Jak wyhodować cytrynę w domu na parapecie

Cytryna to nie tylko zdrowy kwaśny owoc, ale także piękne drzewo. Ma jasnozielone błyszczące liście i kwitnie delikatnymi małymi kremowymi kwiatami. Zarówno liście, jak i kwiaty cytryny mają subtelny cytrusowy zapach. Roślina wygląda dekoracyjnie w okresie owocowania.

Cytryna jest uprawiana jako roślina doniczkowa. W domu drzewo ma niewielkie rozmiary, małe liście i miniaturowe owoce. Pięknie wygląda przez cały rok, a drobne, kwaśne owoce są dobre do spożycia. Jak wyhodować cytrynę w domu na parapecie, czytaj dalej.

Odpowiednie odmiany cytryny do uprawy na parapecie

Jak wyhodować cytrynę w domu na parapecie

Przed uprawą cytrynowy w domu na parapecie powinieneś zdecydować się na odmianę. Najlepiej nadaje się do uprawy w mieszkaniu:

 • Genua;
 • Maikovsky;
 • Meyer;
 • Pavlovsky.

Żądaną odmianę cytryny można wybrać tylko wtedy, gdy roślina jest uprawiana ciąćkupione w specjalistycznym sklepie lub u profesjonalnych ogrodników na rynku. Nasiona zwykle nie są dostępne w handlu.

Jeśli dorośniesz cytryna bez pestekzebrane z owoców zakupionych w sklepie spożywczym wyrośnie dziko. Takie drzewa w doniczce wyglądają dekoracyjnie, ale owoce są małe o kwaskowatym smaku.

Rada. Jeśli wyhodujesz cytrynę z nasion i zaszczepisz jej odmianę, taka gałąź da uprawne owoce.

Metody uprawy cytryny

Jak wyhodować cytrynę w domu na parapecie

Podczas uprawy drzewa cytrynowego w doniczce jako materiał do sadzenia używa się nasion lub sadzonek. Każda z opcji ma swoje zalety i wady.

Podczas sadzenia sadzonki pierwsze zbiory uzyskuje się za 3-4 lata. Co więcej, w następnym roku drzewo ma atrakcyjny wygląd. Kwitnienie jest szybsze. Rośliny wyhodowane z sadzonek rosną wolniej, charakteryzują się zmniejszoną wytrzymałością i mniej harmonijnym wyglądem.

Drzewo wyhodowane z nasion rozwija się szybciej i bardziej równomiernie oraz ma zwiększoną odporność na negatywne czynniki środowiskowe. Jednak dziki wyrasta z nasion, a pierwsze owoce pojawiają się za 4-7 lat.

Z kości

Nasiona cytryny zbierane są z owoców sprzedawanych w sklepach spożywczych. Owoce powinny mieć jak najbardziej prawidłowy kształt, jasnożółte, bez zgnilizny, śladów choroby i zielonych plam. Nasiona lekkie nasiona bez uszkodzeń i ciemnych obszarów, twarde i gładkie w dotyku.

Są przygotowywane przed sadzeniem. W przypadku tego materiału do sadzenia:

 1. Moczyć przez pół godziny w ciepłej wodzie i zmyć z miazgi.
 2. Przez 30 min. zanurzony w jasnoróżowym roztworze nadmanganianu potasu lub nadtlenku wodoru. Czasami do dezynfekcji stosuje się produkty biologiczne, na przykład „Fitosporin”.
 3. Namoczyć przez jeden dzień w stymulatorze wzrostu („Roztwór”, „Epin” itp.).

Nie wszystkie nasiona wykiełkują. Zaleca się sadzić więcej nasion niż jest to wymagane. Na tym etapie cytryny są uprawiane w jednym wspólnym pojemniku (pudełka, pokrojone butelki) z otworami drenażowymi w dnie. Przed sadzeniem pojemniki są dezynfekowane poprzez namaczanie w roztworze siarczanu miedzi lub ciemnoróżowym roztworze nadmanganianu potasu.

Do sadzenia nasion cytryny użyj uniwersalnej gleby lub próchnicy, torfu i gleby ogrodowej pobranych w równych proporcjach. Warstwa drenażowa (keramzyt, mielona ceramika, drobny żwir) jest wylewana na dno pojemnika. Zarówno gleba, jak i drenaż są wstępnie dezynfekowane.

