Najlepsze sposoby leczenia chorób bakłażana: zdjęcie i opis

Choroby oberżyny, takie jak ataki owadów, mogą zabijać rośliny i pozostawiać gospodarzy bez plonów. Aby skutecznie radzić sobie z chorobami, musisz znać ich pierwsze oznaki i metody leczenia. Nie zapominaj też o profilaktyce - to najlepszy środek na infekcje i szkodniki.

W artykule znajdziesz opisy, przyczyny i objawy najczęstszych chorób oberżyny wraz ze zdjęciami oraz dowiesz się, jak leczyć choroby.

Jak zrozumieć, czy bakłażany są chore

Każda zmiana kształtu i koloru pnia, liści, kwiatów i owoców rośliny jest poważnym powodem, aby zwrócić uwagę na zdrowie nasadzeń. Pojawienie się plam to kolejny znak, którego nie można zignorować. Jeśli bakłażan zachoruje w okresie kwitnienia, to kwiaty kurczą się, wysychają i odpadają.

Choroby grzybicze są najczęstsze i można je skutecznie leczyć. Można też leczyć infekcje bakteryjne. Choroby wirusowe są zaraźliwe i trudne do wyleczenia. Walczy się z nimi, niszcząc chore krzaki, dezynfekując narzędzia ogrodowe.

Najlepsze sposoby leczenia chorób bakłażana: zdjęcie i opis

Przyczyny chorób

Będąc rośliną ciepłolubną, bakłażan wymaga opieki. Wszelkie odstępstwa od zasad techniki rolniczej prowadzą do słabych nasadzeń i późniejszych chorób:

 1. Brak światła słonecznego. Każdy okres rozwoju bakłażana wymaga pewnej ilości światła. Tak więc w przypadku sadzonek optymalny czas trwania godzin dziennych wynosi 10 godzin, w przeciwnym razie roślina więdnie i zachoruje. Krzewy, na których dojrzewają owoce, również potrzebują wystarczającej ilości światła słonecznego. Sadzenie krzewów najlepiej wykonywać po słonecznej stronie terenu. Bakłażany nie rosną ani nie rozwijają się w cieniu.
 2. Niedobór wody. Nie pozwól, aby gleba wyschła lub nasiąkła wodą. Sadzonki wymagają podlewania 3 razy w tygodniu. W upale - co drugi dzień. Krzewy z dojrzałymi owocami podlewamy raz w tygodniu - około 4 litry wody na krzew.
 3. Podlewanie zbyt zimną wodą. Powoduje nie tylko choroby, ale także śmierć rośliny. Powodem jest brak ciepła potrzebnego do pełnego wzrostu i rozwoju. System korzeniowy jest aktywny wyłącznie w ciepłej glebie. Do nawadniania używana jest woda podgrzana na słońcu.
 4. Brak składników odżywczych. Brak potasu powoduje zwijanie się liści i brązowe obrzeża na krawędziach. Zmiana koloru na jaśniejszy wskazuje na niedobór azotu. Liście wyciągnięte w górę wskazują na brak fosforu. Brak któregokolwiek z pierwiastków to nieodpowiednie odżywienie rośliny, co powoduje osłabienie układu odpornościowego.
 5. Inne powody to owady, które nie tylko zjadają rośliny, ale także są nosicielami infekcji.

Choroby oberżyny i ich objawy

Rozpocznij walkę z każdą chorobą w odpowiednim czasie. Im szybciej zostaną zauważone oznaki choroby, tym skuteczniejsza będzie walka, tym szybszy powrót do zdrowia i przywrócenie owocowania. Zastanów się nad chorobami bakłażana ze zdjęciami i jak je leczyć.

Toczenie liści

Najlepsze sposoby leczenia chorób bakłażana: zdjęcie i opis

Walcowane liście bakłażana wskazują:

 1. Niewystarczające podlewanie.Nawilżanie gleby należy przeprowadzić, gdy tylko górna warstwa wyschnie.
 2. Niedobór składników odżywczych. 1 łyżeczka popiół pod każdym krzakiem pomaga pozbyć się zdeformowanych liści.
 3. Nadmiar nawozu przy niewielkim nawadnianiu. Jeśli gleba jest przesycona azotem, fosforem i potasem, a podlewanie jest słabe, liście zaczynają się zwijać i wysychać. W takim przypadku nawożenie zostaje anulowane, a liczba podlewań zostaje zwiększona.
 4. Zmiany temperatury lub wilgotności gleby. Dostosowując się, roślina bez pomocy wyprostuje swoje liście.

