Stabilny plon i odporny na choroby pomidor "Sugar Bison": charakterystyka i opis odmiany

Pomidory Żubry wyróżniają się dobrymi plonami, dużymi owocami, smakiem i ukochanym przez rosyjskich rolników kształtem serca. Owoce mają wszechstronne zastosowanie.

W artykule podamy charakterystykę i opis odmiany, a także zalecenia doświadczonych letnich mieszkańców dotyczące uprawy pomidorów w szklarniach i na otwartym polu.

Opis

Pomysłodawcą odmiany są hodowcy z moskiewskiego agrofirm "Aelita"... Firma weszła na rynek w 1989 roku. Z biegiem lat asortyment firmy rolniczej powiększył się do 3500 odmian odmian i nasion hybrydowych roślin warzywnych i kwiatowych z selekcji własnej, krajowej i zagranicznej.

Stabilny plon i odporny na choroby pomidor Żubr: charakterystyka i opis odmiany

Próby odmiany rozpoczęły się w 2013 roku, a już w 2015 roku pomidor był zawarte w Rejestr stanowy. Producenci nasion polecają odmianę do uprawy we wszystkich regionach kraju w otwartym terenie i szklarniach.

Cechy charakterystyczne

Odmiana średnio wczesna nieokreślona. Wysokość krzewu - 150-180 cmowoce osiągają dojrzałość techniczną po 110 dniach. Pień ma niskie liście. Liście są ciemnozielone, wydłużone, mają krótkie puszyste.

Pierwsze kwiaty pojawiają się po wylocie siódmego liścia, a następnie przez każdą parę liści. Na jednej ręce zawiązanych jest pięć owoców.

Charakterystyka owoców, plon

Owoce są zaokrąglone z ostrą końcówką w kształcie serca... Po osiągnięciu dojrzałości biologicznej na zielonych pomidorach na szypułce tworzy się ciemna plama, w fazie technicznej zanika, owoce nabierają ciemnoróżowego lub szkarłatnego odcienia.

Inne cechy pomidorów Żubr cukrowy:

 • mięsisty, soczysty miąższ o średniej gęstości;
 • skóra jest gęsta, gładka, prążkowana;
 • liczba komór nasiennych wynosi 6-12;
 • delikatny słodki smak;
 • waga - 200-250 g (owoce na dolnych gałęziach są większe - 350 g).

Z zastrzeżeniem zasad techniki rolniczej od 1 mkw. m zebrać 8-10 kg.

Jak uprawiać sadzonki

W przypadku sadzonek nasiona wysiewa się 60-65 dni przed przesadzeniem do ziemi... W centralnej Rosji w przypadku schronów z folii i szkła - na początku połowy marca, na otwartym terenie - na przełomie marca i kwietnia.

Przeczytaj także:

Zalety i wady odmiany "Słonik Malinowy"

Pyszny, soczysty i pachnący gigant „Volovye Heart”

Na naszej stronie uprawiamy gigantycznego pomidora

Przygotowanie nasion

Standardowe przygotowanie nasion obejmuje siedem etapów: kalibrację, podgrzewanie, dezynfekcję, bulgotanie, moczenie, utwardzanie i kiełkowanie. Doświadczeni hodowcy pomidorów rozpocząć przygotowanie na miesiąc przed siewem:

 1. Kalibrowanie... Wybrano najbardziej żywotne nasiona: duże, równe, nie puste w dotyku, resztę wyrzuca się. Przygotuj roztwór soli (jedna łyżka soli na 1 szklankę wody). Na 15-20 minut nasiona umieszcza się w słonym płynie. Do sadzenia wybiera się nasiona, które opadły na dno szklanki.
 2. Rozgrzewka... Torba lub koperta jest składana z tkaniny bawełnianej, w niej umieszczane są nasiona. Następnie wieszają go na baterii centralnego ogrzewania. Czas trwania zabiegu wynosi od dwóch do trzech tygodni. Szybszym sposobem jest rozprowadzenie nasion na materiale bawełnianym i tekturze, umieszczenie tektury na baterii na 1,5-2 dni.
 3. Dezynfekcja... Przygotowuje się roztwór nadmanganianu potasu: 1 g nadmanganianu potasu dodaje się do 100 ml wody.Dokładność pomiarów jest ważna: jeśli popełnisz błąd w koncentracji, możesz spalić nasiona lub ich nie zdezynfekować. Mieszkańcy lata używają ciężarów. Jeśli nie jest to możliwe, nadmanganian potasu mierzy się łyżeczką. Zawiera 6 g substancji. Taka ilość wystarczy na 3 szklanki wody. Czas trwania zabiegu to 20 minut. Po dezynfekcji nasiona myje się bieżącą wodą.
 4. Bulgotanie... Nasiona umieszcza się w ciepłej wodzie (+26 - +30 stopni) i miesza co godzinę przez 15-18 godzin. Mieszkańcy lata zalecają użycie kompresora akwariowego do nasycenia nasion tlenem.
 5. Moczyć... Nasiona umieszcza się w ciepłej wodzie lub roztworze leków biostymulujących. Rosyjscy ogrodnicy zwykle używają „Cyrkon”, „Epin”, „Immunocytofit”.
 6. Hartowanie... Nasiona zawija się w bawełnianą szmatkę i folię spożywczą i umieszcza w chłodnym miejscu (-2 ... + 3 ° C). Po 8 godzinach wyjąć w ciepło (+ 21… + 25 ° C) na 8 godzin. Zmiana warunków temperaturowych powtarza się 5-6 razy.
 7. Kiełkowanie... Ziarna wylewa się na bawełnianą szmatkę lub gazę. Wodę wlewa się do płaskiego naczynia i kładzie na nim szmatkę z nasionami. Tkanina jest stale nawilżana, aż na nasionach pojawią się zarodki wielkości 2-3 mm. Używaj wody o temperaturze + 26 ... + 30 ° C.

