Jak smakuje i pachnie orzech makadamia, jak prawidłowo go spożywać

Macadamia to egzotyczny orzech, który znajduje się na liście najdroższych potraw na świecie. Wysoki koszt wiąże się ze złożonością i czasem trwania wzrostu roślin. Zanim roślina zacznie owocować, musi minąć kilka lat. Orzech ma delikatny słodkawy smak, delikatny aromat i bogaty skład chemiczny.

Co to za orzech

Orzechy makadamowe dostarczane są do Rosji z krajów o klimacie tropikalnym... Roślina rośnie tylko w gorącym i wilgotnym środowisku.

Okrągłe orzechy przypominają małe brązowe kulki. Można je łatwo rozpoznać po mocnej skorupce z małym nacięciem w środku, które pomaga otworzyć owoc.

Jak smakuje i pachnie orzech makadamia, jak prawidłowo go spożywać

Orzech rosnący na drzewie ma 2 warstwy skorupy... Górna ciemnozielona część chroniąca rdzeń jest skórzasta, ale nie twarda w dotyku. Kiedy pęknie w środku, owoc jest dojrzały. Druga warstwa koloru czekoladowego chroni rdzeń i jest niezwykle mocną powłoką. W przypadku braku nacięcia niezwykle trudno będzie samodzielnie zdobyć rdzeń.

Dojrzałe owoce makadamia zbierane są ręcznie i przewożone do fabryki, gdzie są zbierane przejść przez kilka etapów przetwarzania:

 1. Usuwanie górnej warstwy... Orzechy wysyłane są do specjalnego urządzenia, w którym pompy wyciągają zieloną skórkę. Pracownicy sprawdzają obrane jądra pod kątem pozostałości skórki.
 2. Wysuszenie... Owoce suszy się w temperaturze + 25 ° C. Przy takich wskaźnikach składniki odżywcze w ziarnach nie są niszczone, ale usuwa się ponad 60% wilgoci, dzięki czemu makadamia nie kiełkuje podczas transportu. Suszenie w temperaturze + 30 ° C trwa kolejne 10 dni.
 3. Wytnij muszlę... Gdy wysycha, jądro kurczy się i oddziela od łupiny. Pozwala to na wykonanie cięcia bez uszkadzania cennej miazgi. Cięcia są wykonywane za pomocą specjalnych urządzeń, po czym orzechy są wysyłane na wibrujące ruszty, aby oddzielić ziarno.

W niektórych przypadkach ostatnie etapy to usuwanie łupin, suszenie i kontrola jakości jąder. Częściej jednak transportowane są orzechy nieobrane: w tej formie dłużej zachowują przyjemny smak.

Jak wygląda orzech makadamia i jak pachnie

australijski orzechy są okrągłe z lekko wydłużoną końcówką... Owoce w skórce są twarde w dotyku, nie można ich łamać ani kruszyć.

Jądro ma delikatny biały lub kremowy odcień... Struktura jest gęsta, ale luźna, kruszy się po naciśnięciu lub ugryzieniu. Świeża ma charakterystyczną chrupkość.

Struktura ziarna tłusta, wielu przypomina krem. Orzech ma słodki smak i najczęściej aromat waniliowy.

Uwaga! Nie wszyscy zgodzą się, że makadamia ma zapach wanilii. Niektórzy porównują go do zapachu orzecha brazylijskiego, mieszanki orzechów nerkowca i orzechów laskowych lub orzechów laskowych z prażonymi kasztanami. Niektóre owoce pachną czekoladą.

Ciekawe nie tylko rdzeń ma słodki smak, ale także sama skorupa... Jest lekko lepki w dotyku.

Co smakuje i pachnie w środowisku naturalnym i przed sprzedażą

Świeżo zebrane owoce mają mniej intensywny smak i aromatw przeciwieństwie do suszonych w produkcji, ponieważ zawierają dużą ilość wody.