Szuler

Najlepsze sposoby leczenia chorób bakłażana: zdjęcie i opis

Infekcja grzybicza atakująca młode rośliny. Przejawia się jako ciemny pasek w dolnej części łodygi. W tym miejscu pień wysycha, a bakłażan umiera. Czynnikiem prowokującym jest nadmiar wilgoci w glebie, która przyczynia się do rozwoju grzyba.

Roślin dotkniętych czarną nóżką nie można wyleczyć.... Jest usuwany, a gleba jest traktowana roztworem nadmanganianu potasu „Maxim”, „Previkur”. Aby usunąć nadmiar wilgoci, posyp ziemię niewielką ilością piasku.

Popularne metody walki obejmują spryskiwanie naparem ze skórki cebuli i raz w tygodniu obróbkę gleby popiołem.

Żółte liście

Najlepsze sposoby leczenia chorób bakłażana: zdjęcie i opis

Żółknięcie liści może pojawić się zarówno u sadzonek, jak iu dorosłej rośliny. Brak innych znaków wskazuje:

 • niewystarczająca wilgotność gleby;
 • brak potasu i azotu;
 • używanie zimnej wody do podlewania;
 • nieodpowiednia gleba dla sadzonek.

Środki zapobiegawcze - terminowe i dawkowane stosowanie opatrunek górny, sadzenie sadzonek w sterylizowanej glebie odpowiedniej dla kwasowości.

Ważny! Żółte liście, któremu towarzyszą inne oznaki, zawsze wskazuje na obecność choroby w roślinie. Brak dodatkowych objawów wskazuje na naruszenie zasad techniki rolniczej.

Czarny punkt

Najlepsze sposoby leczenia chorób bakłażana: zdjęcie i opis

Niebezpieczna choroba bakteryjna, która atakuje bakłażany na dowolnym etapie rozwoju. Główną przyczyną choroby jest wysoka wilgotność.

Pierwsze objawy to małe czarne plamki na liściach z żółtą obwódką. Po 7-10 dniach uzyskują wypukły kształt. Po 2 tygodniach, jeśli nie rozpocznie się leczenia, na roślinie pojawiają się wrzody.

Do zabiegu stosować „Fitolavin” co 2 tygodnie i raz „Gamair”.

Uwaga! Przetwarzaniu podlegają nie tylko chore rośliny, ale także otaczająca je gleba. Wszelkie pozostałości roślinności należy usunąć i zniszczyć.

Mączniak

Najlepsze sposoby leczenia chorób bakłażana: zdjęcie i opis

Mączniak prawdziwy na bakłażanach jest wywoływany przez grzyba, który uaktywnia się w okresach wysokiej wilgotności z częstymi wahaniami temperatury. W górnej części liści pojawia się biały kwiat przypominający rozsypaną mąkę. Z biegiem czasu liście wysychają, odpadają, a sam krzew usycha.

Odniesienie. Biały nalot na spodniej stronie liści to mączniak rzekomy lub mączniak rzekomy.

Jako zabieg stosuje się opryskiwanie roztworem siarki koloidalnej lub Topazu. Zastosuj zgodnie z instrukcją. Konieczne jest zmniejszenie liczby podlewania.

Popularnym sposobem zwalczania mączniaka prawdziwego jest rozsypywanie popiołu na powierzchni łóżek i wokół nich.

Mozaika tytoniowa

Najlepsze sposoby leczenia chorób bakłażana: zdjęcie i opis

Jedna z chorób przenoszonych przez owady. Bardzo zaraźliwa. Patogen utrzymuje się przez długi czas na resztkach roślinnych.

Objawia się następującymi objawami:

 • deformacja i bladość liści;
 • plamy o ciemnych i jasnozielonych kolorach, podobne do mozaiki;
 • z czasem na liściach pojawiają się dziury;
 • wzrost owoców zwalnia, pokryte są żółtymi plamami.

Choroba rozprzestrzenia się poprzez zainfekowane nasiona. Profilaktycznie przed siewem moczy się je przez 30 minut w 20% roztworze kwasu solnego, po czym myje pod bieżącą wodą.

Leczenie przeprowadza się lekiem „Fitosporin” lub „Uniflor-micro”... Środek ludowy to roztwór mleka z mydłem do prania. Opryskiwane są roślinami co 10 dni.

Phomopsis

Spowodowane przez grzyby przy dużej wilgotności i wysokich temperaturach. Pojawia się jako okrągłe jasne plamy na liściach i pniu. Na owocach pojawiają się szare i brązowe plamy, które gniją i pokrywają się śluzem.

Chore rośliny są usuwane z ogrodu i niszczone. Nie ma skutecznego leczenia, konieczne jest prowadzenie profilaktyki, aby zapobiec chorobie. W tym celu nasiona są wcześniej dezynfekowane lądowanie, rośliny okresowo traktuje się „Fundazolem” i „Derozalem”.

