Ratujemy dotknięte plony pomidorów lub jak uratować pomidory przed zarazą, jeśli są już chore

Zaraza późna to problem znany większości ogrodników. Ta choroba grzybicza corocznie zagraża zbiorom wielu roślin: ziemniaków, papryki, bakłażanów i innych nasadzeń. Wśród nich są pomidory. Zaraza późna, pojawiająca się na jednym krzaku, wkrótce obejmuje wszystkie rośliny.

W ciągu kilku dni cała uprawa może umrzeć, jeśli środki nie zostaną podjęte na czas. W tym artykule dowiesz się, jak określić zarażenie zarazą pomidorów, jak uchronić pomidory przed zarazą, jeśli są już chore, jakie są środki zapobiegawcze.

Oznaki zarazy pomidora z zarazą

Phytophthora to grzyb rozwijający się w warunkach wysokiej wilgotności. Zaraża roślinę bezpośrednio z gleby lub jest przenoszony przez wiatr z zarażonych krzewów na zdrowe.

Najczęściej pierwsze oznaki choroby pojawiają się na liściach. Są pokryte ciemnoszarymi i brązowymi plamami, czasem z białym puszystym nalotem na grzbiecie. Łodyga jest również pokryta plamami. Kwiatostany żółkną, ciemnieją i wkrótce odpadają.

Ratujemy dotknięte plony pomidorów lub jak uratować pomidory przed zarazą, jeśli są już choreDotyczy to również owoców. Pojawiają się na nich brązowe lub czarne plamy o nierównym kształcie. Z biegiem czasu łączą się w jedno miejsce. Pomidor zmienia kształt, staje się brzydki, mięknie i ostatecznie gnije, wydzielając nieprzyjemny zapach.

Może również pojawić się na owocach zarazy zaraz po zbiorze. Zakażone warzywa zaczynają ciemnieć i gnić podczas przechowywania i dojrzewania.

Jak radzić sobie z zarazą, jeśli pomidory są już chore

Często, gdy choroba postępuje, zakażonych roślin nie można uratować - są one pilnie usuwane, aby uniknąć epidemii. Jeśli choroba zostanie wykryta we wczesnych stadiach, pomidory można wyleczyć, na co istnieje kilka metod.

Chemikalia

Im silniejsza roślina, tym mniej podatna na choroby. Popraw odporność pomidorów, karmiąc je nawozami fosforowo-potasowymi.

W przypadku zakażenia natychmiast usuń dotknięte liście i owoce, a następnie spryskaj krzaki fungicydem. Po tygodniu proces Tylko owoce z roztworem chlorku wapnia. 10% roztwór jest sprzedawany w aptekach. Rozcieńcza się wodą w stosunku 1: 3.

Uwaga! Nie używaj chemii do infekowania dojrzałych owoców. Obróbka chemiczna jest odpowiednia tylko wtedy, gdy owoc jest jeszcze zielony.

Ratujemy dotknięte plony pomidorów lub jak uratować pomidory przed zarazą, jeśli są już chore

Metody ludowe

Jeśli nie lubisz chemikaliów i martwisz się o trwałość i jakość plonów, spróbuj metody ludowe. Są również skuteczne w zwalczaniu zarazy:

  1. Jednym z dostępnych środków jest jod... To doskonały środek dezynfekujący. Przygotuj roztwór 1 litra mleka, 1 wiadra wody i 15-25 kropli jodu, spryskaj zainfekowane rośliny.
  2. Prostsze rozwiązanie: wymieszaj mleko i wodę w stosunku 1: 1 i codziennie spryskać pomidory.
  3. Mieszanka czosnku. Pokrój 100 g czosnku i zalej 200 g przegotowanej wody. Pozwól parzyć przez jeden dzień i dodaj 1 g nadmanganianu potasu. Rozpuścić w 10 litrach wody i użyć roztworu w sprayu.
  4. Wielu ogrodników poleca solankę.... Stworzy film na pomidorach, który ochroni owoce. Aby to zrobić, rozpuść szklankę soli w 10 litrach wody.

Techniki agrotechniczne

Jeśli nie chcesz usuwać krzewu, spróbuj przebić chorej rośliny drutem miedzianym. Wzbogaci to pomidory w tlen i znormalizuje poziom chlorofilu, czyniąc go bardziej odpornym na choroby.

Podpal drut, odetnij mały kawałek o długości około 5 cm i włóż do łodygi 10-12 cm nad poziomem gleby, zaginając końce w dół.

Ważny! Jeśli uratowanie rośliny przed phytophthora nie było możliwe, ważne jest, aby ją poprawnie usunąć. W żadnym wypadku nie wrzucaj krzewu do dołu kompostowego, ponieważ w przypadku późniejszego karmienia ogrodu humusem spowoduje to nowe infekcje. Spal chore krzewy z dala od zdrowych.