Stabilny plon i odporny na choroby pomidor Żubr: charakterystyka i opis odmiany

Pojemność i gleba

Pojemniki na sadzonki kupuje się w sklepie. Jest szeroki wybór:

 • papierowy plaster miodu;
 • doniczki torfowe;
 • tabletki torfowe;
 • kasety torfowe;
 • Kasety z PVC i polistyrenu.

Niektórzy mieszkańcy lata wybierają pojemniki wykonane ze złomu.:

 • filiżanki jogurtu, śmietany, twarogu;
 • opakowania z ciętej folii na soki i produkty mleczne;
 • cięte plastikowe butelki;
 • okulary ze starych gazet;
 • opakowanie na jajka.

Rada. Aby zrobić szklankę z gazety, weź szklaną butelkę, zawiń ją paskiem papieru gazetowego (15 * 30 cm). Od dołu pozostawia się niewielki naddatek, aby złożyć dno. Krawędzie są zabezpieczone spinaczem do papieru, klejem lub taśmą.

W przypadku Sugar Bison wybierz uniwersalną mieszankę gleby do pomidoróww tym humus, torf i piasek rzeczny. W celu samodzielnego przygotowania gleby wymieszaj glebę z domku letniskowego, torf o kwasowości pH 6,5, piasek rzeczny, próchnicę lub przesiany dojrzały kompost w stosunku 1: 2: 0,5: 1.

Pojemniki i gleba są dezynfekowane wrząca woda lub roztwór nadmanganianu potasu. Pojemniki i samodzielnie przygotowaną glebę dezynfekuje się wrzącą wodą lub roztworem nadmanganianu potasu.

Stabilny plon i odporny na choroby pomidor Żubr: charakterystyka i opis odmiany

Siew

Nasiona spadają o 1-2 cm... Podlewaj glebę łyżką lub opryskiwaczem, aby nie spłukać nasion. Pojemniki przykrywa się folią (torebka celofanowa lub folia spożywcza), aby uzyskać efekt „cieplarniany”. W pomieszczeniu, w którym przechowywane są pojemniki, utrzymuje się temperaturę + 22 ° C.

Uprawa i pielęgnacja

Gdy tylko kiełki wynurzą się z ziemi, pojemniki są otwierane... Po pojawieniu się dwóch prawdziwych liści (pierwsza para po liścieniach) rośliny nurkują - sadzi się je w oddzielnych pojemnikach. Liścienie powinny znajdować się blisko gleby.

Na tym etapie rozpoczyna się karmienie pomidorów.: nawozy mineralne dodaje się do mieszanki gleby do sadzonek w ilości 1 łyżki. l. na 5 litrów ziemi. Dwa tygodnie po zerwaniu stosuje się złożony nawóz.

Podlej rośliny łyżką lub strzykawką pod korzeniem, gdy gleba wysycha. Aby słabe krzewy nie uderzały w choroby grzybowe, nie pozwalają wilgoci dostać się do łodygi i liści.

Zaczynają twardnieć sadzonki w wieku 40-45 dni. Najpierw są wyprowadzane na ulicę na 2-4 godziny. Dwa dni przed przesadzeniem do ogrodu rośliny pozostawia się na noc na zewnątrz.

Jak uprawiać pomidory

Sadzonki przesadza się do łóżek po 60-65 dniach po pojawieniu się pierwszych pędów. Optymalna temperatura to +16 ° C w dzień i +10 ° C w nocy. Przeszczep przeprowadza się pod koniec maja lub na początku czerwca.