Zaraza późna

Najlepsze sposoby leczenia chorób bakłażana: zdjęcie i opis

Powszechna choroba, która przenosi się ze wszystkich psiankowatych na siebie. Najbardziej uderzającymi objawami są:

 • ciemne plamy z jasnozielonymi brzegami na liściach;
 • biało-szary kwiat na spodniej stronie liści;
 • plamy pokrywają łodygi i owoce, powodując gnicie.

Do walki stosuje się leki zawierające miedź, płyn Bordeaux. „Quadris” i „Antracol” sprawdziły się dobrze.

Środki ludowe obejmują spryskiwanie surowicą, napar z czosnku, odkurzanie popiołem drzewnym.

Alternaria, czyli szara zgnilizna

Przede wszystkim dotyczy to owoców rosnących na dnie krzewu. Pojawiają się na nich płaczące brązowe plamy, które później przechodzą na liście.

Stosować „Horus” i „Antracol” zgodnie z instrukcją użycia. W celu zapobiegania są traktowane koloidalną siarką, fitosporyną i siarczanem miedzi.

Sklerotynooza lub biała zgnilizna

Najlepsze sposoby leczenia chorób bakłażana: zdjęcie i opis

Grzyb powodujący białą zgniliznę jest powszechny na całym kontynencie i atakuje dużą liczbę roślin. Liście bakłażanów rozjaśniają się, pnie gniją u podstawy, tworzy się biały kwiat z czarnymi kropkami, owoce pokryte są białymi plamami.

Leczenie białej zgnilizny bakłażanów polega na opryskiwaniu preparatami Oxyhom, HOM lub Abiga-Peak. Konieczne jest również przycięcie dotkniętych części buszu.

Środki ludowe obejmują opryskiwanie słabym roztworem nadmanganianu potasu lub jodu.

Zgnilizna wierzchołków

Najlepsze sposoby leczenia chorób bakłażana: zdjęcie i opis

Odnosi się do infekcji wirusowych. Na bocznej stronie owocu tworzą się nekrotyczne plamy. Są wodniste, ale w miarę wzrostu wysychają.

Zabieg polega na stosowaniu do gleby nawozów zawierających potas i wapń. Zaatakowane liście i owoce należy usunąć. Aby zapobiec zgniliznie wierzchołkowej, stosuje się podlewanie u korzenia i spryskiwanie krzewów naparem z popiołu.

Cerkosporoza

Choroba grzybicza objawiająca się małymi żółtymi plamkami na liściach. Przerost plamek powoduje obumieranie liści. Owoce przestają się rozwijać, są zdeformowane.

Mieszanka Bordeaux jest bardzo skuteczna w początkowej fazie choroby. W zaawansowanych przypadkach stosuje się leki „Skor”, „Raek”, „Fundazol”. Pamiętaj, aby zastosować nawozy mineralne.

Fitoplazmoza

Infekcja wirusowa, której nie można wyleczyć. Dotknięte krzaki są usuwane i spalane. Choroba objawia się przebarwieniem liści na fioletowo-czerwonawe odcienie, na liściach tworzą się pęknięcia. Owoce twarde, zdeformowane.

Chorobie można zapobiec, usuwając wszystkie chwasty i resztki roślin przed sadzeniem. Owady przenoszące wirusa są niszczone środkami owadobójczymi.

Więdnięcie pionowe

Owady są nosicielami choroby. Patogeny pozostają w glebie i na szczątkach roślinnych. Gwałtowna zmiana pogody jest impulsem do rozwoju choroby.

Czerniąca łodyga z wydzielającym się śluzem, więdnące żółte liście są oznakami więdnięcia pionowego.

Aby zapobiec chorobom, rośliny i glebę pod nimi spryskuje się roztworem nadmanganianu potasu lub „Fitosporyny”. Insektycydy są używane do zabijania owadów. Wymagane są złożone nawozy mineralne.

Martwica wewnętrzna

Infekcja wirusowa prowadząca do mumifikacji płodu. Nie można przywrócić dojrzałych roślin. Tej choroby nie można wyleczyć, ale można jej zapobiec. W tym celu nasiona są przechowywane w 20% roztworze kwasu solnego przez 30 minut przed sadzeniem. Następnie umyto pod bieżącą wodą i wysuszono.

Główne rodzaje szkodników bakłażana

Szkodniki owadów nie tylko przenoszą infekcje wirusowe, ale także niszczą liście i owoce bakłażanów. Owady rozmnażają się bardzo szybko i są w stanie całkowicie zniszczyć nasadzenia.

Porozmawiajmy o szkodnikach, które wpływają na bakłażany i jak sobie z nimi radzić.