Świeże, nieobrane orzechy ze sklepu, które były przechowywane w każdych warunkach, nie różnią się smakiem od suszonych owoców w kraju eksportującym.

Odniesienie! W naturze tylko dziób potężnej papugi jest w stanie złamać skorupę makadamii.

Podczas interakcji z powietrzem jądra utleniają się, nabierają zjełczałego smakua słodycz i charakterystyczny aromat stają się mniej intensywne. Aby temu zapobiec, orzechy bez łupin są przechowywane w próżni. Jednak nawet w tym przypadku smak różni się od nieobranego na gorsze.

Jak smakuje i pachnie orzech makadamia, jak prawidłowo go spożywać

Dlaczego smakuje słodko i pachnie jak wanilia

Przyczyna słodyczy nie jest taka owoce oblane syropem cukrowym lub ekstraktem waniliowym... Najdroższy orzech nie potrzebuje takiego dodatku.

Makadamia jest bogata w cukryktóre nadają produktowi słodkawy smak. Aromat przypominający wanilię jest naturalny dla owoców.

Uwaga! Bez skrupułów producenci czasami używają ekstraktu waniliowego lub czekoladowego, aby wzmocnić naturalny smak makadamii.

Opracowano kilka odmian jadalnych makadamia, wśród których są orzechy z aromatami wanilii, czekolady, a nawet kawy.

Jak i gdzie rośnie

Macadamia to drzewo dorastające do 15 m wysokości... Jego liście są podłużne, skórzaste gładkie, korona jest gęsta. W okresie kwitnienia roślina pokryta jest małymi kremowymi kwiatami zebranymi w długie kwiatostany, przypominające „kolczyki”.

Owoce pojawiają się dopiero 7-10 lat po posadzeniu... Orzechy są zbierane w długie kiście. Od ich powstania do dojrzewania mija średnio sześć miesięcy.

Macadamia bezpretensjonalny, rośnie w klimatach tropikalnych ciepłych i wilgotnych... System korzeniowy jest słaby i powierzchowny i nie jest w stanie utrzymać rośliny przy silnym wietrze. Ponadto drzewo jest atakowane przez szkodniki, co znacznie komplikuje jego uprawę.

Makadamia rośnie w:

 • Jak smakuje i pachnie orzech makadamia, jak prawidłowo go spożywaćAustralia;
 • Nowa Zelandia;
 • Afryka Południowa;
 • Chiny;
 • Kostaryka;
 • Brazylia;
 • Indie;
 • Śródziemnomorski.

Występuje na Jamajce i na Hawajach. W Australii miód jest sprzedawany z kwiatów orzechów makadamia.

Skład i właściwości

Macadamia jest ceniona nie tylko za niezwykły aromat i słodki smak - tak bogaty skład chemiczny:

 • nienasycone kwasy tłuszczowe: omega-3, 6, 7, 9, 11;
 • nasycone kwasy tłuszczowe: palmitynowy, stearynowy, arachidowy i inne;
 • minerały: fosfor, magnez, selen, siarka, potas, wapń, krzem, sód, cynk, miedź, żelazo, mangan, bor, wanad;
 • witaminy: B1, B2, B5, B6, B9, C, E, PP, K.

W makadamia wysokie stężenie kwasów tłuszczowych:

 • nienasycone - 147,3% (omega-3 - 20,6%, omega-6 - 13%);
 • nasycone - 48,2%.

Orzechy makadamowe nie zawierają cholesterolu, ma wysoką zawartość białka (do 10% wartości dziennej). Zawiera do 12% zbędnych i niezbędnych aminokwasów.

Orzech ma wysoką zawartość kalorii: na 100 g przypada 720 kcal. Taka ilość produktu zawiera 75,8 g tłuszczu, 7,9 g białka i 5,2 g węglowodanów.

Kwasy tłuszczowe w owocach przydatny do pełnego funkcjonowania układu hormonalnego i pokarmowego, zapobiega rozwojowi chorób układu krążenia.