Nasiona są zakopane w ziemi na 1,5-2 cm... Odległość między nimi musi wynosić co najmniej 5 cm.Po wysadzeniu nasion glebę podlewa się ciepłą wodą, przykrywa folią i przenosi w miejsce chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Codziennie zwilża się ziemię butelką z rozpylaczem, a folię otwiera się na 5-10 minut. Kiedy pojawiają się pędy, pudełko jest przestawiane na parapecie, a czas wietrzenia stopniowo wydłuża się do jednego dnia, po czym film jest usuwany.

Po pojawieniu się 3-4 prawdziwych liści sadzonki przesadza się do pojedynczych doniczek o średnicy 6-8 cm Pojemniki najpierw wypełnia się centymetrową warstwą drenażu, a następnie glebą. Podczas przesadzania korzeń cytryny nie jest zakopany.

Po przesadzeniu rośliny są podlewane. Przez pierwsze 2 tygodnie nie należy wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Od cięcia

Jak wyhodować cytrynę w domu na parapecie

Sadzonki cytryny kupuje się w wyspecjalizowanych sklepach, na rynkach lub niezależnie odseparowane od dorosłej rośliny. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni materiał do sadzenia:

 • długość - od 8 do 15 cm;
 • obecność 3-5 rozwiniętych nerek;
 • obecność co najmniej 2 arkuszy;
 • wiek ucieczki macierzyńskiej wynosi około roku;
 • ciemna, twarda, ale napięta kora.

Do niezależnego cięcia wybiera się roczną sesję. 10-15 cm odsuń się od górnej części i wykonuj cięcie pod kątem 45 °. Dolne liście są usuwane, pozostawiając 2-4 górne liście. Jeśli są duże, przecina się je na pół.

Ważny! Jeśli zrobisz pęd, który jest zbyt młody, aby uzyskać cięcie, sadzonka nie zakorzeni się.

Cięcie jest przygotowane do sadzenia. Najpierw zanurza się go w roztworze nadmanganianu potasu na 60 minut, a następnie moczy przez jeden dzień w Kornevin.

Aby ukorzenić sadzonkę, użyj uniwersalnej mieszanki gleby zmieszanej 1: 1 z piaskiem lub mieszanki humusu, torfu, ziemi ogrodowej i piasku. W celu wzbogacenia do gleby dodaje się 1 łyżkę. popiół, 25 g superfosfatu i 15 g nawozu potasowego. Glebę dezynfekuje się kalcynując w piecu lub zalewając ciemnoróżowym roztworem nadmanganianu potasu.

Do ukorzeniania sadzonki wygodnie jest użyć wyciętej butelki... Otwory drenażowe wykonuje się na dnie pojemnika, następnie wylewa się centymetrową warstwę drenażu, resztę objętości wypełnia się ziemią.

Łodyga jest sadzona w ziemi tak, aby stała równo i bez podpór. Gleba jest obficie podlewana. Górną część butelki nakłada się na pojemnik, aby uzyskać efekt cieplarniany. Ziemię codziennie zwilża się, a sadzonkę spryskuje się ciepłą, osiadłą wodą. Cytryna jest wentylowana, usuwana na 30-60 minut. górną część butelki.

Po 2 miesiącach, gdy sadzonka zakorzeni się i przystosuje, przesadza się ją do doniczki o średnicy 8-10 cm Lepiej użyć glinianego lub ceramicznego naczynia z otworami drenażowymi. Jest wypełniony drenażem i ziemią. Sadzonka jest zakopana w taki sposób, aby pień również znajdował się pod ziemią 1 cm powyżej granicy korzeni.

Posadzoną cytrynę podlewa się ciepłą, osiadłą wodą i codziennie spryskuje.

Wymagania dotyczące warunków wzrostu

Jak wyhodować cytrynę w domu na parapecie

Nie wystarczy prawidłowo posadzić cytrynę. Ważne jest, aby zapewnić mu optymalne warunki do wzrostu:

 1. Oświetlenie. Cytryna to roślina o krótkich godzinach dziennych. Wiosną i latem nie potrzebuje dodatkowego oświetlenia. Drzewo czuje się nieswojo w bezpośrednim świetle słonecznym. Zaleca się uprawiać go w oknie zachodnim lub wschodnim. Jeśli położysz cytrynę na południowym parapecie, w ciągu dnia będziesz musiał ją osłonić półprzezroczystą zasłoną lub zdjąć ją z parapetu. Za mało z północnej strony świata. W takim przypadku będziesz potrzebować oświetlenia fitolampowego. Zimą nie trzeba podkreślać cytryny, w tym okresie odpoczywa.
 2. Wilgotność. Drzewo cytrynowe uwielbia wysoką wilgotność. Na etapie kiełkowania i ukorzeniania optymalne warunki stworzy szklarnia wykonana z folii lub przezroczystego tworzywa sztucznego. Latem wystarczy spryskać dojrzałe rośliny. Niektórzy hodowcy wlewają wodę do tacy, w której znajduje się garnek. Zimą, zwłaszcza jeśli zakład znajduje się w pobliżu akumulatora, należy zainstalować nawilżacze lub zbiorniki z wodą.
 3. Temperatura. Optymalna temperatura do uprawy cytryny wynosi + 18 ... + 21 ° С. Podczas kwitnienia nie powinien wzrosnąć powyżej + 19 ° C, w przeciwnym razie kwiatostany odpadną.Roślina jest w stanie przetrwać zimne trzaski do + 10 ° C. W spoczynku (zimą) czuje się komfortowo w temperaturach + 12 ° C. W okresie kiełkowania nasion i ukorzeniania sadzonek pomieszczenie nie powinno być zimniejsze niż + 26 ° C.

Zaleca się co tydzień obrócić cytrynę o kilka stopni w stosunku do okna. Dzieje się tak, aby drzewo tworzyło jednolitą koronę.

Uwaga! Zaczerwienione liście wskazują na zbyt duże nasłonecznienie lub zbyt wysoką temperaturę.

Podstawowe zasady opieki

Jak wyhodować cytrynę w domu na parapecie

Dbanie o cytrynę jest łatwe. Najważniejsze jest przestrzeganie podstawowych zasad:

 1. Podlewanie. W okresie wegetacji (wiosną, latem i jesienią) cytrynę codziennie podlewa się i spryskuje 2 razy dziennie. Zimą wystarczą 2 podlewania w tygodniu. Używać osiadłej wody o temperaturze co najmniej + 20 ° C.
 2. Rozwolnienie. Zaleca się poluzowanie gleby w doniczce co najmniej 2 razy w tygodniu, aby rozbić skorupę ziemną i zapobiec zastojowi wody. W tym celu wygodnie jest użyć wtyczki.
 3. Czyszczenie. Raz w tygodniu liście cytryny przeciera się wilgotną szmatką. Raz w miesiącu drzewo myje się pod prysznicem.
 4. Transfer. Przez pierwsze 3 lata cytryna jest przenoszona corocznie: jest wyjmowana z doniczki, przestawiana wraz z ziemią do większego pojemnika, wolną przestrzeń przykrywa się ziemią. Starsze drzewa przesadza się raz na 2-3 lata. Aby to zrobić, korzenie są usuwane z większości ziemi, usuwając uszkodzone i suche korzenie. Następnie sadzi się je w nowej glebie. Po przesadzeniu rośliny należy podlać.
 5. Kwiat. Jeśli cytryna zakwita w pierwszym lub drugim roku po posadzeniu, kwiatostany są odcinane. W przeciwnym razie roślina da całą swoją siłę na kwitnienie i śmierć. Od trzeciego roku kwiatostany pozostawia się, zapylając je sztucznie miękką szczoteczką lub wacikiem.
 6. Owocowanie. Kiedy pojawiają się pierwsze jajniki, pozostaje tylko jeden z nich. W przyszłym roku - 3-4. Ponadto jajniki nie są odcinane.

Top dressing

Integralną częścią opieki jest karmienie. W ubogiej glebie cytryna nie zakwitnie i nie przyniesie owoców, liście zaczną odpadać.

Nawozy stosuje się 1-2 razy w tygodniu w okresie wegetacji. Zimą i późną jesienią drzewo ma przerwę od żerowania.

Używaj specjalnych nawozów cytrusowych lub domowych środków. Niektórzy z nich:

 1. Nawóz. Obornik koński, krowie lub kurze rozcieńcza się wodą w stosunku 1:10. Powstały produkt to podlewane rośliny.
 2. Nawóz mineralny. W celu jego przygotowania 15 g superfosfatu i 5 g azotanu dodaje się do 5 litrów wody.
 3. Odwar z ziół... Na 1 litr wody weź 3 łyżki. l. pokrzywa, skrzyp polny lub inne zioła. Surowce parzy się we wrzącej wodzie i pozostawia na 6 godzin.
 4. Herbata Kawa... Cytrynę warto polać herbatą lub kawą.
 5. Marnowanie jedzenia. Obierki z owoców i warzyw zanurzamy przez tydzień w ciepłej wodzie, następnie filtrujemy i podlewamy.

