Ile i jak często podlewać figi latem: instrukcje dla początkujących

Fig to tropikalne drzewo figowe. Jest uprawiany w rosyjskich ogrodach i sadach na otwartym terenie, sadząc na ciepłych i żyznych ziemiach. Owoce figi cenione są ze względu na swoje dobroczynne właściwości i skład witamin, znajdują również zastosowanie w kuchni - przygotowują aromatyczny domowy dżem czy placki figowe. Jednym z niezbędnych warunków do uprawy egzotycznego drzewa jest właściwe podlewanie latem. Jak często podlewać figi latem i jak to zrobić poprawnie, rozważymy w artykule.

Czy muszę podlewać figi latem?

Ile i jak często podlewać figi latem: instrukcje dla początkujących

Figa podlewane przez całe lato. Roślina uwielbia wodę, ale nie toleruje podlewania. Podczas podlewania ważne jest, aby woda wnikała głęboko w korzenie, nie pozostawała na powierzchni gleby i nie tworzyła gęstej skorupy pod wpływem słońca.

Ogrodnicy zwracają uwagę na warunki pogodowe: im cieplejsze lato, tym częściej i obficie podlewają figi. Odmiana, wiek roślin, okres dojrzewania i cechy uprawy.

Regularne i kompetentne podlewanie gwarantuje prawidłowy rozwój plonu i bogate plony. Susza prowadzi do tego, że pędy wysychają i tracą zdolność do owocowania, roślina choruje i umiera. Oprócz podlewania zaleca się zwracać uwagę na zraszanie latem - przy jego pomocy utrzymywany jest optymalny poziom nawilżenia dla prawidłowego rozwoju drzewa.

Jak często podlewać

Częstotliwość i ilość podlewania zależy od wielu czynników. Młode drzewa nawilżają się co tydzieńwydając na jedną roślinę od 5 do 10 litrów wody. Więcej dorosłych - rzadziej: dodać około 8-10 litrów wody raz na 2 tygodnie. Jeśli pojawiają się oznaki wysychania (uschnięte pędy, szaro-zielone liście, zdeformowane owoce), ilość wody pod jednym drzewem zwiększa się do 15 litrów raz w tygodniu. Jeśli lato jest deszczowe, zmniejsz.

Ile i jak często podlewać figi latem: instrukcje dla początkujących

Wymagania wodne do nawadniania

Woda odpowiednia do nawadniania jest miękka, wolna od chloru i wapna, wcześniej nasłoneczniona. Jego temperatura musi wynosić co najmniej + 20 ° С. Doświadczeni ogrodnicy zalecają stosowanie stopionej lub deszczowej wody. Na miejscu instalowane są proste konstrukcje spustowe, przez które wilgoć dostaje się do pustych beczek z tworzywa sztucznego lub żelaza. Deszcz i roztopiona woda są wzbogacone naturalnym tlenem, więc figi rzadziej chorują.

Jeśli lato jest suche i nie ma wody deszczowej, używana jest woda z kranu. Wadą jest to, że zawiera chlor i wapno i jest twardy. Aby zmiękczyć wodę, ogrodnicy dodają 2 krople soku z cytryny do 10 litrów. Do zmiękczenia stosuje się również ocet jabłkowy - 10 kropli rozpuszcza się w 1 litrze wody.

Uwaga! Nie podlewaj fig wodą z otwartych zbiorników wodnych - bagien, rzek czy jezior. Może zawierać niebezpieczne grzyby i patogeny wywołujące choroby drzew. W wyniku takiego podlewania figi zachorują na plamistość koralowca, antraknozę lub szarą zgniliznę.

Co można dodać

Aby podlewanie przyniosło podwójne korzyści, raz w miesiącu ogrodnicy nie używają zwykłej wody, ale napar z ziół: rumianku, nagietka, pokrzywy, łopianu, wrotyczu pospolitego, szałwii. Zabieg zwiększa liczbę jajników na drzewie i zapobiega pojawianiu się szkodników: mączlików, wciornastków szklarniowych, skorupek, nicieni, przędziorków. Figi zwilżyć wczesnym rankiem, przed wschodem słońca.

Aby zwiększyć plon, figi podlewa się naparem ze skórki banana. Wlewa się go wodą i nalega na 3-4 dni, po czym wprowadza się pod drzewo do specjalnie przygotowanych otworów o głębokości 8 cm.Takie podlewanie ma na celu nie tylko nawilżenie, ale także odżywienie drzewa i zastąpienie organicznego nawożenia.

Jak prawidłowo podlewać figi latem

Spośród wszystkich rodzajów nawadniania fig bardziej odpowiednie niż inne są nawozy zwykłe (korzeniowe), zraszanie i płynne. Zaleca się naprzemiennie je ze sobą, aby nawodnienie rośliny było zrównoważone..Ile i jak często podlewać figi latem: instrukcje dla początkujących

Regularne podlewanie stosuje się w godzinach porannych przed wystąpieniem upałów lub wieczorem po zachodzie słońca, kiedy temperatura spada, a promienie słoneczne nie powodują oparzeń. Woda jest doprowadzana do specjalnych otworów w pobliżu drzewa lub pod pniem. Pierwsza metoda jest lepsza, ponieważ wilgoć jest rozprowadzana bardziej równomiernie i nie gromadzi się w jednym miejscu. Po zabiegu ziemia jest poluzowana, aby nasycić ją tlenem. Następnie figi są mulczowane - pod drzewo wsypuje się siano, trociny, drobny żwir lub suche liście. Ściółka zatrzymuje wilgoć.

