożnie przenosi się z pojemnika do gleby, starając się nie uszkodzić delikatnych korzeni.Po ściółkowaniu gleby i zwilżeniu ciepłą wodą.

Petunie karmione są gotowymi mieszankami: „Ogród Cudów”, „Magiczna Konewka”, „Ideał”, „Kemira”. Nawożenie wprowadza się zgodnie z dawką wskazaną na opakowaniu. Biohumus, kwas borowy, związki potasu i fosforu również stymulują wzrost kwiatów.

Uwaga! Roślina jest często podlewana, szczególnie w czasie upałów. Wierzchnia warstwa ziemi nie powinna wysychać, dlatego zalecana czystość podlewania wynosi 1 raz w ciągu 4-5 dni. W deszczowe lato podlewanie jest zmniejszone. Stojąca woda powoduje choroby, zwłaszcza jeśli podczas sadzenia nie przygotowano warstwy drenażowej.

Powszechne rosnące błędy

Podczas uprawy sadzonek niektórzy ogrodnicy używają puszek po majonezie lub kartonów po mleku. Nie wolno uprawiać petunii w takich pojemnikach, ale nie zapomnij o dezynfekcji pojemnika. Na ścianach i dnie mogą pozostać ślady produktów, które w kontakcie z glebą tworzą niekorzystną dla petunii mikroflorę. Ważne jest nie tylko wypłukanie pojemnika wodą, ale także potraktowanie go środkiem dezynfekującym.

Innym częstym błędem podczas uprawy jest zagęszczone sadzenie petunii na miejscu. Wiele odmian jest bujnych, więc wymagają przestronnego kwietnika. Jeśli sadzonki zostaną posadzone zbyt ciasno, kwiaty i pędy nie będą miały wystarczającej ilości miejsca i składników odżywczych. Petunia spowolni wzrost lub całkowicie przestanie się rozwijać. Na 1 mkw. m posadzono nie więcej niż 7 krzewów.

Lecznicze właściwości petunii

Ogrodnicy twierdzą, że kwiatowy zapach petunii ma zbawienny wpływ na drogi oddechowe człowieka, usprawnia pracę układu nerwowego i pokarmowego, łagodzi stres... Również petunia rozwesela, pomaga pozbyć się bólów głowy. Kwiat nie powoduje alergii, co jest szczególnie ważne dla tych, którzy nie znoszą ostrych i intensywnych aromatów.

Uwaga! Nie ma naukowych podstaw wskazujących na korzyści lub szkody petunii dla ludzi. Liście, kwiaty i pędy nie są jeszcze używane w medycynie tradycyjnej ani na innych polach.

Wskazówki od doświadczonych kwiaciarni

Dlaczego kwiaty petunii są dobre i jak prawidłowo je uprawiać

Aby wyhodować piękną i jasną petunie, zaleca się postępować zgodnie z radami doświadczonych kwiaciarni. Pomogą Ci uniknąć typowych błędów. Na przykład przed zakupem nasion lepiej przestudiować recenzje i zdjęcia odmiany lub zapytać znajomych.

Kilka wskazówek od ogrodników, którzy wiedzą wszystko o petunii:

  • do sadzenia kupuj nasiona w specjalnej skorupie;
  • wcześniej przygotować glebę i pojemnik do sadzenia;
  • trzymaj sadzonki w ciepłym i słonecznym miejscu, przy braku światła, kup fitolampy;
  • gdy pojawią się 2-3 liście, zanurz sadzonki w większym pojemniku;
  • sadzonki roślin na miejscu przy pochmurnej spokojnej pogodzie;
  • podlewać i mulczować glebę natychmiast po posadzeniu;
  • nawozić petunie substancjami organicznymi i mineralnymi;
  • regularnie sprawdzaj choroby lub szkodniki i podejmuj środki ochronne.

Wniosek

Przed sadzeniem petunii hodowcy kwiatów zalecają przestudiowanie opisu rośliny, jej wyglądu, zasad sadzenia. Wśród popularnych odmian są petunie Grandiflora Prism, Tumbelina, Anastasia, Opera Supreme. Możesz zapoznać się z gamą kolorów petunii w katalogach internetowych - większość odmian wyróżnia się oryginalnymi kolorami. Mieszkańcy lata uprawiają kwiaty metodą sadzonkową, wcześniej przygotowują nasiona, ziemię i pojemnik. Daty sadzenia zależą od regionów uprawy. Dla prawidłowego rozwoju petunii zaleca się regulację poziomu nawilżenia i regularne dokarmianie korzeni.

Dodaj komentarz

Ogród

Kwiaty