Mszyca

Są to małe zielone robaki o miękkim ciele, które żywią się sokiem roślinnym. Tworzą kolonie na wewnętrznej stronie liści, które zwijają się i wysychają w miarę wzrostu kolonii. Brak składników odżywczych prowadzi do śmierci całej rośliny.

Insektycydy „Karbofos” i „Keltan” całkowicie niszczą mszyce. Zwolennicy ludowych metod walki stosują opryskiwanie bulionem cebulowym i nalewką z popiołu tytoniowego. Możesz wytrzeć liście roztworem mydła do prania i popiołu.

stonka ziemniaczana

Najlepsze sposoby leczenia chorób bakłażana: zdjęcie i opis

Nie tylko chrząszcze żywią się liśćmi, ale także ich larwami, powodując nieodwracalne szkody. Jeśli nie zostaną podjęte na czas środki w celu zwalczania stonki ziemniaczanej, bakłażany pozostaną bez liści.

Najlepszym środkiem przeciw chrząszczom są środki owadobójcze. Ale z tworzenie jajników i nie zaleca się ciągłego zbierania owoców. Możesz pozbyć się chrząszczy Colorado bez chemii. Ręczne zbieranie szkodników, spryskiwanie bakłażana bulionem czosnkowym, odkurzanie nasadzeń popiołem uratuje dzień.

Pająk

Najlepsze sposoby leczenia chorób bakłażana: zdjęcie i opis

Żyje na spodniej stronie liści, wysysa z nich sok i oplata roślinę białą cienką, ale gęstą pajęczyną.

Ważny! Przed opryskaniem krzaków ręcznie usuń wszystkie pajęczyny. Opryskiwanie odbywa się wyłącznie na spodniej stronie liści.

Jak przetwarzać bakłażana:

 • akarycydy „Floromite”, „Sunmite” - przerwa między opryskami nie powinna przekraczać 5 dni;
 • napary z roślin o ostrym zapachu (czosnek, nagietek, cebula) - nie pomogą pozbyć się już pojawiającego się przędziorka, ale odstraszy.

Mączlik

Najlepsze sposoby leczenia chorób bakłażana: zdjęcie i opis
Mączlik

Motyl jedzący sok z bakłażana. Żyje na spodniej stronie liścia, zagrożenie stanowią jego wydzieliny, które sprzyjają rozwojowi grzybów.

Opryski „Fitoverm” i „Aktara” pomogą zniszczyć mączlika.

Medvedka

Mieszka w ziemi, żywi się korzeniami. W rezultacie roślina wysycha. Niedaleko nasadzeń zawsze będą dziury niedźwiedzi, wokół których należy rozsypać Medvetox.

Do klasycznych środków należy posypanie gleby mielonym pieprzem, podlewanie bulionami cebuli i czosnkiem.

Najlepsze sposoby leczenia chorób bakłażana: zdjęcie i opis

Pchła krzyżowa

Mały czarny chrząszcz, który całkowicie pożera liście, pozostawiając tylko twarde żyły. Larwy pcheł przebywają w ziemi i żywią się korzeniami.

Spośród chemikaliów środki owadobójcze, takie jak Actellik, pomagają zwalczać chrząszcze krzyżowe.

Efekty daje również spryskanie naparem z piołunu, mniszka lekarskiego, czosnku lub popiół drzewny lub mielony pieprz.

Ślimaki

Najlepsze sposoby leczenia chorób bakłażana: zdjęcie i opis

Żarłoczne mięczaki, które żywią się nie tylko liśćmi, ale także owocami rośliny. Czołgają się nocą z kryjówek i zostawiają śliskie ścieżki i duże dziury w liściach.

Najskuteczniejszą metodą zwalczania ślimaków jest proszek zawierający metaldehyd. Stosuje się w ilości 3 g na 1 m². Gruba sól lub mielony pieprz jest również rozsypana wokół łóżek bakłażana.

Środki zapobiegawcze

Najlepsze sposoby leczenia chorób bakłażana: zdjęcie i opis

Środki zapobiegawcze obejmują:

 • dezynfekcja nasion;
 • przestrzeganie zasad płodozmianu;
 • dezynfekcja gleby przed sadzeniem;
 • przerzedzenie gęstych nasadzeń;
 • przestrzeganie zasad pojenia i karmienia;
 • terminowe usuwanie chwastów i resztek roślinnych z terenu.

Wniosek

Bakłażan to delikatna kultura, która w niesprzyjających warunkach i złej jakości odejście narażone na liczne choroby i ataki szkodników. Regularna opieka i terminowe środki zapobiegawcze pomogą uniknąć problemów opisanych w artykule i uzyskać wysoką wydajność.

 

Dodaj komentarz

Ogród

Kwiaty