Korzyści zdrowotne i szkody

Macadamia jest ceniona za korzystne funkcje:

 1. Poprawa kondycji serca i naczyń krwionośnych... Kwas oleinowy pomaga rozpuszczać płytki cholesterolu na naczyniach krwionośnych. Wysoka zawartość potasu i omega-9 w produkcie obniża ciśnienie krwi, a jednonienasycone kwasy tłuszczowe rozrzedzają krew, zapobiegając zakrzepicy.
 2. Niższy poziom cukru we krwi... Jednonienasycone kwasy tłuszczowe zwiększają wrażliwość organizmu na insulinę.
 3. Korzystny wpływ na mózg... Minerały i witaminy, w szczególności z grupy B, stymulują produkcję neuroprzekaźników.
 4. Zapobieganie chorobom układu mięśniowo-szkieletowego... Potas, wapń, fosfor i magnez chronią kości przed rozpadem i demineralizacją.
 5. Poprawa funkcji jelit... Nierozpuszczalny błonnik poprawia trawienie oraz bierze udział w eliminacji toksyn i toksyn z organizmu.
 6. Usunięcie stanu zapalnego... Kwas alfa-linolenowy zmniejsza reakcje zapalne.
 7. Leczenie anemii... Makadamia zawiera dużą ilość żelaza.
 8. Długotrwały zastrzyk energii... Pochodzi z połączenia złożonych węglowodanów i zdrowych tłuszczów.
 9. Zwiększ swój metabolizm... Ułatwiają to jednonienasycone kwasy tłuszczowe.
 10. Wzmocnienie włosównawilżające i odmładzające skórę. Produkt przyspiesza regenerację tkanek, zapobiega powstawaniu plam starczych, wspomaga produkcję kolagenu. Olejek z orzecha włoskiego zapobiega niszczeniu błon komórkowych, chroni skórę przed promieniowaniem UV, regeneruje i wzmacnia zniszczone włosy.
 11. Poprawa widzenia oraz zapobieganie chorobom oczu dzięki kwasom tłuszczowym, witaminom z grupy B i beta-karotenowi.
 12. Zapobieganie chorobom onkologicznym... Pomaga w tym przeciwutleniające właściwości selenu.

Makadamia zaszkodzi tylko wtedy, gdy istnieją przeciwwskazania lub spożywane w nadmiernych ilościach.

Jak smakuje i pachnie orzech makadamia, jak prawidłowo go spożywać

Przydatne właściwości dla mężczyzn i kobiet

Orzechy są przydatne dla męskiego ciała:

 • zwiększyć siłę działania dzięki mikrokrążeniu krwi, obecności cynku;
 • zapobiegają zapaleniom gruczołu krokowego i chorobom układu moczowo-płciowego.

Produkt jest nie mniej przydatny i dla kobiet... Pomaga zrównoważyć hormony, pozbyć się PMS i bólu podczas menstruacji. Orzechy normalizują metabolizm, dlatego przy regularnym stosowaniu z umiarem przyczyniają się do utraty wagi.

Owoce są szczególnie przydatne w czasie ciąży:

 • złagodzić ból głowy;
 • poprawić nastrój i wyeliminować drażliwość;
 • wzmocnić układ nerwowy, odporność;
 • zmniejszyć ryzyko żylaków;
 • regulować ciśnienie.

Jak prawidłowo to zjeść

Makadamia jest spożywana jako samodzielna przekąska lub jako dodatek do deserów... Orzechy najlepiej komponują się z kawą, likierem i czekoladą.

Jedzą w ciągu dnia nie więcej niż 50 g orzechów... Ze względu na wysoką zawartość kalorii nadmierne spożycie produktu prowadzi do otyłości.