Stabilny plon i odporny na choroby pomidor Żubr: charakterystyka i opis odmiany

Lądowanie

Pomidory sadzi się według schematu 50 * 60 (3-4 krzewy na 1 m²)... 2 dni przed przesadzeniem sadzonki są podlewane, a obszar sadzenia pomidorów wykopywany.Ogórki, cukinia, koper i marchewka będą dobrymi poprzednikami pomidorów, ale na obszarze, gdzie rosły pomidory, ziemniaki i papryka, pomidorów nie sadzi się - rośliny są podatne na te same choroby i cierpią na te same szkodliwe owady.

Przed sadzeniem grunt dezynfekuje się wrzącą wodą. lub roztwór nadmanganianu potasu. Po 4-5 dniach krzewy są zawiązywane po raz pierwszy.

Więcej o pomidorach o dużych owocach:

Pomidorowa "Big Mom" ​​i tajemnice uprawy dużych owoców

Pomidorowy serce wołowe, charakterystyka i opis odmiany

Opieka

Stabilny plon i odporny na choroby pomidor Żubr: charakterystyka i opis odmianyRośliny podlewa się ciepłą, osadzoną wodą ściśle pod korzeniem, zapobiegając przedostawaniu się wilgoci do łodygi i liści... Żubr nie jest odmianą lubiącą wilgoć, dlatego lepiej jest podlewać pomidory niż dodawać wody.

Aby zapobiec poparzeniom liści przez promienie słoneczne, pomidory należy podlewać wieczorem lub wcześnie rano. Po podlaniu rośliny natychmiast wyskakują, usuwają chwasty i poluzowują glebę. Gdy tylko na pomidorach utworzą się pierwsze jajniki, poluzowanie i hilling zmniejsza się do 1-2 razy co dwa tygodnie.

W zależności od fazy wzrostu pomidory wymagają innego karmienia... Nawozy azotowe stosuje się, gdy krzew rośnie na zieloną masę i tworzą się kwiatostany. Fosfor-potas - gdy na krzakach powstaje jajnik i rosną owoce. Opatrunek wierzchni nakłada się co 12-14 dni.

Odmiana jest nieokreślona, ​​co oznacza, że ​​wzrost krzewu nie jest ograniczony... Jest szczypany, gdy osiąga wysokość 1,5-1,8 m, aby górne owoce miały czas dojrzeć przed nadejściem mrozów. Roślina jest uformowana w jedną łodygę. Reszta łodyg i pasierbów jest usuwana.

Ważny! Pasierbowie usuwają ręcznie. Podczas używania noża lub ostrza istnieje ryzyko przeniesienia infekcji lub grzyba z krzaka na krzak, który jest nadal niewidoczny dla ludzkiego oka. Jeśli używany jest nóż, ostrze jest dezynfekowane po każdej roślinie.

Niektórzy mieszkańcy lata formują Sugar Bison na dwie łodygi... Poniższe zdjęcie pokazuje formowanie się nieokreślonego pomidora.

Stabilny plon i odporny na choroby pomidor Żubr: charakterystyka i opis odmiany

Aby wysokie krzewy nie oparły się o ziemię i nie pękły pod ciężarem zielonej masy i owoców, pomidory są regularnie wiązane w miarę wzrostu.

Cechy uprawy i możliwe trudności

Podczas uprawy pomidorów Sugar Bison początkujący ogrodnik może napotkać szereg trudności. Lista zawiera najważniejsze z nich i sposoby ich rozwiązania.:

 1. Kiedy na roślinie pojawi się duża ilość zieleni, owoce stają się mniejsze i powoli dojrzewają - w miarę wzrostu pomidora odcinane są dolne liście.
 2. Pomidory nie tolerują dobrze nadmiaru wilgoci, ale wymagają regularnego podlewania - ilość podlewania zmniejsza się bez szkody dla roślin poprzez ściółkowanie gleby torfem, suchą słomą lub trawą.
 3. Pomidory dojrzewają z mniejszą wagą niż twierdzi producent - usuwają nadmiar jajników, pozostawiając do 3-4 kwiatostanów na jednym pędzlu.

Choroby i szkodniki

Producenci nie podają informacji o układzie odpornościowym na opakowaniu pomidory Cukier bizon. Ale doświadczeni mieszkańcy lata nadal prowadzą środki zapobiegawcze przeciwko powszechnym chorobom pomidorów i szkodliwym owadom.

Stabilny plon i odporny na choroby pomidor Żubr: charakterystyka i opis odmianyPomidory rozwijają choroby grzybowe w szklarniach... Aby tego uniknąć, ogrodnicy ostrożnie wentylują schronienia, a rośliny są traktowane takimi preparatami:

 • «Fitosporin»;
 • Ecosilom;
 • „Quadris”;
 • Ridomil Gold.