Tworzenie

Nie możesz obejść się bez odpowiedniej formacji. Od tej procedury zależy wygląd rośliny, jej zdrowie i plon.

Przycinanie odbywa się wiosną lub jesienią. Działają według następującego schematu:

 1. Po osiągnięciu przez drzewo pożądanej wysokości jego wzrost ogranicza się poprzez odcięcie wierzchołka. Ta procedura stymuluje tworzenie pędów bocznych.
 2. Kiedy uformują się pędy pierwszego rzędu, wybierz 3-4 mocne gałęzie skierowane w różnych kierunkach. Reszta pędów jest odcięta. Każda gałąź jest przycinana, pozostawiając od 5 do 7 liści.
 3. Kiedy nowe pędy drugiego rzędu wyrastają z pąków gałęzi pierwszego rzędu, są one odcinane zgodnie z tą samą zasadą, pozostawiając 3-4 najsilniejsze.
 4. Procedura określona w poprzednich 2 akapitach jest przeprowadzana do momentu utworzenia oddziałów czwartego rzędu. Od tego momentu większość odmian zaczyna przynosić owoce.
 5. Wszystkie słabe pędy są usuwane. Zrób również z suchymi i chorymi gałęziami.

Miejsca cięć należy pokryć boiskiem ogrodowym. Po zabiegu z cytryną należy obchodzić się ze szczególną ostrożnością, ponieważ ulegnie osłabieniu.

Odniesienie. Koronie nadaje się pożądany kształt za pomocą fryzury.

Choroby i szkodniki

Jak wyhodować cytrynę w domu na parapecie

Nawet w domu cytryna jest atakowana przez szkodniki (mszyce, kleszcze, owady łuskowe) i choroby (zgnilizna, gommoza, infekcje grzybicze). Następujące oznaki wskazują, że roślina jest niezdrowa:

 1. Martwe, żółte liście. Pędy wiotkie lub suche. Liście i kwiatostany odpadają.
 2. Plamy i formacje o różnych kształtach i kolorach. Możliwa jest płytka nazębna na liściach i pędach.
 3. Spowolnienie wzrostu i brak nowych pędów.
 4. Pajęczyna na liściach i pędach lub formacje filmowe na gałęziach.
 5. Obecność małych owadów w glebie lub na roślinie.
 6. Pęknięcia w gałęziach.

W przypadku stwierdzenia takich objawów roślinę traktuje się wodą mydlaną. Po kilku dniach dokładnie myje się pod prysznicem ciepłą wodą.

Cytryna jest spryskiwana siarczanem miedzi i płynem Bordeaux. Części drzewa, które zostały uszkodzone, są usuwane. Pęknięcia kory pokryte są boiskiem ogrodowym. Jeśli to nie zadziała, spryskaj cytrynę fungicydami.

Wniosek

Możliwe jest nawet wyhodowanie cytryny w doniczce w pomieszczeniach z nasion owoców kupionych w supermarkecie. Wystarczy wybrać materiał do sadzenia i posadzić go zgodnie z instrukcjami. To samo dotyczy sadzonek.

Jeśli chcesz, aby drzewo na parapecie zakwitło i przyniosło owoce, ważne jest, aby poświęcić mu odpowiednią uwagę. Oczywiście możesz sobie poradzić dzięki podlewaniu i rzadkim przeszczepom, ale wtedy nie powinieneś spodziewać się zbiorów.

2 komentarz
 1. Awatara
  Olya

  Trudno i długo wyrasta z kamienia, a także nie jest jasne, co będzie rosło. Radzę kupić sadzonki. Ale uważaj, nie potknij się na podróbkę. Marka Agronova ma doskonałe opcje na cytryny. Kupiłem jeden z nich, cieszę się każdego dnia)

  • Andrey Palych
   Andrey Palych

   Dzięki za napiwek, ale co z ceną? Sadzonki są prawdopodobnie warte dużo pieniędzy.

Dodaj komentarz

Ogród

Kwiaty