Użycie powłoki

Znaleźli zastosowanie nie tylko dla jąder makadamia, ale także dla łupin. Jej używany do:

 1. Paliwo... Skorupa zawiera dużo olejków, więc długo się pali i generuje dużo ciepła. Zakłady przetwórstwa orzechów są zasilane odpadami makadamia. Pociski służą również jako paliwo do grilla.
 2. Nawozy... Muszla zawiera dużo składników odżywczych i hamuje wzrost chwastów.
 3. Stworzenie przyjaznego dla środowiska tworzywa sztucznego... Wykonany jest z pokruszonych łupin orzechów, ale jest drogi i trudny w produkcji.
 4. Rzemieślnictwo... Ozdoby i aromatyczne saszetki wykonane są z pachnących muszelek.

Jak prawidłowo wybierać i przechowywać orzechy

Orzechy niskiej jakości mają zjełczały smak i słaby aromat. Aby nie popełnić błędu przy zakupie, ważne jest, aby wiedzieć, na jakie parametry zwrócić uwagę:

 1. Wygląd... Powłoka powinna być wolna od uszkodzeń innych niż cięcie fabryczne. Wysokiej jakości jądra mają jednolity biały lub kremowy kolor, są wolne od plam, pleśni, dziur po owadach.
 2. Aromat i smak... Wysokiej jakości owoce mają wyraźny słodkawy aromat. W smaku jest również obecna słodycz. Zjełczenie oznacza, że ​​produkt nie był prawidłowo przechowywany lub wygasł. Niektórzy producenci dodają do orzechów sól, więc smak jest słodko-słony.
 3. Tekstura... Świeże jądra są gęste, kruszą się na małe, chrupiące kawałki pod silnym naciskiem lub uderzeniem.
 4. Opakowanie... Najsmaczniejsze i najbardziej pachnące są orzechy w łupinach. Ta skorupa najlepiej zachowuje smak i aromat. Obrane jądra należy zamknąć próżniowo.
 5. Cena £... Średni koszt - od 30 USD za 1 kg.

Owoce przechowuj w lodówce... Okres przechowywania orzechów w łupinach wynosi 2 lata, obranych jąder - 1 rok. Im dłużej produkt jest przechowywany, tym mniej wyraźny jest jego smak i aromat.

Jak smakuje i pachnie orzech makadamia, jak prawidłowo go spożywać

Przeciwwskazania

Makadamia nie jest zalecana dla alergików na orzechy i dzieci poniżej 3 roku życia... Lepiej jest odmówić produktu podczas laktacji.

Orzech jest niebezpieczny dla psów: Prowadzi do osłabienia i rozstroju żołądka, krótkotrwałego paraliżu. W rzadkich przypadkach śmierć jest możliwa.

Opinie

Większość ludzi uwielbia słodki smak australijskich orzechów.... Jednak nie nadaje się dla tych, którzy wolą mniej egzotyczne i pikantne owoce.

Alisa, Twer: „Ostatnio widziałem w supermarkecie okrągłe orzechy z nacięciem w łupinie. Postanowiłem spróbować, mimo wysokiej ceny. To są naprawdę pyszne i tłuste owoce. Aromat waniliowy i słodkawy posmak. Skorupa jest lepka i słodka, długo nie traci smaku ”.

Alexander, Moskwa: „Zobaczyłem makadamia w Internecie i postanowiłem spróbować. Orzechy są słodkie i tłuste. Jeśli kochasz orzechy nerkowca i brazylijskie, pokochasz je. Orzeszki piniowe i solone orzeszki ziemne są dla mnie milsze ".

Wniosek

Orzech makadamia to jedna z najdroższych potraw na świecie. Wysoki koszt wiąże się ze złożonością uprawy, długim oczekiwaniem na pierwsze zbiory i złożonością przetwarzania owoców egzotycznego drzewa. Jądra zawierają wiele witamin i minerałów, zdrowe tłuszcze, białka. Regularne dodawanie tego produktu do diety wpływa pozytywnie na zdrowie i przedłuża młodość.

Dodaj komentarz

Ogród

Kwiaty