Zraszanie to metoda podlewania za pomocą specjalnej maszyny. Zabieg pozytywnie wpływa na reżim wodno-powietrzny gleby, dzięki czemu woda nie stagnuje na powierzchni i jest stopniowo wchłaniana. Na drzewie figowym rozprowadzane są krople o różnej wielkości i różnej intensywności. Wadą nawadniania z góry jest to, że nadaje się tylko do dużych plantacji, a konserwacja maszyn kosztuje wielokrotnie więcej niż konwencjonalne nawadnianie.

Uwaga! W przypadku małych działek ogrodowych mieszkańcy lata używają butelki z rozpylaczem z wodą - rozprowadzają wilgoć po roślinach rano lub wieczorem. Najważniejsze, żeby tego nie robić, gdy świeci słońce - gwarantowane są oparzenia liści.

Pasza płynna może być organiczna lub mineralna. Ogrodnicy używają obornika, superfosfatu, soli potasowej, mocznika, popiołu drzewnego. Częstotliwość stosowania nawozów płynnych raz na 2-3 tygodnie. Na przemian występują związki organiczne i minerały. Top dressing rozcieńcza się w misce i wlewa pod korzeń lub do otworów. Aby składniki odżywcze były szybciej wchłaniane, figi są ściółkowane. Grubość warstwy ściółki powinna wynosić 3-4 cm.

Jakich błędów unikać

Błędy podczas podlewania popełniają nie tylko początkujący ogrodnicy, ale także doświadczeni mieszkańcy lata. Z tego powodu figi spowalniają wzrost, pokrywają się oparzeniami, a nawet umierają. Kilka typowych błędów:

  1. Drzewo jest często podlewane, ale mało. Ta metoda prowadzi do tego, że woda jest dostępna tylko dla części rośliny, nie wnika głębiej do korzeni. Powierzchniowe warstwy gleby szybko wysychają, przez co nie nadają się do uprawy kapryśnego egzotycznego drzewa. Podlewanie powinno być zrównoważone. Zalecenie ogólne: co 2 tygodnie wlewać 10 litrów na roślinę.
  2. Drzewo jest podlewane z węża silnym strumieniem wody. Nawet jeśli nie doprowadzi to do poważnych chorób lub spadku wydajności, walory dekoracyjne rośliny ulegną pogorszeniu. Lepiej jest kupić konewkę i ostrożnie podlać figi, unikając uszkodzenia korzeni i dojrzewania owoców.
  3. Woda tak, aby znaczna część wody trafiała na liście. Nie musi tak być - woda ma odżywiać korzenie, a nie liście. Strumień jest kierowany bezpośrednio na korzeń. I możesz zwilżyć liście podczas spryskiwania.

Podlewanie fig podczas sadzenia

Ile i jak często podlewać figi latem: instrukcje dla początkujących

Figi sadzi się w domkach letniskowych na glebach pożywnych i luźnych o neutralnej kwasowości. Otwór przed sadzeniem jest nawożony i układana jest warstwa drenażowa, aby wilgoć nie zatrzymała się. Za pierwszym razem figi zwilża się natychmiast po posadzeniu - pod sadzonkę wlewa się wiadro wody i mulczuje. Następnym razem roślina jest podlewana dopiero po 2-3 tygodniach.

Podczas kwitnienia i owocowania

W okresie kwitnienia figi są podlewane w zależności od ich wieku. Do 10 litrów wody zużywa się na drzewie do 2 lat, do 15 litrów wody na roślinach w wieku od 2 do 10 lat. Po 10 latach figi są podlewane w zależności od tego, czy owocują, czy nie. Jeśli roślina jest zdrowa i wydajna, wydaje się na nią 10-15 litrów.

Zabiegi są przerywane na 10 dni przed owocowaniem i w momencie zbioru. Następnie raz podlewa się i przygotowuje na zimę - kroi i przykrywa. Kolejny zabieg odbywa się dopiero wiosną.

Doświadczone porady ogrodnicze

Podlewanie fig rozpoczyna się pod koniec maja. Wcześniej tego nie robią, ponieważ w glebie wciąż istnieją rezerwy deszczu i stopionej wody. Oprócz tej zasady doświadczeni ogrodnicy dzielą się innymi przydatnymi wskazówkami:

  1. Po każdym podlewaniu gleba jest poluzowana. Zabieg służy zapobieganiu chorobom i szkodnikom owadów, zwiększa wilgotność gleby oraz zapobiega rozwojowi chwastów.
  2. Mieszkańcy lata używają zraszania tylko wtedy, gdy jest gorąco. Jeśli klimat jest wilgotny i wilgotny, nie stosuj procedury.
  3. Wlej figi stopioną, deszczową lub kranową wodą. Odpowiednia temperatura to około + 20 ° C.
  4. Podczas owocowania i 10 dni wcześniej roślina nie jest podlewana.

To interesujące:

Proste sposoby rozmnażania fig przez sadzonki w domu

Instrukcje krok po kroku, jak prawidłowo przykryć figi na zimę i przygotować drzewo na zimno

Wniosek

Podlewanie fig na otwartym polu odbywa się średnio 1 raz w ciągu 1,5-2 tygodni. Młode drzewo zużywa do 10 litrów wody, około 15 litrów dla osoby dorosłej. Woda jest wstępnie chroniona i podgrzewana na słońcu, jeśli jest zimna. Raz w miesiącu zamiast podlewać stosują opatrunek w płynie - przynoszą pod drzewo napar z ziół lub skórki od banana. Jeśli lato jest suche i gorące, przeprowadza się zraszanie - krople wody są rozpylane na roślinę. Po zabiegu gleba jest poluzowana i ściółkowana. Odpowiednia pielęgnacja drzew gwarantuje obfite zbiory

Dodaj komentarz

Ogród

Kwiaty