Znajdowanie brązowej zgnilizny pomidorów, dotknięte pomidory są usuwane, nawożenie azotowe i podlewanie są zmniejszone.

Lądowiska atakowane są przez szkodliwe owady, takie jak mszyce i wciornastki. Walczy się z narkotykiem Zubr. Prestige uratuje cię przed stonką ziemniaczaną, a Confidor - przed mączlikiem.

Rada. Zapach nasturcji lub nagietków odstrasza wiele szkodliwych owadów, dlatego te kwiaty sadzi się w pobliżu pomidorów.

Niuanse uprawy w otwartym terenie iw szklarni

Pomidory tej odmiany sadzi się na otwartym terenie tylko w regionach o gorącym klimacie.... Temperatura poniżej zera podczas wiosennych przymrozków (często występujących w centralnej Rosji i na północy) może zniszczyć zarówno nowo posadzone młode sadzonki, jak i już wyrosłe krzewy.

W takich regionach Sugar Bison jest uprawiany w szklarniach wykonanych ze szkła, folii, poliwęglanu.

Zbiór i stosowanie upraw

Owoce zbiera się po 110-115 dniach... Używany na świeżo do sałatek, kanapek. W konserwacji - do przygotowywania soków, sosów, past, przekąsek i lecho na zimę. Ze względu na duże owoce nie są używane do konserwacji całych owoców.

Przy ostrożnym obchodzeniu się można go przechowywać przez długi czas, ale nie toleruje transportu - W pełni dojrzała skórka pęka. Aby tego uniknąć, owoce należy usunąć z krzewu jeszcze przed osiągnięciem dojrzałości technicznej.

Stabilny plon i odporny na choroby pomidor Żubr: charakterystyka i opis odmiany

Zalety i wady odmiany

Wśród głównych zalet tej odmiany odnotowano:

 • dobre kiełkowanie nasion;
 • wysoka wydajność (8-10 kg na 1 m2);
 • jednolity wzrost i dojrzewanie płodu;
 • tolerancja na suszę;
 • dobra utrzymująca się jakość owoców;
 • doskonały smak.

Wady obejmują potrzeba kształtowania, szczypania i podwiązania, a także spadku plonu przy uprawie na otwartym polu.

Recenzje rolników

Recenzje o wydajności pomidora Żubr pozytywny... Ogrodnicy, którzy wyhodowali tę odmianę, byli zadowoleni ze zbiorów i ponownie ją wyhodują.

Pavel, Czelabińsk: „W swojej daczy uprawiam kilka odmian żubrów. Mam żółtą i czarną, w tym roku pojawił się Sugar. Bardzo lubię wszystkie odmiany. Owoce są pyszne, piękne. Rośliny nie chorują, dobrze reagują na karmienie. Zbiory są przyzwoite, więc nie ma potrzeby sadzenia wielu krzewów. Skraca to czas konserwacji. Jestem bardzo zadowolony z mojego wyboru ”.

Alina, Samara: „Już trzeci rok sadzę odmianę pomidora bison bison, jestem bardzo zadowolony ze zbiorów. Pomidory są słodkie i cukrowe, dlatego je lubię. Ich kolor jest karmazynowo - czerwony. Aby nasiona puchły, przed sadzeniem moczę je w słabym roztworze nadmanganianu potasu. Ta metoda może być również stosowana do dezynfekcji. Pierwsze pędy pojawiają się już w 6-7 dniu. Jemy pomidory świeże i to właśnie z tej odmiany uzyskuje się bardzo smaczną adżikę z chrzanem ”.

Stabilny plon i odporny na choroby pomidor Żubr: charakterystyka i opis odmiany

Antonina, Zadonsk: „Uprawiam go już trzeci rok w szklarni. Kiełkowanie nasion jest doskonałe, sadzonki rosną silnie. Ale w pierwszym roku wpadłem w kłopoty - zaatakowała zaraza późna. W sumie musiałem wykopać kilka krzaków. Teraz zawsze przetwarzam wszystkie pomidory z Fitosporin. Same pomidory są piękne, ale smak to po prostu bajka! ”.

Wniosek

Pomimo tego, że pomysłodawcy zalecają pomidory do uprawy we wszystkich strefach klimatycznych, wybierając odmianę, warto wziąć pod uwagę, że w zimnych regionach na otwartym polu plon będzie niski.

Reszta pielęgnacji pomidorów jest zwykła: formuje się je w 1-2 łodygi, pasierbów są regularnie usuwane i wiązane. Pomidory są bezpretensjonalne dla wilgoci i łatwiej jest znieść brak płynu niż nadmiar. Odmiana wymaga profilaktyki chorób grzybiczych i szkodliwych owadów. Owoce są używane zarówno jako świeże, jak i w puszkach.

Dodaj komentarz

Ogród

Kwiaty