Jak uratować zbiory

Istnieje niewielka różnica w traktowaniu zakażonej uprawy w szklarni i na zewnątrz. Główne niuanse dotyczą środków zapobiegawczych.

W szklarni

W szklarni, dzięki ochronie przed nadmierną wilgocią - deszczem, rosą, mgłą, powstają sprzyjające warunki do rozwoju grzyba Phytophthora. Ale to działa tylko wtedy, gdy szklarnia jest regularnie wentylowana.

Lepiej jest leczyć zakażone rośliny środkami ludowymi, ponieważ obróbka chemiczna w zamkniętej i dusznej szklarni zatruwa powietrze. Po wyleczeniu lub usunięciu roślin należy zwrócić szczególną uwagę na glebę. Po zbiorze jest traktowany roztworem „Fitosporyny”, aby w przyszłym roku grzyb obumarł i nie infekował nasadzeń.

Ratujemy dotknięte plony pomidorów lub jak uratować pomidory przed zarazą, jeśli są już chore

W otwartym polu

Na zewnątrz pomidory są bardziej podatne na choroby, ponieważ deszcz i rosa sprzyjają rozwojowi grzyba. Po zarażeniu używają środków chemicznych, traktując rośliny przy dobrej pogodzie rano lub wieczorem. Średnio odbywa się to co 10-14 dni. Należy jednak pamiętać, że wiele leków można łatwo zmyć deszczem.

Co zrobić, jeśli późna zaraza uderzyła w owoce

Nawet jeśli choroba dotarła do owocu, nie powinieneś rozpaczać. Zbiory można jeszcze uratować, a nawet zjeść.

Jak oszczędzać

Zbierz owoce zarazy we wspólnym pojemniku. Pomidory zalej ciepłą, prawie gorącą wodą lub roztworem nadmanganianu potasu na kilka minut. To zabije bakterie. Następnie dokładnie wysusz każde warzywo i zawiń w papier, aby zapobiec wzajemnemu zakażeniu owoców. Pozostaw pomidory w czystym, suchym miejscu do dojrzewania.

Mogę je zjeść

Jeśli zaraza późna nie wniknęła głęboko w owoc, pomidory można jeść, odcinając warstwę uszkodzoną przez zgniliznę.

Jak oszczędzać zielone pomidory

Jeśli roślina z niedojrzałymi owocami jest chora, można uratować zielone pomidory. Zbierz owoce bez objawów chorobowych - powinny być całe, jędrne, bez czarnych lub brązowych plam. Następnie koniecznie spłucz ciepłą wodą - w ten sposób zmyjesz bakterie z owoców.

Następnie pozostaw do wyschnięcia w ciepłym miejscu z dala od światła słonecznego. Aktywne słońce obkurcza pomidory, nie pozwalając im dojrzeć. Po kilku tygodniach można zebrać pierwsze dojrzałe pomidory.

Ratujemy dotknięte plony pomidorów lub jak uratować pomidory przed zarazą, jeśli są już chore

Środki zapobiegawcze

Wiadomo, że chorobom lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego:

  1. Pamiętaj, aby zdezynfekować glebę przed sadzeniem. Zmniejszy to możliwość zarazy do minimum.
  2. Posadź pomidory po burakach, ogórkach, cebuli, kapuście, marchewce.
  3. Podlewaj pomidory wcześnie rano.
  4. Jeśli pomidory są uprawiane w szklarni, pamiętaj o przewietrzeniu pomieszczenia, aby zapobiec kondensacji.
  5. Pamiętaj o poluzowaniu gleby dla lepszego napowietrzenia korzeni.
  6. Nie zaniedbuj karmienia roślin środkami biologicznie czynnymi i ludowymi.

Porady & Triki

Podczas nawadniania upewnij się, że woda nie dostanie się na roślinę i owoce - w tym celu wygodnie jest stosować systemy nawadniania kroplowego.

Walcz z zarazą będzie skuteczniejszy, jeśli karmisz rośliny fosforem lub potasem. I oczywiście nie zniechęcaj się, jeśli rośliny zachorują - można je uratować, jeśli włożysz wystarczająco dużo wysiłku.

Wniosek

Phytophthora corocznie atakuje pomidory w regionach o różnym klimacie. Ale zainfekowane owoce można uratować, a nawet zjeść, więc nie spiesz się, aby się ich pozbyć. W walce pomogą środki chemiczne i naturalne, techniki agrotechniczne.

Uważnie obserwuj swój ogród: łatwiej jest przezwyciężyć zarazę pomidorów, jeśli zauważysz ją na wczesnym etapie. I oczywiście najskuteczniejszym lekarstwem jest zapobieganie.Przy odpowiednim sadzeniu i pielęgnacji nie będziesz musiał walczyć z chorobą.

Dodaj komentarz

Ogród

Kwiaty